Mikrokosmos říznutý Twin Peaks - po maďarsku! Děda sedící na lavičce před domem nezadržitelně škytá, opilý mladík chrápe na povoze, milá stará dáma sbírá v údolí lilie, ženy šijí v krejčovství, muži hrají v hospodě kuželky, včelař otáčí med, kombajnista žne pšenici, která bude ve mlýně přeměněna na mouku a pak, v babiččině kuchyni na knedlíky a v průběhu toho všeho policajt vyšetřuje vraždu ... (oficiálny text distribútora)

honajz2

Škyt je - jestli jsem ho správně pochopil - pohledem na vesnický život, který si plyne svým pomalým, někdo by řekl i rutinním, ale zato krásným tempem. Právě ale tenhle venkovský život ničí uspěchaná moderní doba, což symbolizuje ta stíhačka a její následky. Přesto policista (asi po škytajícím dědovi nejhlavnější postava?) tak nějak pochopí to venkovské kouzlo a v závěru se do něj vrací, protože takové místo už možná dlouho existovat nebude (což symbolizuje závěr). Vší té pomalosti je přizpůsobena i skvělá kamera a ten fakt, že se tam vůbec nemluví (i když pár banální dialogů ze života by tomu prospělo). Ok, kdyby Pálfi natočil film jenom o tomhle, byl bych spokojený a v nějaké jiné náladě by to na mě možná působilo podmanivě a snad i poeticky, takhle jsem se bohužel hlavně nudil. Jenže co nechápu je ta přidaná krimi zápletka. Vůbec mi do toho všeho nezapadala. Jestli měla mít nějakou hloubku, to nevím a jestli to měl být nějaký absurdní vtip (viz závěr), tak mi do nálady děje vůbec neseděl. Nebo to tam Pálfi dal jenom proto, aby se tam něco dělo? Nebo že někteří obyvatelé vesnice mají skryté úmysly? Ať je to jak je to, moc mi tam prostě neseděla. Ale když tohle pominu, jedná se o celkem zajímavý film s dobrou myšlenkou, kterému ale k dokonalosti chybí nějaká větší poutavost. Ale jak říkám, ta tam možná je, akorát já na to nekoukal v té správné náladě. Silné 3* ()

GREGOIRE

Podivuhodný experiment. Pod povrchem líně plynoucí všednosti se odehrává docela solidní drama. Já jsem u toho usnout nedokázal. S úžasem jsem sledoval černou bábu, kterak v poklidu trhá konvalinky, slévá z nich tinkturu ... A chlapi padají jako mouchy ... „Když už muže nemáš ráda/ dej mu odvar z rulíku/ přidej taky papriku/ když ho ještě ráda máš/ večeři mu dobrou dáš “ – svatební písnička a zároveň v kostce děj filmu Všednost, banalita a přece syrový horor. Dobrý nápad a zajímavé výtvarné ztvárnění. Lahůdka pro ty, kdo dokáží vidět ve všedním věci nevšední ... pro ostatní asi nekoukatelné. ()

mohamedsfinger

Nádherná kamera, dost zajímavých nápadů (někdy často ne dokonale zužitkovaných) a pár náhodných souvislotí a záběrů, které pozorného diváka potěší, ale zárověň nevytrhnou z lehké nudy při absenci jakéhokoliv náznaku děje. Forma je velmi pěkná, ale vyvstává otázka: Co tím chtěl pan režisér říci? Tedy kromě ukázky (maďarské) vesnice a možnosti experimentu v současném filmu. ()

CheGuevara

I přes všechnu jistou eperimentalitu tohoto díla, já se skvěle bavil. Místy se bohužel do tohoto nápaditého snímku po tichých krůčkách vkradla paní nuda, ale Pálfi je zručný režisér a vždycky ji dokázal zahnat zpět do kouta. Škyt je film, který si jen tak s jiným nespletete. Originální a poutavý nápad zabalen do atraktivní režie, je už sám o sobě chutným bonbonkem každému filmovému nadšenci. ()

Damiel

45 % - Nějak jsem to asi nepochopil. Ten škytající dědek v traileru mě k tomu přilákal, ale při sledování jsem zjistil, že to bylo to jediný zajímavý. Ale přiznávám, nemám buňky na tyhle filmové experimenty a nebudu se stydět to říct :-) Lepší než si hrát na rádobymilovníka nemainstreamu a se zatnutými zuby se u takových věcí nudit :-) ()