Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (12)

Chlapci a chlapi (1988)

Se zcela vážnou tváří tvrdím, že neexistuje vděčnějšího námětu na seriál, než je právě vojna. Stačí uchopit některá její specifika. 1. LÁSKA A ODLOUČENÍ. To funguje v každém seriálu a v každém filmu. Někdo na dlouhou dobu odjíždí. Jak to změní ještě nevyzrálé charaktery? Překonají tu vzdálenost a tu časovou nekonečnost? 2. VYTRHNUTÍ ČLOVĚKA Z PROSTŘEDÍ, NA KTERÉ JE CELÝ ŽIVOT ZVYKLÝ. Tady jde o námět, za který je vděčné každé dílo, které má vyprávět příběh. Člověk někde vyrůstá, buduje si své sociální sítě a prostředí, ale najednou se ocitá někde daleko, kde je na všechno sám a musí si hledat úplně od začátku nové přátele, aby tam ve zdraví přežil. 3. SPOUSTA CHARAKTEROVÝCH TYPŮ NÁHLE DANÝCH NA JEDNO MÍSTO. Z toho vycházejí třeba vězeňská dramata. Některé seriály kvůli tomu nechávají ztroskotat letadlo. Ale tady se dá i při minimálně znásilněných vyprávěcích prostředcích vytvořit zajímavou mozaiku osudů, změn charakterů. 4. TOUHA A STESK PO DOMOVĚ. Naprosto fantastická příležitost pro melancholické uchopení obrazů i hudby v seriálu. 5. DIVÁCKY ATRAKTIVNÍ PROSTŘEDÍ. Kolem se prohánějí tanky, kluci se učí střílet ze samopalů, jezdí na nejrůznější vyvedení, jsou převelováni napříč republikou (ze západních Čech třeba až za Košice). 6. HUMOR. Ano, odejít na dva roky na vojnu není žádná legrace, ale když slyšíte v hospodě zážitky těch, kteří to prožili, je jasné, že nebyla nouze ani o velikou legraci. Vyjmenoval jsem jen některé záchytné body, které by mírně nadprůměrným filmařům měly stačit na vytvoření nejlepšího díla české seriálové historie. Do jaké míry se to povedlo tvůrcům seriálu "Chlapci a chlapi"? Moc ne. Ze seriálu vytvořili rozbředlou nudně se táhnoucí břečku. Nechybí snaha použít body, které jsem výše vyjmenoval, avšak jejich využití je tak na 15 % jejich potenciálu. Seriál se spíše mění v romanci rozněžněného Martina Zounara, ale ta témata příliš nevyužívá. I přesto jsem rád, že vznikl a že aspoň nějakou (i když velmi komickou) vzpomínku na dobu vojenské služby zanechává. Musím však říci, že jde o trestuhodně nevyužitý námět. Přál bych si, aby nějaké dílo věnující se vojně u nás ještě vzniklo a vytěžilo mnou popsané body do maxima. Pro starší by to byla zajímavá exkurze zpátky, zatímco mladší by se zamysleli, jaké to bylo, když se někdo musel sebrat a rok či dva pobíhat někde stovky kilometrů daleko v maskáčích se zbraní v ruce. Škoda, že neumím psát scénáře, hned bych se do toho pustil. EDIT: Po letech zvyšuji skóre. Ne že by neplatilo, co jsem napsal dříve, ale tomu seriálu prostě určitou zajímavost upřít nelze. A když použiji osvědčené zdejší klišé, ve srovnání se současnou tvorbou... ()

Povolanci (1988) (E01)

První díl nás zavede za pěti různými povolanci. Martin Zounar bude vytržen z práce a od své milé, leč na to, že se má v průběhu seriálu stát schopným vojákem, který to dotáhne až na gumu, je ve vztahu poněkud neuroticky přecitlivělý. A žárlivý, což není divu, neboť ta jeho mu to moc neulehčuje, když mu vykládá o spolužácích, zatímco on už hákuje v práci. Pohodář Guláš se s blížícím se nástupem vyrovnává o poznání flegmatičtěji a s vědomím, že jako řezník si to jistě nějak zařídí. U Kyslíka je vše jasné od začátku. Mimochodem, tuto roli hrál Vladimír Javorský až několik let po nacistovi Seppovi ze seriálu Vlak dětství a naděje. Dvě naprosto různé role a v obou byl naprosto uvěřitelný. To Vlado Rutkaj přichází na vojnu z jakési slovenské osady připomínající čerstvé odpoutání od středověku. No nevím, co bratři Slováci na vykreslení jejich země v seriálu tehdy řekli :-) No, a frajírka Hlaváčka zoceleného kriminálem nějaká vojna rozhodit nemůže. Inu, hra je rozehrána... ()

Od budíčka do večierky (1988) (E02)

Když se podívám na díla, ve kterých hrál ve své herecké kariéře Petr Rychlý (jinak výtečný dabér), musím se sám usmát nad tím, že jeho nejlepší rolí je vlastně mazák v tomto seriálu. Trefil to dobře, vyřvává jedno vojenské klišé za druhým. Ovšem na rozdíl od většiny vojenských mazáků, nečiní tak proto, že je zábava machrovat na vyjukané nováčky, ale proto, že je vojensky uvědomělý, jak se na náborový seriál sluší. Jen vojín Hlaváček si získává jeho respekt, když mu prozradí, kde se naučil tak skvěle skládat skříňku. První dny je třeba dát nováčkům zabrat a řekl bych, že se to seriálu docela i povedlo. Seznamujeme se také s otcovskými gumami, zejména s přísným poručíkem (nadporučíkem) Rážem. ()

Tak prisaháme (1988) (E03)

Uff, tak tohle byla pro pamětníky vojny asi hodně silná káva. Nadšení a hrdí vojáci přísahají věrnost při obraně socialismu po boku Sovětského svazu, Tomáš Soukup u oběda rodičům vypráví, jak ho něco na vojně baví a něco ne… Perličkou, která unikla cenzorům, byla hláška Bronislava Poloczka při objednávce dršťkové polévky, ze které si člověk dobře vyvodil, jak to v pohostinstvích chodilo (což on jako uzenář věděl nejlépe) :-) ()

Nový poručík (1988) (E04)

Dozvěděli jsme se, co si nadporučík Ráž myslí o politrucích. Je otázkou, zda to oku cenzury uniklo, anebo bylo účelem seriálu, aby ukázal, jak může být takový politruk užitečný. Zřejmě to druhé, jenže to se scénáristům jaksi rozplynulo v dalším ději, neboť poručík v dalších dění promlouval vojákům do duše, kámošil s nimi, zakládal s nimi kapelu a zvládl i závěrečný výcvik, leč na Marxe a Lenina už se mu moc času nedostalo. Začínají machrovat mazáci v čele s Hasmanem, kterému poté, co mu dal málem přes hubu Rutkaj i Guláš, nezbude, než se v dalších dílech vytahovat jenom na Kyslíka... To vysoké hodnocení je za to, jak mě pobavili Kreuzmann s Halbichem, díky nimž jsem se půl dílu řezal smíchy, zatímco druhé půlce dominovala na poměry režiséra Sokolovského velmi působivě (pro mě jako čerstvého otce ještě více) zpracovaná tragédie Vlada Rutkaje. ()

Zelené Vianoce (1988) (E05)

To jsou přesně takové typy. Nezvyšují hlas, s vojáky jsou kámoši, zato při nejbližší příležitosti jednomu z nich zavaří, aby přecejenom jako ukázali, že tu nejsou pro srandu králíkům. Svým uvědomělým aktivismem pak zavaří i svému nadřízenému (který aspoň jednou mohl v seriálu ukázat, že není jenom zažraná guma, ale celkem normální chlap) i celé jednotce... Linii Tomáše a Hanky se moc zpracovat nepodařilo, ať už jde o Tomášovo chování k rodině, která za ním přijela, anebo scénka na párty, která byla spíše komická. Hasman zjistil, že už si může vyskakovat jenom na Kyslíka. ()

Supermazák (1988) (E06)

Jestliže někteří říkají, že míra propagandy tohoto seriálu je zmírněna tím, že tam byla ukázána šikana, nemohu s tím souhlasit. Mazáctví bylo běžné, dělání bažantích kliků za předání dopisu rovněž, nějaká ta službička "bufet, "sahara" rovněž. I když, ne vždy lze mazáctví považovat za šikanu. Seriál však ukazuje, jak na jednotce "řádí" jenom jeden mazák, zatímco to vždy bylo dílem všech, co to měli do civilu za méně. Zde je to ještě zahráno do autu tím stylem, že ten mazák je ještě takový magor, (POZOR, SPOJLER) že se mu chce kousek od kasáren znásilnit holku, kterou potkává denně v kantýně. Prostě klasický jediný ošklivý mazácký vyvrhel na celé jednotce celkem slušných hochů. A když unikne průšvihu a Kyslík ho nenapráší, tak jde svému zpečetěnému osudu doslova sám do náruče, místo aby si dal aspoň na chvíli voraz. Měl by to být odpad, ale za Javorského a Hájka dávám dvě hvězdičky. ()

Zimné skúšky (1988) (E07)

Tentokrát jsme se podívali do zimního terénu, prohlédli si akční scény s prohánějícími se tanky. Evžen Sokolovský jako divadelní režisér nám to předložil jako na dlani. Ale jako někdo, kdo byl na vojně v roce 2000, jsem žasl nad tím množstvím použité munice. Za nás se šetřilo úplně na všem a všude. Ale do toho vnese jasno spíše nějaký vrstevník hrdinů seriálu. Jinak, to Láďa Štaidl nedokázal vytáhnout z rukávu víc než jeden hudební motiv? ()

Samopal (1988) (E08)

Vojna nám z kluků dělá chlapy. Kluci, když si díky vojně najdou holky i Guláš a Kyslík, tak vy taky. Takže hibaj do zeleného. ()

Trápenie (1988) (E09)

Zatímco členové kapely se svým buřičským textem "Prý že dneska mládež za moc nestojí" už spřádají plány na profesionální kariéru bez ohledu na to, že všude kolem v reálném světě (nikoliv tom seriálovém) duní metal, spartakiádníkům se hroutí jejich životní sen o vystoupení na spartakiádě. A do toho má Martin Zounar nové starosti, se kterými mu naštěstí budou s otcovskou starostlivostí pomáhat vojenští důstojníci. ()

Riadna dovolenka (1988) (E10)

Ta Milena Dvorská to prostě umí vymyslet :-) ()

Previerky (1988) (E11)

Tak nám to všechno dobře dopadlo. Looseři si na vojně našli holky, kriminálník se nám na vojně napravil a už nechce na kapitalistický Západ, Vlado a Mária, ač jsou oba magoři, to snad potáhnou dál a Martin Zounar udělal zásadní rozhodnutí, které nevím, zda bude moudré, když příklad nadporučíka Ráže vidí přímo před sebou. Majstrštykem tohoto dílu je řev politruka v podání Kamila Halbicha. ()