Gottwald

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Kamera:

Alois Nožička

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (viac)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (6)

Gottwald (1986)

Já dokážu ocenit i seriály, ve kterých se soudruzi obětují pro blaho lidu a vykonají mnoho práce pro blaho nás všech, ale tohle bylo opravdu trochu moc. Měl jsem dojem, že v 80. letech měl režim už nějakou soudnost, ale natočení tohoto seriálu (a umístění Klémy na stokorunu) tento dojem dost narušuje. Seriálového Klementa, jenž je velice rozšafný, veselý a vždy zcela nad věcí (a nade všemi), si nějak nedokážu dát dohromady se skutečným Klementem. Po celý seriál se v podstatě jen řeční, schůzuje a řeší se, kdo s kým a proti komu. Ač seriál režíroval mistr seriálů odehrávajících se na schůzích a poradách, Evžen Sokolovský, tohle nedokázal udržet ve snesitelných mezích ani on. Umím ocenit dobře udělanou propagandu, ale to neznamená, že budu rozdávat hvězdičky i za špatně udělanou propagandu. Herci to taky moc nedávají, ale dám aspoň hvězdu, protože v porovnání s některými seriály vzniknuvšími po roce 2000 tato blbost určitou koukatelností disponuje. ()

Generální tajemník (1986) (E01) odpad!

Ten Klement, to byl panečku myslitel. Všechny přechytračil, na všechno měl plán, všechno měl pod palcem a nikdo si na něj nepřišel. Fascinující je též to, že komunisté se v tomto seriálu sami vykreslili přesně tak, jak je tvůrci vykreslovali ve všech komediích v 90. letech, když je chtěli zkarikovat. Rád bych Generálnímu tajemníkovi dal aspoň hvězdičku (ve srovnání se všemi Ordinacemi, Modrými kódy a podobně si ji bez problémů zaslouží), jenže naprostá absence jakékoli kladné postavy (paradoxně z toho nejkladněji vyznívá Masaryk, ale to asi nebylo záměrem tvůrců) to dělá těžším. ()

To je naše zem (1986) (E02)

To byl panečku pašák, ten Klement. Všichni váhali, dělali chybná rozhodnutí, pletli se, mýlili se, nevěděli, co dál, jenom Klement věděl, jaká cesta je ta správná. :-D ()

Za svobodu! (1986) (E03)

Pokračujeme v linii předchozího dílu. Všichni se pletou nebo mají nekalé úmysly nebo to neumí anebo si rozdělují koryta, jen dokonalý Klement ví, jak na to. Přesto tentokrát hvězdičku přidám. On je ten vhled do zahraniční politiky, vyvažování, snaha nikoho nenaštvat a od něčí podpory se neodříznout znázorněn docela zajímavě. ()

Za většinu národa (1986) (E04)

Někdo to psal u Českého století. Vidíme, jak to dopadne, když uděláme ze všech stran v podstatě jednu s totožným programem. Známe to i ze současnosti, kdy jediným rozdílem mezi ANO, ODS, TOP 09, ČSSD, STAN, KDU-ČSL a Piráty je v tom, jestli jedni chtějí DPH 20 % a druzí 21 %, jinak se neliší absolutně totálně v ničem a projevy jejich představitelů jsou plná prázdného tlachání a omletých frází typu "patříme na Západ", bezpodmínečnému podlézání všemu, co přijde z Moskvy (pardon, z Bruselu) a podobně. Situace, u které si nedovedu představit, že by mohla vést k něčemu jinému, než že tady povstane zase nějaký nový Klement, který se nezakecá... V tomto směru má tento nesmírně nudný díl až téměř dokumentární charakter. ()

Únor (1986) (E05)

Zkopíruji sem svůj komentář, který jsem napsal k seriálu České století a dílu "Všechna moc lidu Stalinovi". Tato dvě díla totiž pojednávají o tom samém. Stejně i jinak. Zde tedy můj komentář k ČESKÉMU STOLETÍ: Já jsem si dopřál zajímavý kontrast. Podíval jsem se na toto dílo bezprostředně po zhlédnutí seriálu Gottwald. Zatímco Klement se v obou zpracování značně lišil, je zajímavé, že váhajícího šachistu Beneše a bezradné demisi podávající ministry vidí obě díla téměř stejně. Možná v Gottwaldovi v nich bylo přecejenom trochu více energie. A samotný Kléma? V podání Jiřího Štěpničky rozšafný geniální stragég vidící díky své genialitě vždy dál než všichni ostatní. V podání Jiřího Vyorálka nihilistický cynik, co se chce mstít a páchat zlo jenom tak pro radost. V obou případech však nekompromisní a jdoucí si neomylně za svým. Ač dějinná úloha Klementa Gottwalda více souzní s Vyorálkovým ztvárněním, to zosobněné zlo mi nepřipadalo o moc méně přepálené než Štěpničkova rozšafnost. To samé lze říci o dalších soudruzích z KSČ, kdy nám jedno dílo předkládá soubor charakterních Mirků Dušínů a druhé dílo soubor totálně vypatlaných hovad a primitivů. Byť dění v 50. letech nasvědčuje tomu, že ten druhý výklad je pravděpodobnější, je docela tristní, že v tom karikování si České století nijak se seriálem Gottwald nezadá. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (viac)