První díl ze série filmů s Borisem Karloffem, v nichž výzkumník vždy učiní nějaký významný objev. Doktor Henryk Savaard je posedlý přiváděním mrtvých zpět k životu. Policie je upozorněna na jeho praktiky. Savaard je zatčen, usvědčen a odsouzen k smrti oběšením. Přísahá pomstu soudci, porotě a okresnímu prokurátorovi. Po vykonání exekuce ukradne jeho asistent tělo. Savaard je přiveden zpět k životu a plánuje slíbenou pomstu. (Hans.)

liquido26

Pro mě zcela neznámý film s Karloffem a to jsem si myslel, že už jsem viděl asi všechno, kde hrál. Velmi příjemné překvapení, jenom škoda, že to nebylo delší. Trochu propracovanější a nataženější druhá půlka by byla jedině ku prospěchu věci. ()

Oktavianus

Velmi příjemné překvapení, s hodnocením bych se pohyboval okolo 70 procent, tedy silné tři hvězdy, skoro tři a půl. Vzhlůedem ke kraťoučké stopáži film nedokáže nudit, a jakkoli je první půle filmu - představení doktora Saavarda a soudní proces s ním - slabší a zdlouhavější, druhá půle, když ve svém domě znovuoživlý popravený vědec shromáždí všechny, kterým se chce pomstít, a začne je jednoho po druhém odpravovat, nemá chybičku. Může za to samozřejmě kdo jiný než Karloff, který vystřihl dalšího (jednou by mě bavilo spočítat, kolik jich bylo přesně) nepochopeného doktora, který ve jménu vědy zachází příliš daleko, až jej dostihne světská spravedlnost od lidí, kteří nepochopili jeho záměry, a on jim to pak vrací. Vsadil bych si na to, že polovina Karloffových rolí z žánrů horor/sci-fi bude právě taková. Navíc se na tyto role hodil trošku víc než jeho konkurenti Lugosi a Atwill, jimž onen vědecký zápal přecházející v šílenství kouká rovnou z očí, kdežto Karloff svou jemnou noblesou dokáže z diváka dostat i soucit a pochopení - i když většinou až v úplném závěru, kdy vědec umírá. Ale do té doby jako mstivý lékař je mnohem zábavnější. Už rozhodnutí, že bude co 15 minut zabíjet jednoho z lidí uvězněných ve svém domě, je zábavné, zvlášť když mu to začne vycházet. Bohužel tu, která by si to nejvíc zasloužila, blbku, co na doktora zavolá policii, už nestihne. A tak (podruhé) umírá další skvělý lékař, který na poslední cestě zničí všechny své objevy, a my si na transplantaci srdce a dalších orgánů museli počkat o pár desítek let později. ()

Dexter1

Prvý koment. Koniec tridsiatych rokov opäť prináša príbeh o vedcovi (Karloff), ktorý sa snaží prekabátiť smrť. Jeden nedokončený experiment sa končí smrťou istého mladíka a rozsudkom smrti pre profesora Savarda. Jeho verný asistent ho vráti k životu a profesorovi neostáva nič iné, než sa pomstiť. Ďalší Karloffov výlet do sveta zombie má na rok svojho vzniku slušné tempo. Vo filme sú zhruba iba tri scény, ale vedeli zo svojho potenciálu vymačkať skoro všetko a posledná polhodinka, by si vyslúžila nejaký vlastný remake alebo niečo v tom zmysle. S tým by sa dneska dalo vyhrať. ()

corpsy

Karloff tentoraz v úlohe nielen vedca, ale aj samotného výtvoru. Nejde o vyslovene horor, skôr, ako sa v angličtine nazýva, suspense a rovnako to nejde nazvať ani kriminálkou, aj keď nejaké tie znaky sa nájdu. V 30tich rokoch minulého storočia vznikalo množstvo takýchto B filmov, drvivá väčšina je zabudnutá, ale myslím si, že tento má potenciál udržať sa ešte hodnú chvíľku v pamäti. ()

Goldbeater

Snímek, který podobně jako jeho hlavní antihrdina tak trochu předstihl svou dobu, protože vědecká tabu, která se zde postava Borise Karloffa snaží ve jménu osvěty lidstva (nešťastným způsobem) bořit, jsou v jistých aspektech podobná některým běžným úkonům dnešní moderní medicíny (samozřejmě jen částečně). V každém případě je zajímavé, jak sympatické názory a přesvědčivé argumenty zde doktor Savaard předkládá, rozhodně ho tedy nelze označit za jakkoliv zápornou postavu filmu. Na třicátá léta jde o nevídaně komplexní tragický charakter, který rozhodně nejde označit za černobílý. Jeho charakterový vývoj je uvěřitelný a jeho mstivé pohnutky v druhé polovině příběhu budete naprosto chápat, a co víc, budete mu fandit, aby to celé dotáhl do konce - a že poslední akt má solidní grády. ()