Vojenskí nováčikovia dúfajú, že na Vianoce či Silvestra dostanú z kasární „opušťák“. Nakoniec však dovolenku dostane len Vlado. Jeho stretnutie s Máriou je však veľmi rozpačité. Tomáš sa rozhodne risknúť počas vychádzky cestu domoc. Stretne sa s Hankou, ale ich vzťah sa skončí rozchodom. Rozcitlivený Ctibor sa ostro poháda so svojou starostlivou mamičkou a Michal dostane od Edity po niekoľkých bozkoch poriadnu facku. Nadporučík Ráž konečne dostane dekrét na byt v Hrádku, ale jeho manželka z toho nemá žiadnu radosť. Nový rok sa na rote začne nešťastne – poručík Bílek sa rozhodne exemplárne potrestať opitého Michala... (TV JOJ)

topi80

To jsou přesně takové typy. Nezvyšují hlas, s vojáky jsou kámoši, zato při nejbližší příležitosti jednomu z nich zavaří, aby přecejenom jako ukázali, že tu nejsou pro srandu králíkům. Svým uvědomělým aktivismem pak zavaří i svému nadřízenému (který aspoň jednou mohl v seriálu ukázat, že není jenom zažraná guma, ale celkem normální chlap) i celé jednotce... Linii Tomáše a Hanky se moc zpracovat nepodařilo, ať už jde o Tomášovo chování k rodině, která za ním přijela, anebo scénka na párty, která byla spíše komická. Hasman zjistil, že už si může vyskakovat jenom na Kyslíka. ()

javlapippi

"Myslím, že jsem už jednou jasně řekl, že slova jako mazák a bažant nechci slyšet!" "A zvlášť ne na svazácké schůzi!" Nácvik masových prostocvikov nie je v centre záujmu, čo sa zmení po záväzku "Boj o značky" a falošnom prísľube sviatočného voľna. "Na bráně, na ošetřovně, v kuchyni, v oficíně, všecko je skrátka důležitejší než celá spartakiáda!" Samotné Vianoce a Silvester majú od šťastia, pokoja, mieru a rodinnej pohody ďaleko, nechýbajú výčitky, hádky, žiarlivostné scény a udania za opilecký crossdressing. "Na ten civilní bordel se už nemůžu koukat!" Bílek síce s vojakmi pohodovo hrá fláky od Osvobozeného divadla, ale pri prvej príležitosti sa mení na gumu, Hasman zacieli šikanu už len priamo na Kyslíka a Gulášovi sa zajedá hospodárenie v kuchyni. "Vůbec si nezasloužíš, aby takovej kuchař jako já seděl s tebou u jednoho stolu!"  Solídny a hláškami oplývajúci diel. Štyria přihlásení kluci, kteří nejsou v SSM. (Vulgárny bonus: Petr Rychlý použije výraz "zjebe".) ()

Horryx

Tak v jednom z dílů má nadporučík Ráž problém, že Klouček(Rychlý) dělá díry do terče a v tomto dílu už má problém s tím, že tvrdě, ale po zásluze nahlásí politruk ožralého vojáka. Postava Ráže je v seriálu je opravdu nevyzpytatelná. ()

• V rodině nadporučíka Ráže (František Kreuzmann) si otec a syn hrají s autodráhou Ites. Jedná se o typ Autodráha 90 s modely vozu Tyrrell F1. K dispozici také mají legendární transformátor Fz1 vyráběný podnikem PIKO Sonneberg (bývalá NDR) - ten však nebyl součástí kompletu. (Robbi)
  • Vladimír Javorský (Ctibor Voříšek zvaný Kyslík) povie svojej známej z knižnice Michaele Dolinovéj (knihovníčka Anna), keď sa rozprávajú o sfilmovaní knihy "Bedári"že román bol prvýkrát sfilmovaný už v roku 1918. Ale prvýkrát bol román sfilmovaný už v rokoch 1909, 1913,1917. V zmieňovanom roku 1918 takýto film neexistuje. (Raccoon.city)