Za všetko môže Winn Dixie

• Česko Co způsobil Winn-Dixie (viac)

Známý režisér Wayne Wang (autor filmů Kouř či Krásná pokojská) natočil tento rodinný příběh podle stejnojmenného bestselleru. Vypráví o osamělé dívence Opal, která se ujme opuštěného psa a dá mu jméno Winn-Dixie podle supermarketu, kde ho našla. V ospalém městečku na Floridě lidé zapomněli na to, jak sdílet smutky a radosti. Ale Opal a její pes by s tím ještě mohli něco udělat. Winn-Dixie zavede dívku na místa, jejichž kouzlo dřímá pod povrchem zklamání a vyburcuje z letargii lidi, kteří tam přebývají. V letním slunci se den po dni začne mnohé měnit - v páchnoucím obchodu s domácími zvířaty, v zatuchlé knihovně, ve zchátralém domě i na dalších místech. (oficiálny text distribútora)

hygienik

Máte nejaký problém? Pijete alebo vás opustila manželka? Kúpte si psa a všetko sa tým vyrieši, pomôže vám vyrovnať sa zo životom. Hotový komisár Rex v oblasti psychológie. Do príbehu je ako inak vtesnané americké klišé o rodine a vzťahoch, ktoré sú najpodstatnejšie na svete. Film s postupujúcim dejom je stále viac a v závere až neúnosne sladký a sentimentálny. Anna Sophia Rob síce vyzerá pekne a milo, ale jej herecký výkon sa obmedzuje na tvárenie sa zaskočene, prekvapene alebo potešene podľa situácie, inak nič. Koniec koncov Moste do krajiny Terabithia na tom bola podobne .Na druhej strane v porovnaní s viacerými dospelými hercami, ktorých výkon bol gýčovitý až zúfalý hrala slušne. Dávam 3 hviezdy, ale iba preto, že sa jedná o detský film, úmyselne koncipovaný ako poučný príbeh, tak nech si ním je. Inak by to bolo zrelé len na 2 hviezdy. ()

Dimo

Winn-Dixie je takový ten klasický poučovatelský film s jasně daným schématem, který pluje po povrchu a nic hloubavého tu není. Holčina v podání Anny-Sophie Robb je takový otloukánek, který se nebaví, najde si přerostlého chlupáče, který dělá starosti zapšklému sousedovi, tatínkovi - kazatel (ufff) a kdekomu. Dále tu najdeme starou černošskou outsiderku žijící za městem, dva nakrátko střižené mladé raubíře, trhlého policistu, který vytváří "vtipné" scénky a postarší knihovnici. No a všichni nakonec se sejdou na párty, pomodlí se a jsou napravení a šťastní. ()

GlamourCat

Chvilku to vypadalo docela zábavně, než se to zvrhlo v klasickou kýčovitou pohádku. Navíc plnou podivných filozofií jako "Je těžké někdy rozpoznat smutek od radosti" - to se mi tedy ještě za život nestalo. Pro mě to bylo nesnesitelné, nicméně, všem dětem co znám se to líbí, nebo alespoň se jim tam líbí hlavní hrdinka a nebo ten strašně slavný zpěvák, co tam hraje ()

Desperado

Rodinný film podľa románu spisovateľky Kate DiCamillo. Skúsený Wang síce nemrhá zbytočným sentimentom, no v závere filmu som mal aj ja slzy v očiach. Čakal som rodinnú zbesilosť typu Beethovena, no dočkal som sa milého civilného filmu, kde vzťah dievčatka so psom neslúži ako priorita príbehu, lež vodítko k príbehu o potrebe priateľstva medzi ľuďmi, ktorí ho potrebujú možno najviac a ktorým život nedáva často druhú šancu. K veľmi pozitívnemu zážitku pomáhajú aj skvelí, ale aj netradiční herci: AnnaSophia Robb si zahrala v podobne ladenom filme Cesta do Terabithie, Jeff Daniels ako melancholický pastor bol presvedčivý, Cicely Tyson ako takmer slepá a osamelo žijúca vdova, ktorá má skúseností zo života na rozdávanie či legendárny hudobník Dave Matthews ako bývalý trestanec, s vrelým vzťahom k zvieratám a ku gitare. Milé prekvapenie, ktorému by sa možno darilo aj v kinách, zatiaľčo to distribútor odignoroval aj na DVD. Ďakujem! ()

peetriss

První polovina Winn-Dixieho kráčí v tradičních šlépějích americké rodinné komedie - milá holčička v novém prostředí bez přátel, rozverný pejsek, spousta dalších zvířátek, úsměvné situace, dětská trápení... Někde okolo poloviny začne film více klást důraz na smysl přátelství a jeho hodnotu, a také na emočně mířený kouzelný apel s trochou sentimentu, snažící se v lidech probudit dobro a snahu udržovat dobré vztahy plné pochopení mezi sebou navzájem. Tato polovina již ze zaběhnutých standardů rodinného filmu alespoň mírně vybočuje, v pozitivním smyslu slova. Film mi dal, co jsem od něj očekával, tudíž poctivé tři hvězdy si zaslouží. Potěšila (po několika málo televizních zkušenostech) před filmovou kamerou debutující jedenáctiletá AnnaSophia Robb, která hned napoprvé předvedla, že se před kamerou cítí jako ryba ve vodě a od dětství má cit pro roli. ()

• Známy režisér Wayne Wang (autor filmov Smoke či Kráska z Manhattanu) natočil príjemný rodinný príbeh podľa rovnomenného bestselleru Kate DiCamillovej. (ash99)
  • Filmová myš bola v skutočnosti potkan. Táto voľba bola uskutočnená s ohľadom na fakt, že potkany sa dajú ľahšie vytrénovať. (Laslo)
  • Winn-Dixieho hralo viacero pikardských ovčiarskych psov, čo je zriedkavé plemeno pochádzajúce z Francúzska. (Laslo)