Říční krysa

• USA The River Rat

Jonsy (Martha Plimpton) je teenagerka, která se poprvé setkává se svým otcem Billym (Tommy Lee Jones), který byl právě propuštěn z vězení. Oba si pomalu vytvářejí vztah, když přestavují loď jménem The River Rat. Otec se nevyhne své kriminální minulosti a je vydírán vězeňským psychiatrem, který se domnívá, že zná místo, kde se nachází velká částka ukradených peněz. Otec a dcera se na lodi vydávají na plavbu po řece ve snaze najít peníze a uniknout doktorovi. Během cesty se sbližují. (sator)

Chicharron

Málo známý film s T.L. Jonesem a B. Dennehym, kteří patří mezi mé oblíbené herce, a údajně první "důležitý  film" tehdy mladé herečky M. Plimpton, která je mi ovšem dost nesympatická. Jižanský týpek se vrací z vězení, kde seděl za loupež (kterou spáchal) a vraždu (kterou nespáchal) domů, kde jej čeká jeho již pubertální dcera, které ho obtěžuje dotazy, jaké to bylo ve věžení, jaké to bylo když udělal přepadení a jinými hloupými otázkami na události, na které by raději zapomněl. Film má dost šílenou atmosféru, která chvílema sklouzne až k hororu (vyzvednutí lupu na hřbitově, xicht - opět záporné - postavy Dennehyho po kontaktu s toxickými látkami z řeky). Atmosféra je typicky osmdesátková se spoustou pitoreskních postav, které mohou žít jen v jižanských močálech a nemusí vyhovovat každému divákovi. Za zmínku stojí skvělý soundtrack - pokud máte rádi country. ()