Po prísahe nastali pre vojakov všedné vojenské dni. Honza, prezývaný Guláš, spoznáva svojich nových kolegov v kuchyni a ostatným pribudol k bežným výcvikovým úlohám aj nácvik na spartakiádu, ktorý vedie telovýchovný náčelník, poručík Baláš. K motostreleckej rote nastupuje aj nový zástupca veliteľa pre veci politické, poručík Bílek. A hneď od začiatku sa začnú objavovať rozpory medzi ním a nadporučíkom Rážom. K ich vyhroteniu príde v okamihu, keď Vlado Rutkay dostane správu, že jeho dlho očakávané dieťa zomrelo pri pôrode. Citovo založený Vlado sa pri návrate z nemocnice pripletie do bitky a Bílek sa snaží vypátrať korene celej mimoriadnej udalosti... (TV JOJ)

Svata

Viděl jsem to na vojně, už jsem to měl za pár do civilu, přišlo to všem strašně směšný jak se tento amatérsky natočený seriál rozcházel s realitou. Raketová základna Rožmitál pod Třemšínem 1986 - 88 ()

topi80

Dozvěděli jsme se, co si nadporučík Ráž myslí o politrucích. Je otázkou, zda to oku cenzury uniklo, anebo bylo účelem seriálu, aby ukázal, jak může být takový politruk užitečný. Zřejmě to druhé, jenže to se scénáristům jaksi rozplynulo v dalším ději, neboť poručík v dalších dění promlouval vojákům do duše, kámošil s nimi, zakládal s nimi kapelu a zvládl i závěrečný výcvik, leč na Marxe a Lenina už se mu moc času nedostalo. Začínají machrovat mazáci v čele s Hasmanem, kterému poté, co mu dal málem přes hubu Rutkaj i Guláš, nezbude, než se v dalších dílech vytahovat jenom na Kyslíka... To vysoké hodnocení je za to, jak mě pobavili Kreuzmann s Halbichem, díky nimž jsem se půl dílu řezal smíchy, zatímco druhé půlce dominovala na poměry režiséra Sokolovského velmi působivě (pro mě jako čerstvého otce ještě více) zpracovaná tragédie Vlada Rutkaje. ()

javlapippi

"Pohoštění je zdarma, zbyly na to nějaký fondy za brigády. Ty jsi byla na nějaký brigádě?" "Ne." "Já taky ne. Tak kde se vzali ty fondy?" Nočný poplach končí ukážkovým fiaskom, lampasáci sa opúšťajú na porade. Traktorista Vlado absolvuje tragédiu v rodine a pobije sa v šenku. "Vojna je kolektiv, malér jednoho je malér všech!" Nový chápavý pomocný politruk/pianista Bílek stojí na jeho strane a vo voľných chvíľach vyšetruje celý incident. Tomášova milá zatiaľ odoláva inžinierskym zvodom. Šikany od Hasmana nenápadne pribúda. Štyri děsně promáčené ponožky. "Klavír na rotě?!"  ()