Těžký život osamělého kovboje... Zkušený televizní režisér Tom Gries (1922–1977) napsal scénář o osamělém stárnoucím kovbojovi a nabídl ho Charltonu Hestonovi. Známé herecké hvězdě (mj. Oscar za Ben Hura) se scénář natolik líbil, že nejen přislíbil svoji hereckou účast, ale také podpořil Griese, který chtěl být i režisérem. Vznikl tak jeden z nejzajímavějších westernů šedesátých let, který sice v době uvedení do kin zapadl, ale s časovým odstupem byly jeho kvality znovuobjeveny. Will Penny je realistickým příběhem o tom, co to znamená být kovbojem. Jeho hrdinovi táhne na padesátku, neumí číst ani psát, ale dokonale ovládá svoji práci a má hluboce zakořeněný smysl pro právo a spravedlnost. Když se setká s osamělou ženou a jejím malým synem v nesnázích, neváhá ani chvíli a vezme je pod svoji ochranu bez ohledu na možná rizika. Heston v tomto snímku podal jeden ze svých nejlepších výkonů a stejně dobří jsou i herci ve vedlejších úlohách, mezi nimiž se objevuje řada známých tváří – Joan Hackettová (osamělá Catherine), Donald Pleasence (padouch Quint), Ben Johnson (předák Alex) a tehdy začínající Bruce Dern (jeden z Quintových synů). Malého Catherinina syna přesvědčivě ztělesnil režisérův desetiletý potomek Jon (v titulcích uvedený jako Jon Francis). Film se natáčel v úpatí pohoří Inyo Mountains nedaleko kalifornského města Bishop a zkušený kameraman Lucien Ballard (mj. pozdější Divoká banda) dokonale využil jeho nádherné scenerie. Režisér Gries se pak věnoval natáčení dalších filmů (z našich kin známe jeho následující western 100 pušek), ale žádný z nich už kvalit jeho prvotiny nedosáhl. (Česká televize)

ostravak30

Will Penny je kovboj, který má větší část života za sebou. Nyní se před ním ale otevírá nová výzva. Nejedná se o klasický western. Naopak. Tento nám představuje život kovboje mnohem realističtěji, i když o nic méně drsněji. Základem byla zima, složité podmínky pro farmaření, ostražitost, ale i často nevyrovnaný souboj s protivníky. Nebo též schopnost se správně, i když ne komfortně rozhodnout. I proto není hlavní hrdina tím, kdo porazí všechny soupeře několika výstřely. Ba právě naopak. Jednou se nechá zmlátit, podruhé mu musejí pomoci, aby zvítězil. Po zbytek film je ale též lehce melancholický, místy snad i romantický. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý western s nie úplne klasickými postavami. Will Penny vo výbornom prevedení Charltona Hestona je obyčajný nájomný kovboj v strednom veku. Celý život sa pretĺkal ako vedel, poctivo pracoval a nič nie ako pasenie kráv nepoznal. Cestu mu však skríži mierne zvrhlá rodinka kazateľa a osamelá žena so synom. Tým sa do toho zaplieta mierne romantická linka avšak s citeľnou morálnou  motiváciou. Pri prvom stretnutí s kazateľovou partičkou nebol sám, takže skóre 1:0 pre Willa a jeho kolegov. Sľúbená pomsta však Willa zastihla samého, čím banda dorovnala skóre. V záverečnom súboji však Willovi príde pomoc a hoci zvíťazí, odmieta ponúkaný lacný šťastný koniec a zostáva osamelým kovbojom. Produkcia je kvalitná, hoci nijako výnimočná. Zo známejších hercov sa tu objaví okrem Charltona Hestona len Donald Pleasence, ktorý si v tom istom roku zahral záporáka aj v Jamesovi Bondovi, ale aj ostatní herci stvárnili svoje postavy veľmi dobre. 70% ()

Anderton

Westernov s podobnou tematikou už bolo zopár nakrútených, a samozrejme nielen westernov. Až mám dojem, že všetky podobné novšie filmy sú viac menej remakeom predlôh, ku ktorým sa ale oficiálne nehlásia. Gries napísal nakrútil trochu historický film, trochu klasický western, ale zopár prestreliek nás predsa len čaká, aby bolo v žánrovom zaradení jasno. Áno, všetko pôsobí realistickejšie než obvykle, avšak ak majú takmer všetci krásne biele hollywoodske zuby, tak to už autenticky nepôsobí. Ale aspoň jedna postava má tých zubov pomenej. Príliš sa tu toho nestane, čo nie je priamo kritika, avšak osobne som sa nestotožnil so záverom, ktorý chce byť čo najmenej patetický, ale mne prišiel skôr ako klišé. 70% ()

Han22

Kovbojský western, tak realistický jak to v 60. letech šlo. Kovbojové nejsou hrdinové, ani extra pistolníci, jsou špinaví, smradlaví, koupou se 8-9* do roka, když chytnou kulku doktor je daleko. Když si vydělají peníze, je čas rychle shánět další práci, jinak bude hlad. Hlavní hrdina k tomu neumí číst ani psát, v životě nedělal nic jiného, blíží se mu padesátka a neví nic o lásce. Zraněný ale uvízne s ženou a jejím synem ve srubu, sblíží se a je čas rozhodnout se co dál. Velice pomalé a nijak strhující vyprávění, které je ale poměrně civilní, dobře zahrané (výborný Charlton Heston) a divoké - nejblíž civilizaci má slepá kolej vlaku a 3 domy ala "město" s doktorem a holičem v jednom. Naopak Pleasance šíleně přehrává a jeho rodinka jak z vidláckého hororu se sem moc nehodí. Konec ač uvěřitelný a reálný nepotěšil, takže dávám 3*. ()

Pohrobek

Pokus o víceméně realistický western, zvláště co se týče zpodobnění obecnějších atributů cowboyského života. Scény jako koupání a ostatní, jež nepodávají westernového hrdinu jen jako neohroženého sympaťáka, nýbrž také jako rozpačité, přerostlé dítě ve všech záležitostech přímo nesouvisejících s jeho povoláním, dobře zapadají a díky dobrému výkonu hlavního představitele jsou též poměrně věrohodné. Celým příběhem se táhnoucí, hlavní cit je nazírán zase jednou z hlediska opravdovějšího, než jak tomu bývalo před i po tomto filmu zvykem. V ostrém rozporu k tomuto je ovšem hlavní akcidodávající zápletka s podivnou rodinkou fanatiků, kterou bych spíše čekal v nějakém béčkovém thrilleru. Kdyby si ji Gries byl ušetřil, vytvořil by dílo, možná méně přitažlivé, ale jistě pěvnější a lépe konsolidované. ()

• Charlton Heston (Will Penny) často říkal, že ze všech filmů, které natočil, byl tento jeho nejoblíbenější. (Marek06)