Příběh začíná v roce 1941. Zemědělec Ivan Orljuk se stal vojákem, podílel se na prvních bojích na Dněpru a postupně se probil do Berlína. Během války se oženil. Když se vrátil domů, zúčastnil se prvního jarního osevu osvobozené země. (Snorlax)

raroh

Po smrti svého svého manžela Alexandra Dovženka se ujala jeho scénářů a námětů jeho žena a dlouholetá režisérská spolupracovnice Julie Solnceva. Pověst plamennnych let navazuje na dva Dovženkovy umělecké dokumenty o osvobození Ukrajiny (a svým pojetím je zasazen do období válečného, kdy by byl natočen nebýt ždanovské kulturní politiky), stejně tak na panteismus autorův, spojený s mytologickým pojetí práce zemědělců jako věčné hodnoty (viz jeho nejslavnějí film Země), kterou ani válka neuhasí. V tom navazuje na řeckou kulturu (bohyně Deméter, patetická recitace - ujal se jí Sergej Bondačuk). Válečný (a zcela oprávněný) bojovný patos (voják v začátku filmu je mrtvý, jde o jeho pomník - ten se objevuje ve filmu ještě jednou, přesto mrtvý - symbolický - Ivan Orjuk neumírá a jeho práce žije dál) je vyvažován poetickou stylizací rozkvetlé a nacisty nezničitelné Ukrajiny (je tedy omyl, pokus se někdo domnívá, že jde o Rusko, Dovženko byl jednoznačně spojen se svou rodnou zemí). Výtvarná stránka filmu, v níž v první fází v nejhorších letech nacistické okupace vidíme jen oheň (v souladu s názvem filmu) a zmar, vytváří snad nejpoetičtější (Dovženko byl i básnický mistr slova) zobrazení druhé světové války, jaké lze vidět. ()

YURAyura

1/10 Jeden z neprebernych sovetskych valecnych filmu s dlouhymi umelckymi zabery na krajinu podbarvenou dramatickou hudbou a zasnenym lyrickym kometarem ucinkujicich postav prozivajici realne i snove sekvence. Vsechno se to nese ve stejnem duchu - herci deklamuji sve texty s gesty a dikci jako na divadelni scene a mnoho zaberu je nasnimanych v poloseru, ktere umoznilo usetrene penize pouzit pro letecke prelety nad frontovou linii. Snimek vychazi z posvatnych tradic sovetu - historie naroda - prednaska ve skole, jeho narodni zvyky - vojenska svatba a samozrejmou touhu vsech obyvatel obetovat se pro matku Rus. Hrdinove jsou schematicti - nemci zpupni, soveti hrdinsti v jakekoliv situaci - nemocnice, soud ()

Snorlax odpad!

Mám ráda sovětské válečné filmy, ale tento se skutečně nepovedl. Již v úvodu mi poprvé vytryskly slzy, žel nikoliv dojetí, ale smíchu, když nad bojištěm plným trosek recitoval voják v nažehlené uniformě s patosem, který by se dal krájet, verše. Následuje několik záběrů vojenského cvičení s přídavkem dýmu, který snad má milosrdně překrýt značné nedostatky. A scéna ze školy? To už je kapitola sama pro sebe. Tento film lze uznat pouze jako velmi povedenou parodii. Za jediný světlý moment bych mohla považovat vojenskou svatbu s kratičkým momentem, kdy sbor zpívá Svatou válku. ()

Ej Hlemýžď

Jo, jo, je to tak, jak píše YURAyura, valná většina filmu je v pološeru až potmě. Šerosvit a temnosvit tu slavil svůj triumf, takže příznivci da Vinciho sfumata až Caravaggiova tenebrismu si přijdou bezesporu na své. :-) ()

• První sovětský širokoúhlý film. (Snorlax)