Trio z Belleville

• Česko Trio z Belleville (viac)

Šampión je osamělý chlapec, kterého adoptovala jeho babička, madam Souza. Ta se postará o to, aby vnuk našel věrného kamaráda v psovi Brunovi a aby našel životní zálibu v jízdě na kole. Pod babiččiným vedením se ze Šampióna stane favorit slavného cyklistického závodu Tour de France. Během závodu, vysoko v horách, je však Šampión spolu se dvěma dalšími kolegy unesen francouzskou mafií. Madam Souza s Brunem se rozhodnou ho zachránit. Sledují únosce za oceán, do obrovského hlučného velkoměsta jménem Belleville, kde nacházejí oporu v trojici starých dam Violette, Rose a Blanche -, které byly ve 30. letech music-hallovými hvězdami. Nakonec společně objevují Šampióna, který se stal bezmocnou hříčkou v rukou ziskuchtivých mafiánů. Zachránit mladíka může jen jeho vlastní cyklistické umění, babiččino odhodlání a rafinovanost trojice starých dam... Melancholická animovaná komedie, která se obejde bez dialogů i prvoplánové disneyovské roztomilosti, je celovečerním debutem jedné z nejslibnějších osobností současní animované scény, čtyřicetiletého Francouze žijícího v Kanadě - Sylvaina Chometa. Výtvarník, comicsový kreslíř a režisér za svůj předchozí snímek, krátkou animovanou hříčku La Vielle dame et les pigeons (Stará dáma a holubi), získal řadu mezinárodních ocenění včetně ceny BAFTA a nominace na Oscara a Césara. (oficiálny text distribútora)

Radyo

Film, který možná může působit trochu nenápadně, skoro to svádí až ke slovu "šedivě", ale při bližším prozkoumání si člověk uvědomí, že nesleduje "jen tak něco", že nejde o nějakou kreslenou báchorku pro děti, nebo celou rodinu. Docela těžko se o tom mluví, resp. píše, lepší je to vidět. Děj mě fascinoval minimem mluveného slova, řeč byla používána jen tehdy, pokud něco nešlo dostatečně jasně vyjádřit obrazem. Největší "mluvený" prostor tak dostal paradoxně pes Bruno, ten si zaštěkal dosytosti - btw. jeho černobílé sny byly úžasné. A samo trio z Belleville působilo taky úžasně, hlavně závěrečná titulková píseň. A co dodat k animaci? Takovou jsem ještě nikdy v životě neviděl. Byla svérázná, velmi působivá a precizní a z velké části díky ní má Trio z Belleville takové kouzlo, jaké má. ()

golfista

Skvělý animátorský styl, ani spousta vychytávek v animovaném světě nevídaných nemohla bohužel zastřít absenci silnějšího příběhu. Asi jsem staromódní, ale film (nejen animovaný) tvoří především příběh a tady jsem víc obdivoval práci animátorů a jednotlivé nápady. ()

kleopatra

Jsem okouzlená. Tak nádhernou animovanou podívanou jsem dlouho neviděla. Úchvatná není jen výtvarná složka, příběh má jemnou poetiku a dojímavost, přitom není přeslazený a je v něm i spousta velmi vtipných okamžiků, mě například odbouraly babiččiny tréninkové metody a černobílé psí sny. ()

Galadriel

Skvělý animovaný film, který má podle mě hloubku, je inteligentní, pobaví i poučí, má skvělý styl, výbornou hudbu a strašnou spoustu originálních nápadů. Přestože se v něm skoro vůbec nemluví, měla jsem po jeho shlédnutí dojem, že jsem se dozvěděla mnohem víc, než z kterékoliv Disneyovky (a to mám Disneyovky ráda). A mimochodem - ty tři (čtyři) báby jsou naprosto neodolatelné. ()

Gemini

Veliký převeliký respekt k panu Chometovi. Jeho vize a styl jsou opravdu úchvatné. Ale na mě je to moc velké umění, a fascinace jednotlivostmi mi nestačí k tomu, abych si film užil. Absurdní příběh vyprávěný skrze symbolické vyobrazení a přehnané to i ono mě nijak neoslovil, a k vidění doporučuji pouze umělecky citlivým duším a těm, kdo se nebojí experimentu. Já mezi ně nepatřím. 70% ()

Matty

Nádherně divný film, který okouzluje a překvapuje každým svým záběrem. 95% Zajímavé komentáře: Marius, Kirké, MIMIC, kitano, -ELFKA-, wipeout ()

Tosim

Zvláštně animovaný a natočený snímek, přesně tak, jak jsem ho rozhodně nečekal. Správná délka a přesná údernost na diváka udělá z něj IMHO za několik let kultovní záležitost. ()

Malarkey

Nedokázal jsem přesně určit, o čem by konkrétnějc ten příběh měl vyprávět. Základ zkorumpovanýho světa je ale jasnej. Na druhou stranu je zajímavé vidět tak zajímavou a pěknou animaci a nebýt přitom dítě, pro který by takovéto filmy měli být určeny. Po skončení filmu jsem pořád musel přemýšlet, což byl dost možná i samotný účel. Na druhou stranu mě to ale zaujmout dokázalo, a to i přesto, že hlavní postavy příliš nemluví. Klobouk dolů za zrealizování tak těžkého projektu, který vlastně nemá cílovou skupinu, ale přesto je perfektní. ()

Marigold

Rozdíl mezi filmem Sylvaina Chometa a prefabrikáty z dílny Walta Disneyho? Trio z Belleville má duši, má kouzlo, má neuvěřitelně hlubokou poetiku a postavy nejsou jen hromadou šablonovitých omalovánek, ale skutečně živými a oduševnělými karikaturami. Možná právě tenhle rozpor je zakódovaný v podivném a magickém příběhu Tria, který je někdy neodolatelně vtipný (ale nevtíravě a vždy inteligentně) a místy temný a smutný. Chomet vysekl poklonu imaginaci všech animátorů a zároveň vytvořil něco, co dokazuje, že kreslené může být stejně živé jako to "skutečné". Odpusť mi, Shreku, Dobo Ledová, Nemo a vy další, kteří jste "jen" velmi dobrou zábavou, ale TOHLE je skutečný majstrštyk. Lidsky vřelý a strhující. Groteska i drama. Život. ()

Djkoma

Neuvěřitelně zvláštní film, který mi přijde až autobiografický a děsí mě někdy jeho skrytý rozměr, který bych rád celý odhalil. Krásná a přesto zvlástně podmanivá animace mi vyrazila dech. Jediné co mi trochu vadí je děj, který by mohl být zajímavější a zahustěnější příběhem. ()

novoten

Film, jakých je k vidění málo. Jakmile si zvyknete na neobvyklý druh animace, čeká vás poeticky poutavý příběh plný nenápadných, ale o to hřejivějších vizuálních hříček a nápadů. Kdyby byla část u tria doma trochu kratší, šel bych nejvýš. ()

Marius

Neviem, ktorý blázon dokázal produkovať animák, v ktorom sú všetci škaredí, diváci z neho nebudú mať záchvaty smiechu, hovorí sa tam minimálne a nie sú tam žiadne tancujúce zvieratká. Zdá sa, že európsky animovaný 2D film sa nerozhodol umrieť ako (beztak ťažko chorý na tancujúce zvieratká) ten americký, a i keď sa nemôže tešiť takej popularite ako japonský, aspoň servíruje experimenty ako Trio z Belleville. Trio nie je nijak dynamické, ani mravoučné, postavy sú zaujímavé akurát svojou škaredosťou ( až na babičku, ktorá je fakt drsná), čo však Trio vyzdvihuje na absolutórium je jeho vizuálne prevedenie, hudba a neskutočná nostalgická retro atmosféra. Čo sa týka vizuálu, je jasné kde film vznikol, pretože je ladený do ponurých farieb a groteskných tvarov, ktoré síce nelahodia oku ako japonské anime alebo Disneyho diela, sú však ako ich nezvyčajný náprotivok o to zaujímavejšie. Hudba osciluje od jazzovoswingových melódií až ku karibským rytmom hraným na kolese od bicykla. Trio z Belleville je estetikou škaredosti a má u mňa 10/10. ()

zputnik

TRIO Z BELLEVILLE je myšlenkově hluboké, zábavné, humorné a groteskní... a navíc je zcela oprávněně vychvalované a opěvované. Troufnu si tvrdit, že v případě tohoto Chometova opusu jde (více/méně) o záležitost ryze dospěláckou. Nechci teda nijak odrazovat od shlédnutí děti, ale myslím, že tento příběh je stavěn především pro dospělejší část populace. Dějové/obsahové souvislosti jsou mnohdy vysvětleny nezřetelně - tak, že by tento snímek imho většinu nedospěláků neoslovil (ba v horším případě odradil). Snímek oplývá kopou geniálních vtípků, náznaků, narážek, hříček a vychytávek, které z něho dělají dílo svěží a na několik shlédnutí. Shrnuto a podtrženo: Viděl jsem, kochal jsem se... a rád si jednou za čas tento filmový zážitek zopakuji. ()

Skejpr

Vtipná, zábavná, po animační a stylové stránce brilantní karikatura. Škoda jen, že právě díky občas přeci jen ne příliš lichotivé vizuální pokřivenosti ztrácí ve světle mladšího bratříčka Iluzionisty (okouzlujícího právě svojí čistotou) na lesku. Přesto parádní věc... ()

Chomet si troufá na italskou legendu

Chomet si troufá na italskou legendu

10.08.2014

Francouzský animátor a režisér Sylvain Chomet za sebou ještě mnoho celovečerních filmů nemá, ale vždy, když s něčím přijde, je to velká událost. Jeho Trio z Belleville a Iluzionista jsou špičkou… (viac)