Válka kluků

• Francúzsko La Guerre des gosses
všetky plagáty

Letitá nenávist dětí ze dvou vesnic vyústí ve válku. Může se skoro všechno. Když se děti vyřádily, vyhlásily příměří. Jenže strhly do boje i dospělé a ti nechtějí válku jen tak ukončit. Boj pokračuje. (Terva)

Terva

Docela sranda. Děti už si dohrály, jenže dospěláci teprve začínají. Námět : Louis Pergaud. Scénář : Jacques Maury. Kamera : Charles Bauer. Hudba : Wal Berg a Camille François. ()

GAVIN17

Film, který jsem před 30 lety viděl v kinu Ilussion na Vinohradech a na který od té doby nemohu zapomenout. Na děj si už příliš nevzpomínám, ostatně je dost podobný dalším verzím Knoflíkové války, ale vzpomínám si na učitele a učitelku z obou vesnic i na přirozené charaktery chlapeckých hrdinů, které mi v paměti zůstaly jako nepřekonatelné a vůbec film působil na mou mysl ryze francouzsky. To potvrdil i dobový český filmový tisk, který napsal: "Dialogy jsou tu lehké a živé, jak je dovedou udělat v Evropě jen Francouzi, krajinný rámec krásný, herecké výkony bezprostřední a naprosto přirozené, postavy živé a svěží, velmi zdařilé režijní provedení." Mám ho ve své TOP 50 a rád bych ještě někdy viděl, proto ho na jaře pojedu shánět přímo do Francie. ()

• Film byl natočen na motivy románu "Knoflíková válka" od Louise Pergauda. (Terva)