Sir Denis Nayland Smith z britské tajné služby varuje egyptologa sira Lionel Bartona (Lawrence Grant), před doktorem Fuem Manchuem (Boris Karloff), se kterým má absolvovat závod o nalezení hrobu Čingischána. Šílený Fu Manchu má v úmyslu použít meč a masku z hrobu a prohlásit se reinkarnací legendárního dobyvatele, roznítit národy Asie a Středního východu a nahnat je do války za účelem vyhlazení bílé rasy. (Hans.)

ancientone

Film je úžasný vo vlastnej detinskosti a naivite, ktorá sa prejavuje najmä v zápletke, vedení dejovej línie, vykreslení postáv a obzvlášť vo vykreslení Ďalekého východu (nemyslím si, že je to osobitý znak filmu - takéto vykreslenie je pre dobové dobrodružné (hororové) filmy bežné). __ Ďaleký východ predstavuje exotické, mýtické miesto hemžiace sa nebezpečenstvami, bizarnými postavičkami a zlými silami. Najvýraznejším produktom tohoto zobrazenia je samozrejme teatrálne démonický zloduch-génius Fu-Manchu. ___ Viac než napínavosťou snímka zaujme infantilnosťou, spracovanej v symetrických záberoch, vyčančanej mizanscéne a zlovestnom svietení (vďaka týmto formálnym prvkom - a aj vďaka postave Fu-Manchu - môže film pripomenúť o dekádu staršie nemecké expresionistické snímky). __ The Mask of Fu Manchu pripomína akúsi usmievavo fantastickú, dospelácku detskú hru.Živí a prebúdza dieťa hlboko v nás. Pamätáte sa na kolekciu Lego - Orient Expedition z roku 2003? Sledovanie filmu vo mne navodzovalo podobné pocity, aké som mal pri hraní sa so stavebnicami zo spomenutej kolekcie. ()

Dreadd

Když vezmete jednoho z nejinteligentnějších zloduchů a postavíte proti němu směšnou partu archeologů, dopadne to špatně, pokud má navíc ona skupina udolat Fu Manchu (mimochodem mistra v obšírném vysvětlování mučení, které si pro vás chystá). Rovněž mocné Čingischánovy relikvie by mohly vypadat alespoň trochu méně papírově. Nicméně za pozornost jistě stojí make-up Fu Manchu, jeho bizarní mučící techniky a dělo použité pro rozehnání znovuvznikajících asijských hord (Teslův transformátor byl zrovna in). ()

anais

Ďábelský doktor Fu Machu představovaný tu Borisem Karloffem se za pomoci své neméně zrádné dcery pokouší sjednotit Asijce a ovládnout svět. Do cesty se mu připlete skupinka Britů, kteří se za cenu ohrožení vlastních životů pokusí nejen zachránit svého přítele z doktorových spárů, ale v podstatě zachránit svět před zotročením. Boris Karloff je hlavním trumfem klasického brakového dobrodružství ve stylu Indiany Jonese (i když s inspirací je to právě naopak). Na druhou stranu obsazování bělochů do rolí Asijců je místy do očí bijící a nepříjemné. Za zmínku stojí zajímavé nasvícení některých scén a hlavně moment se zajímavým efektem v němž Fu Manchu zkouší, zda pradávný meč není falsifikát. Zatímco mu z ruky srší energie (ve fyzice nejsem zběhlý, tak odpusťte mé nepřesné vyjádření), vystřídá Borise Karloffa jedním jediným střihem dvojník, který vypadá úplně, ale úplně jinak než Karloff! Pravděpodobně to s ohněm umí lépe. Díky několika dalším podobným kiksům se Mask OF Fu Machu pohybuje na příjemné hranici braku a kvalitní dobrodružné zábavy, na kterou se dá příjemně koukat i dnes. ()

PetraMishka

Velice zábavný dobrodružný film o archeologické skupině, která najde hrobku Čingizchána spolu s jeho mečem a maskou, které mají svému nositeli zaručit nadvládu nad Ásií. Po artefaktech však touží zlotřilý Fu Manchu (B. Karloff), který disponuje tajemnými orientálními znalostmi v oblasti mučení a přesvědčování. A zrovna tyto části jsou tak skvělé, že připomínají staré bondovky a fandění zločincům. Vždyť ani jeho dcera nevypadává z role a je prohnilá až do konce. ()

Ironfood

Asi nejvíc mě zaujalo počáteční uvedení do děje, při kterém se divák během minuty a půl minuty dozví to, co by dnešní film vyprávěl nejméně tři čtvrtě hodiny. Jinak Fu Manchu vypadá stejně jako císař Ming od Flashe Gordona a díky archeologické výpravě se tu najdou i nějaké ty indianojonesovské prvky... ()