Non Plus Ultras

Scénář NON PLUS ULTRAS vychází ze skutečných událostí. Hlavní hrdinové žijí mezi námi, jen už se své oblíbené činnosti - fotbalovému chuligánství nevěnují s takovou vervou, jak tomu bylo v minulosti. Film je humorným pohledem na krátký časový výsek v životě dospělých chlapů, z nichž někteří zestárli předčasně a někteří naopak ještě nedospěli Tyčka, je jedno nedělní odpoledne před fotbalovým zápasem napaden dvěma sparťanskými fanoušky. Zachrání ho Bejčák, nepsaný vůdce několikačlenné party patřící k tvrdému sparťanskému jádru. Tyčka se ocitá v prostředí, které je pro. Osamělý muž středního věku, který později získá přezdívku něj nové a nezaujatě pozoruje partu stárnoucích fotbalových chuligánů. Každý tu má vlastní život, který se s tím fanouškovským více či méně prolíná. A není výjimkou, že v civilním životě mívají naši hrdinové tvář, v níž se odrážejí obyčejné sny, které zůstávají za branou stadionů. Během několika týdnů je život party konfrontován s řadou nečekaných událostí. Na návštěvu přijíždějí angličtí hooligans, kteří jsou pro některé členy party idolem, parta se vydá na dramatickou cestu na utkání s největším rivalem Sparty - Baníkem. (oficiálny text distribútora)

Radko

Tento film bol ako pokazená umývačka riadu, čo vyvrhla na koberec kopu mydlových bublín, ktoré treba poutierať. A asi tak to bolo aj vtipné. Kábus s Laiserom sa síce snažili, ale sieť akú na nich uplietol scenárista Jiří Popel (spevák a gitarista hudobnej kapely Píča) s režisérom Jakubom Slukom ostala nepriestrelná. Poznámka: Scénarista Popel k svojmu scenáru po troch rokoch od premiéry uviedol, citujem: "byla to docela humorná sociální sonda do života pětičlenný partičky fanoušků žižkovský Viktorky – a zároveň tak trochu parodie na Rychlý šípy". Následne sa posťažoval, ako mu režisér jeho "humorní sociální sondu" skurvil. Časti scenára bez súhlasu prehádzal, kľúčový záver vynechal. Napokon dodal: "Řada kritiků mě potom napadla, že bych neměl psát scénáře, když to neumím (např. pan Baldýnský v Reflexu) (a pravda, celkem po právu, neboť soudili podle toho, co nakonec viděli), ovšem ani jeden z nich můj původní scénář neviděl ani z rychlíku. Páni kritici, nevyrůstali jste, náhodou, v trochu jiným režimu, kdy kritizovat něco, co nikdo – včetně Vás – nečetl, bylo docela běžnou praxí?". Tento výlev ukázal, že nielen kapela Píča je nudná záležitosť, zaujímavá len názvom, ale že i jej protagonista je zvláštny týpek. Filmoví kritici predsa hodnotia film, nie pôvodný scenár. Povinne čítať pôvodný scenár k hlúpemu a nudnému filmu, akým Non Plus Ultras je, aby sa každý utvrdil, že scenár je fajný a nie že nie, to by bol ten pravý kultúrny masochizmus. Uff!!! ()

MM_Ramone

Nie som zrovna vášnivím obdivovateľom tuzemskej (Česko-Slovenskej) produkcie. Ale uznávam, že sa tu z času na čas objaví dielo, ktoré dosahuje úroveň rešpektovanej svetovej tvorby. "Non Plus Ultra" však takým filmom iste nie je. To v žiadnom prípade. Ale je to jeden z tých českých filmov, ktorý ma zaujal a dokázal i fajn pobaviť. Čo som od tohto titulu vôbec nečakal. V tomto prípade pôjdem proti prúdu. S radosťou dávam štyri hviezdičky a kričím: Sparta do toho! Old hooligans never die!!! **** ()

Marigold

Marná filmu snaha o sociální drama / komedii. Záměr je chválihodný, jenže provedení se míjí se vším, co by z Non Plus Ultras mohlo udělat film alespoň rámcově relevantní. Scénář je strašně naivní, ne sice vyloženě mimo svou stylizací, ale strukturou jen marně imituje "filmy ze života". Připadá mi to jako typický pokus "tak si představíme, jak asi ty kucí vod fotbalu žijou". Výsledný papundekl nepřekvapí. Je úplně mimo, působí legračně nevěrohodně a vysloveně estrádně. Klasická paralelní realita české komedie, mimo vztahy, mimo psychologii, mimo humor, mimo hru. Plus jedině za solidní herce. ()

Fallen_One

Do jistého okamžiku jsem si říkal, že by tohle mohl být docela slušný průměr. Poté, co se na scéně objevili angličtí "raubís" nebo jak se to sakrapes píše, celý průměr byl slavnostně spláchnut do záchodu, z jehož obsahu se zřejmě inspiroval i scénárista, který si hláškami a přehnaným chováním (a přehráváním) anglikánců zatloukl hřebík do rakve filmu. ()

Enšpígl

Jestli to měla být komedie, pak nevím o čem?Pár hlášek komedii samo o sobě nedělá! Jestli to mělo být vážné téma o partě radikálních fans, tak tedy ha ha ha . Přiject z Prahy do Ostravy na fotbal zaparkovat před bránou na stadion s pražskou SPZ a jít fandit hned vedle svých ostravských "kamaradů". To jistě dělá každý pražský fanoušek,ale to bych ještě pochopil s ohledem na film. Ona pověstná bitka ve filmu to bylo něco strašného.Snad jen víme že nakupovat z manželkou fotbalový dres za 800,- Kč / nebo kolik/ by se nemělo. Je jen jedna banda fotbalových fans co má "styl" Dejdar, Langamajer,Potměšil, Landa . PROČ tedy toto? Asi proto že je to jako celý náše vedení fotbalu -- místy srandovní věta,ale jinak o ničem. ()

• Operní pěvec na koncertě v Rudolfině je otec režiséra Jakuba Sluky. (don corleone)
  • Hospoda, kde se partička scházela, se nachází nedaleko stanice metra Hradčanská, na křižovatce ul. Dejvická a Bubenečská, v Praze 6 - Dejvicích. (rakovnik)