Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový názov)
  • Francúzsko L'Arrivée d'un train à la Ciotat (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Francúzsko, 1896, 1 min

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Laci

Tak po Odchodu z továrne som si musel zo zvedavosti pozrieť aj toto. To, čo sa mi na tom páčilo, je detailnejšie zachytenie ľudí aj samotného vlaku, čo v súčasnosti dáva "filmu" veľkú historickú hodnotu. Škoda, že Lumiéreovci nenatočili aj samotné premietanie, kedy sa ľudia zo strachu pred vlakom schovali pod sedadlá. Možno by tak natočili historicky prvú komédiu... ()

Pan.Antonin

Na nádraží přijel vlak, vystupují z něj cestující a dovnitř nastupují jiní. A člověk si to celé natočil. V dnešní době to zvládne každý druhý, v té době to však byl přelom. Zatímco ve své době to byl doslova horor, před kterým diváci prchali z kina, dnes už tento minutový snímek slouží jen jako okénko do filmové historie. P.S. První film, který jsem ohodnotil a okomentoval, resp. nově zrecenzoval, na nové verzi ČSFD. ()

dwi

Pro diváky tehdejší doby asi nejvíce šokující film a spolu s Pokropeným kropičem nejvíce kopírovaný. Svým způsobem snímání vzbuzoval rozruch mezi obecenstvem, které vyskakovalo ze svých sedadel. Z povzdálí se blížící každou sekundou mohutnější vlak vzbuzoval pocit, že diváci skončí pod jeho koly. Tak silná byla z počátku kinematografie. Lumiér zde využil všech možností svého kinematografu. Sleduje vlak od nejmenší skvrny na obzoru až po jeho blízkou detailnost. Kamera zůstává ve statické poloze, takže pouze předměty mění svoji polohu. Můžeme zde zahlédnout i starou paní Lumiérovou ve skotské pláštěnce. ()

Stíba

Snímek, o kterém traduje (a asi fiktivn) legenda, že při jeho sledování lidé z obavy, že je srazí jedoucí vlak, utíkali ze sálu. I když představa takové chvíle, která by musela být neskutečně silná úplně vyvolává husí kůži Tento kraťas (dá-li se tak padesátisekundový stoják vůbec nazvat) se dá považovat za pomyslný začátek éry kinematografie, éry, jež je po více něž sto letech neskutečným kolosem. ()

Emo-haunter

Rozhodl jsem se o hodnocení filmů z hlediska historie kinematografie, a kde jinak lépe začít, a rozšířit si vědomosti, než u architektů filmografie, u francouzských legend - bratří Lumiérů. Jejich prvnímu filmu Pokropený kropič jsem musel dát jednoznačně pět hvězdiček, protože se zrodil můj koníček. U ostatních jsem se rozhodl pro dvojí možnost hodnocení - u takových těch nevypointovaných krátkých filmů dám klasické tři hvězdy, u těch s pointou čtyři. Přijezd vlaku ja doopravdy zkrátka jen o příjezdu vlaku. Ale má to atmošku dnešních dní, kdy i já si užívám prožitek příjezdů vlaků, které mě zavezou dál :) Je sice na první pohled těžké ohodnotit něco takového, ale je potřeba mít na paměti, že tito dva borci stvořili film. :) Respekt a díky za vše! ()

• Navzdory mýtům nebyl film promítán na slavnostní projekci 28. 12. 1895, nýbrž až v lednu následujícího roku. Alespoň by tomu nasvědčoval i dobový program projekce, kde mezi deseti filmy není tento zahrnut. (Mr.Ocek)
  • Ikdyž bývá často uváděna jako fakt, teorie o panické reakci obecenstva se nikdy zcela nepotvrdila a v současné době ji výzkumy spíše vyvrací. Je pravděpodobné, že legenda vznikla jako reklamní tah pro přilákání dalších diváků. (Marla Singer)
  • Sekvence o jediném záběru trvající 50 sekund. (Pavlínka9)