Rozloučení s Petrohradem

• Sovietsky zväz Proščanije s Peterburgom (viac)
všetky plagáty

Una111

Bylo nebylo... Nevím, jestli se tato epizoda ze života slavného skladatele Johanna Strausse odehrála právě tak, jak ji líčí Fridův film. Ale jedno vím jistě: Tenhle film se po všech stránkách povedl! Scénář, kostýmy, herecké výkony, krásná hudba. Nikde tvůrci filmu nesklouzli do kýče, do nasládlého sentimentu a za to jim patří náš dík! Ještě musím vyzdvihnout vynikající výkon představitele hlavní role Girta Jakovleva, a to nejen za dirigentským pultem! V závěrečném koncertu na rozloučenou, když zní finále z opery Michaila Ivanoviče Glinky Život pro cara, mi opravdu běhal mráz po zádech. Film mne velmi příjemně překvapil, byl to skvělý filmový zážitek ve vánoční době. V ruském znění je možno shlédnout zde: http://megogo.net/ru/view/7899-proshchanie-s-peterburgom.html ()

NinonL

V polovině 19. století mladý rakouský skladatel Johann Strauss (mladší) často přijížděl do carského Ruska. Jeho koncerty v Pavlovsku, poblíž St. Petersburgu, vždy provázelo nadšení publika. Zamiloval se tady do mladé šlechtičny Olgy Smirnické, která byla jednou z prvních žen - hudebních skladatelek. Její rodiče však se vztahem nesouhlasili, považovali Strausse za člověka s neseriózním - kočovným povoláním (a prázdnou kapsou). Odvezli svou dceru pryč, aby se už s Johannem nemohla nikdy setkat. Na památku svého pobytu v Rusku napsal Johann Strauss mnoho skladeb, jedna z nich se jmenuje Olga, jiná Loučení s Petrohradem. Řada odborníků soudí, že tyto "ruské" skladby byly základem pro Straussův nejznámější valčík - Na krásném modrém Dunaji. Johann Strauss měl rád také Mariánské a Františkovy Lázně, kde trávil hodně času na sklonku svého života. Film je krásný, plný Straussovy hudby (jeho valčíky i polky se mi vskutku dostaly pod kůži), dobových kostýmů i srdečné ruské atmosféry. Nechybí ani trochu starosvětská romantika, láska, loučení a slzy. Bez váhání nejvyšší hodnocení. ()

Vojpa

Nádherný film zachycující historii nenaplněné lásky tehdy třicetiletého Johanna Strausse k sedmnáctileté dceři petrohradského úředníka Olze Smirnické, nadané pianistce, autorce několika romancí, ale hlavně Straussově múze, jež ho inspirovala k napsání řady skladeb. Herecké obsazení je vynikající. Girt Jakovlev v roli Johanna Strausse, jenž s lehkostí a hravostí diriguje orchestr, stejně bravurně předvádí charakter hlavního hrdiny. Taťjana Bjedova jako krásná a milá Olga, Taťjana Pileckaja, hrající matku Olgy, je aristokratka až do morku kostí, která nikdy nebude následovat své city, pokud milovaná osoba stojí na společenském žebříčku níže než ona. Skvělý je i Igor Dmitrijev v roli velkoknížete toužícího zahrát si v orchestru slavného vídeňského maestra. Film zachycuje jak romantický vztah obou hlavních hrdinů, zvyklosti tehdejší vyšší ruské společnosti, tak i dobrotu lidí snažících se mladému páru pomoci. To vše za doprovodu Straussovy hudby a především závěrečného valčíku Rozloučení s Petrohradem, který se před maestrovým odjezdem vznášel nad Pavlovskem. ()