Píše se rok 2654 a válka s agresivními Kiletary je na spadnutí. Hlavní velitelství na hvězdě Vega, kde je umístěn nepostradatelný Navcom, umožňující skokové přesuny při vesmírných plavbách, hlásí nečekaný útok nepřítele. Země se tak ocitne v bezprostředním nebezpečí a nezbývá mnoho času na záchranu. Poblíž se nachází pouze kosmická loď kapitána Taggerta s dvoučlennou posádkou - piloty Marshalem a Blairem. A právě Chris Blair, aniž to tuší, se stává poslední nadějí lidstva. Jeho matka, po níž mu zbyl tajemný medailon, totiž patřila k vymírající rase "poutníků". Byli to první vesmírní výzkumníci, u nichž se vyvinul speciální dar vnitřní prostorové a časové orientace, k níž nepotřebovali žádné navigační přístroje. Chris, který tyto výjimečné schopnosti zdědil, tedy musí dokázat to, čeho žádný jiný smrtelník není schopen - skok z pulsaru Charybda směrem k ohrožené Zemi. Kdyby se mu to nepovedlo, lidská civilizace zanikne... (oficiálny text distribútora)

kwoky

Rasismus, sexismus, ověřování důvěry prstenem, vojáci neposlouchající rozkazy a uprostřed války si chlastají a perou se (skoro)... 600 let a vůbec nic se nezměnilo. Jen ty lodě se podařilo trochu vylepšit. Příběhově to není úplně špatné, ale chybí mi tu celkový obraz války. Neustále se plácáme na úrovni jednotlivců, řešíme emoce. Akce je zde dost. Bohužel s ní mám problém, že je jenom na efekt. Spousta věcí se zde odehraje jen proto, že si asi tvůrci mysleli, že to bude hustý. No není - je to naprosto na prd. Hlavně je divné, jak krátká doba uplyne mezi zjištěním "jsou tady" a prvním výbuchem - vždy jen pár sekund. Na to by nezareagoval ani sebelepší velitel. Celé velení je tak jen na okrasu. A představa, že emzácké palivové články budou kompatibilní s lidskými, je přinejmenším úsměvná. Kvůli emočnímu plácání a zbytečné akci je to jen na dvě hvězdy. Velmi snadno to mohly být tři. ()

MadChick

Rozhodně bych to neviděl tak tragicky jak někteří zde, ano bylo to rozhodně SCI-FI Béčko, ale poctivé Béčko. Akce, na svou dobu velice slušné efekty , docela přijemné herecké výkony a hudební doprovod . Ano byla zde opravdu veliká spousta logických chyb a ano mimozemská rasa vypadala spíš na to, že utekla z nějakáho sci-fi z šedesátých leta a ano interiéry hvězdných lodí a stíhačky byly asi postavené ze zbytku vojenských ponorek a migů 21 ( ale docela to sem pasovalo :D ) ale kdo by to mohl mít takovémuto filmu za zlé. Navíc na mě velice sympaticky zapůsobila Saffron Burrows alias "Angel" :D . Upřímně řečeno chvílemi jsem se i docela slušně bavil... 65% ()

Dan9K

O čem to jako bylo? Jakoby to bylo vypreparované z nějakého mnohasérióvě brakového vesmírného seriálu typu Andromeda. Poslední díl čtvrté série, velká bitva. Ale co jako víc? Chybí kontext, a tím i jakákoliv hloubka. Jediná věc není původní. Špatný scénář, z dialogů a srdceryvnosti mi bylo trapně. Povinná romance. Nerealistické po všech stránkách a tuto nerealističnost není film schopen divákovi podstrčit tak, aby ji alespoň trochu uvěřil. Jediné, co mě potěšilo, je solidní theme hudba Davida Arnolda, který tenhle žánr prostě umí. ()

Gemini

Když "oficiální materiály" mluví o Kiletarech místo Kilrathi, leccos to vypovídá o práci odvedené na straně distributora. Věřte, že překlad/dabing obsahující perly jako "stíhači vyčistí dosah exploze", dělá vše pro to, aby to nevalné mínění potvrdil. Bohužel Chrise Robertse, skutečného otce po zásluze legendární série počítačových her (nelineární kampaň v roce 1990, interface kopírovaný od té doby snad v každém simulátoru, kdo z vás to má?;)), zřejmě postihla ta samá choroba, jaká navštítila o několik let později jiného Chrise (který vypiplal jinou legendu jménem X-Files, aby ji zabil příšerným Chci Uvěřit), takže je to v zásadě krysí nemoc;) Jak jinak si vysvětlit zoufale předvídatelný a klišé plný příběh? Na druhou stranu, když to vezmete tak, že hlavní role mají Stewey z Vřískotu a Pejzystratos z Minulého Léta, není to až tak špatné:) Šafránka, Hercule Poirot i jiní hrají své party docela slušně, ale bohužel je dohání staré přísloví o pletení biče z OVNA (Opravdu Vysoce Natvrdlé Akce). Je až k nevíře, jak mohlo něco takhle přinejlepším průměrného vzniknout a nést hrdé jméno Wing Commander... takhle se můžete při zmínkách jmen Vašich hrdinných parťáků z časů rozdrcených klávesnic jen bolestně pousmát. 50%, a to jsem možná přehnaně shovívavý. Ale to byl nebožtík Roger Ebert k tomuhle filmu taky;) ()

Martin741

ako Michael Cimino ma svoju Heaven´s Gate, tak aj legendy svetovej kinematografie obcas natocili nejaku planobu /konkretne James Stewart ma dementny Firecreek, Brano ma slaboduche Zastaveni na Missouri, John Wayne ma vyslovene dementne Zelene barety/ no a rejza Chris Roberts ma tuto hlupost. Film v kinach doslova zhorel, nebolo ani na vyplaty hercov a stabu, o zisku mohli tvorcovia len snivat. pribeh je umelina, nedava zmysel, Saffron Burrows je sice krasna,l ale ani ona to nedokazala zachranit. Spatne : 5 % ()

• Filmový Wing Commander nedostal jediné ocenění a na portálu metacritic.com si drží průměrné recenzní skóre 21 %. Jedinečný kontrast mezi ním a původní videohrou stejného názvu, která po světě sklízela největší ocenění, z něj tak dělá pozoruhodné dílo. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Režisér Chris Roberts se na okamžik objevil ve filmu. Zahrál si cameo roli pilota, který na konci filmu vyzvedává hlavní postavu Blaira. (Caszidy)
  • Ve filmu učinkuje i Mark Hamill, ač není uveden v titulcích. Daboval palubní počítač Merlin ve stíhači hlavního hrdiny Christophera Blaira (Freddie Prinze Jr.). Tuto postavu si mimochodem zahrál v animacích samotné počítačové hry. (Caszidy)