Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce (D. Patrasová), která dostane za úkol ke králi (J. Čenský) přijet-nepřijet, oblečená-neoblečená a přinést dar-nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka H. Sýkorová a v režii L. Ráži s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice J. Uhlíř a Z. Svěrák tak před lety vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou první. (Česká televize)

Zagros

Pro mě to v mládí nebyla ničím výjimečná pohádka a vlastně není ani teď. Pohádky Jana Wericha mám raději v loutkové formě a s jeho přednesem, třeba v podobě filmu Fimfárum. Přesto, že mě moc nepobavila, dokáži uznat vcelku povedenou kombinaci Werichovi pohádky, písniček od dvojice Uhlíř Svěrák a chytré představitelky v podobě sympatické Dády Patrasové. Tři hvězdy budou tak akorát. ()

honajz

Protože mi sem nějak nesedí Dáda jako chytrá horákyně, mám averzi k celému příběhu, ačkoliv jej natočil můj oblíbený režisér. Navíc to vypadá, jako by to točili někde v průhonickém parku během jednoho dne. Jsou zde scény a místa, která se mi líbí a jsou vtipná, ale jako celek mě tahle pohádka moc nebere. ()

Víteček

Viděl jsme teď v poslední době na ČT. V podobnou dobu jsem viděl i "Princové jsou na draka" a "O princezně, která ráčkovala" a tahle mě bavila nejvíc. Je vtipná, má některé pěkné písničky (Jitka Molavcová FTW!) a není tak stupidní jako druhé dvě jmenované. Mnohem víc se mi taky líbili kulisy, asi díky tomu, že pohádka obsahuje narozdíl od ostatních pěkné, neumělé, exteriéry. Dáda je v pohodě, respektive téměř v životní formě. Také mi přijde, že kostýmy nejsou tak hloupé a oči rvoucí. ()

Šandík

Werichova předloha je samozřejmě výborná a těžko proti ní cokoli namítnout, její filmová adaptace je na tom ovšem jinak. Ačkoli je slušně obsazená (pravda, Dádu bych v ní mít nemusel) a herecky tudíž velmi dobře zpracovaná, ztrácí body za trochu nemastnou, neslanou a místy i vysloveně bezradnou režii a především, za papundeklové kulisy a hubenou výpravu. Lépe na tom ovšem nejsou ani exteriérové scény, které vypadají, jako by je někdo natočil během jednoho odpoledne v městském parku... Celkový dojem: 65% ()

Adam Bernau

Kromě dojmu, že se vše odehrává v příměstském parku (jak výstižně podotýká Šandík), sráží Koloběžku zejména nutnost brát Čenského vážně (čehož se tvůrci o dva roky pozdější kultovky prozíravě vyvarovali). Body naopak přidává nevšední možnost sledovat moudrou Dádu. Královské regé to sice není, ale zásluhou šílené aristokratky Molavcové se i toto dílo stává nesmrtelným příspěvkem k dnes žel již opomíjenému žánru logopedické pohádky. Navíc lze konstatovat, že werichizovaný duch klasického motivu se zcela nevytratil, viz A_FISH. Sám to nechám na dvou, nicméně očekávám, že některá z příštích generací tento kus náležitě docení. ()

• Televize vyhlásila zvláštní výzvu. V určitý den se měly dostavit do Průhonic děti se svojí koloběžkou. Sjely se jich stovky! (Karlos80)
  • Podle stejného scénáře vznikla ve stejném roce v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka "Královna Koloběžka". (Miggi90)