Larry, kroť se

• USA Curb Your Enthusiasm
USA, (2000–2024), 59 h 54 min (Minutáž: 28–45 min)

Tvorcovia:

Larry David

Hudba:

Aaron Kaplan

Larry David, Cheryl Hines, Jeff Garlin, Susie Essman, Jerry Seinfeld, Carla Jeffrey, Matt DeCaro, Jorge Garcia, Steve Skrovan, Bob Odenkirk, Wanda Sykes (viac)

Larry David má všechno – je bohatý, zajištěný, má slavné přátele, starostlivou ženu i nádherný hollywoodský dům. Proč se tedy tak úporně snaží o to, aby svůj život proměnil v nezvládnutelný chaos? Vše se dozvíte v novém komediálním seriálu HBO, který uvádí Larryho Davida... v roli Larryho Davida! (HBO Europe)

movie

Takze sem se konecně dostal přes první sérii (a ufff, ještě 6 dalších) a sem fanoušek! CURB YOUR ENTHUSIASM je přesně můj šálek kafe. Pomalej, suchej a nenápadnej humor pomalu gradující celou epizodou. Prvních pár dílů mi trvalo se do toho dostat, a skutečně, nečekejte žádnou řachandu servírující jeden vtip za druhým minutu po minutě, CYE si pomalu buduje prostředí a vybalí karty až v závěru. Doporučuju pokud máte rádi trochu jiný "humor". ()

Matty

Kdybych viděl jedinou epizodu a nevěděl, že je valná část dialogů improvizovaná, hledám za hodnocením na IMDb (9.4) komplot Davidovic rodiny (se zapojením prastrýce z druhého kolena). Ale s každým dalším dílem mi Larryho trapné příhody přišly úsměvnější a nenápadný humor, jimž je obaluje, srozumitelnější. Některé momenty jsou vtipné okamžitě, jiné až poté, co jim je dodaná pointa. Trapnost naplňující ty prodlevy činí seriál ještě ležérnějším a vtipným jaksi mimoděk. Jen o málo víc, než je život váš nebo můj. (Pakliže ve svém každodenním životě nenacházíte mnoho důvodu ke smíchu, omlouvám se za mystifikaci.) Experiment, který vyšel, ale žádá si pozorovatelovu trpělivost vůči pozorovanému. 80% ()

T2

Curb Your Enthusiasm: kompletná 7.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,692,900 //počet predaných kusov 57,367 ()

H34D

Zpočátku rozpačité dojmy z jaksi na koleně spíchnutých, až poloamatérských epizodek ze života jednoho "příliš entuziastického" chlápka, nahradilo nefalšované pobavení a potěšení z výstředních trapasů a na první pohled obyčejných životních situací, které se vždy nějak neobyčejně zamotají a nakonec skvěle vyvrcholí. Larry má trochu jinou morálku, ale přitom je velmi racionální a "správný", nikomu nechce ublížit, je pouze nekonečnou obětí společenských situací, pravidel a nešťastných náhod. Styl humoru je tedy trošku odlišný než v sitcomech bývá zvykem, a proto jej asi ne každý ocení, ale hravost i trefnost co se týče společenských klišé seriálu upřít nelze. Spokojenost určitě, ale po druhé bych si to už nedal. 7/10 ()

Boogeyman

Seriál, na který si musíte zvyknout. Hlavní hrdina totiž vůbec není takovej kretén, jak by se mohlo zpočátku zdát a s každou další epizodou vám bude připadat sympatičtější a jeho trapné trable vtipnější. A bezservítková camea slavných kolegů (namátkou Ricky Gervais, Michael J. Fox) jsou obdivuhodná. ()

ScarPoul

Larry je smoliar. Ale taký svojský. Viem presne ako sa musel po väčšinu času cítiť. Každopádne je to zábavný seriál, plný zábavných postáv. V zásade sa jedná o také epizodické Murphyho zákony - kde sa naozaj pokazí vždy, čo sa môže pokaziť. A hoci niektoré finálne strety pôsobia veľmi priamočiaro, iné vedia milo prekvapiť. Som veľmi zvedavý kam sa to celé bude uberať. Každopádne sa dá na tom veľmi dobre zabaviť. Hoci to funguje na základe reciprocity a opakovania. 1. séria - 80%. Verím tomu, že byť kamoš Larryho Davida nie je vôbec ľahké. Neskutočná plejáda nezávideniahodných situácií podávaných veľmi neuroticky. Diel zo Shaqom výborný. Páčia sa mi tie diely, ktoré trošku vybočujú z recipročných scénok, ale aj tie majú svoje čaro. Hlavne diel s bábikou. Som zvedavý kam to bude smerovať ďalej. Každopádne som sa bavil rovnako dobre, ako pri prvej sérií. 2. séria - 80%. Seriál ako taký sa systematicky posúva dopredu. Larry už nie len obeťou Murphyho zákonov. Už je z neho regulérny kretén. Odvráva späť. Nadáva a snaží sa mať navrch aj v nedobrej situácií. Pritom si to ale drží stále absurdnosť predchádzajúcich dvoch sérií. Larry David je komediálny majster. S citom pre načasovanie. Lezie vám síce celý čas na nervy, ale zároveň sa na jeho blbosti dá zasmiať. Ako keď máte antagonistu, čo robí len zle a osud mu to vráti. Niekto podobný je aj Larry David. A camea slávnych ľudí potešia. Či už je to Martin Short alebo Scorsese. 3. séria - 80%. Zatiaľ najlepšia séria. Larry je obsadený do úlohy Maxa Bialystocka v divadelných Producentov od Mela Brooksa. A celá séria sa venuje jeho neskutočným manierom. Camea Jerryho Sainfelda, Bena Stillera, Davida Schwimmera, Mela Brooksa a iných skvelo dopĺňajú túto sériu o absurdné a tragikomické momenty. Silné v každej jednej časti. Larry David je stále ten istý kretén. Ale v tomto štádiu sa ho nedá nemilovať. Potvrdzuje to finálny hodinový diel, ktorý patrí medzi tie najlepšie vyvrcholenia aké som mal možnosť vidieť. Dávam plný počet. A teším sa na ďalšiu sériu. 4. séria 100%  V zásade stále rovnaká sranda ako predchádzajúce série - aj tentoraz s celkom zábavným a dlhým finále. Rozhodovanie či darovať alebo nedarovať ľadvinu Richardovi Lewisovi je síce fajn ústredná téma, nesúca sa celou sériou ( ukazujúca v krásnom svetle Larryho primitivizmus) ale nedosahuje také kvality ako muzikál Producenti v 4. sérií. Niektoré časti sú fantastické. Iné uspokojivé. V zásade trošku krok späť. Stále to ale baví špičkovou absurditou. 5.séria 80%. Po slabšej piatej sérií, prichádza skvelá šiesta. Neuveriteľne ma to bavilo. Larry je tak prvotriedny asshole, že si jeho peripetie užívam. A čím sú horšie, tým sú zábavnejšie. Každý jeden diel ponúka skvelé cameá a prvotriedne vtipy. Toto je jedna z najlepších komediálnych vecí, aké som kedy videl. 6. séria -100% Návrat k Seinfeldovi je veľmi osviežujúci. Vidieť Larryho pri tvorivom procese je veľmi zábavné a vrhá to na jeho charakter trošku iné svetlo. Aj celá ta jeho snaha získať svoju polovičku späť je funkčným ťahúňom celej série. Do toho zase super cameá a niekoľko absurdných momentov z ktorých sa zase raz snaží vykorčuľovať, hoci sa to nedá. 7. séria posúva celý mýtus okolo Larryho Davida niekde inde. Ako povedal Jerry keď ukazoval na seba ako na ikonický charakter... Larry David bude rezonovať pre všetkých, čo sa s ním aspoň raz stretli. Denise Handicapped je pre mňa najlepší diel série. 7. séria - 100% Len Larry môže odísť na druhý koniec svetadielu, aby sa vyhol dobročinnej akcií. Larry David je ten malý hlások v našom vnútri, ktorý by rád rozprával ľuďom čo si o nich skutočne myslí. Je to hrdina, ktorého sme potrebovali, pretože aj napriek svojej neznesiteľnosti a smole, vie vycítiť keď sú ľudia jeb*utý. A že ich má vo svojom okolí dosť.  Obrovská zábava v ktorej sa miesi to najlepšie z toho sveta za oponou a manierizmom, ktorým tam trpia asi všetci. Nie len židia. Diely s Michelom J. Foxom a Ricky Gervaisom sú epic. 8.séria - 80%. Asi najlepšia séria. Larry David je každou sériou trefnejší, údernejší a vtipnejší. Už od štvrtej série to pekne graduje a posledné dve série patri asi k tomu najlepšiemu na poli komédie. Nebol diel, kde by som sa nesmial a nebavil. Čo najviac oceňujem je diel Never Wait for Seconds!, kde sa retrospektívne vraciame k tým najznámejším Larryho fuck upom, len aby sme sa presvedčili od Tých čo udržiavajú morálku, že mal Larry vlastne celý čas pravdu a nie je až taký Asshole ako by sa nám mohlo zdať. Je strašne super vidieť, ako všetko dokonale korešponduje so sebou a hlavne s dobou a prostredím, ktoré reflektuje. Milujem tie postavy. Milujem tie situácie. Seinfeld skočnil, ale v zásade je tu stále s nami. 9. séria 100%. Všetko čo mám na Larrym rád a ešte viac. Každý diel má množstvo vtipných miest. Je vyvážený a ten nový, modernejší háv tomu prospieva. Inak je to stále o tom istom. Len tie súvislosti sa menia. Čo je dobre. Stále si to udržuje určitú aktuálnosť a neustále to prináša niečo nové. Celá línia so Spite obchodom bola super zábavná. A šteky Sean Penna, Mily Kunis, Isly Fisher a Jona Hamma skvelo obohacovali jednoduché línie jednotlivých dielov. Larry je kráľ. 10.séria - 90% Ja by som tak chcel, aby sa Larrymu konečne aj niečo podarilo. Lenže ono by to tak stratilo to, vďaka čomu mám ten seriál rád. Veľmi sa mi páči, že to vlastne kvalitatívne vôbec neklesá a že to vždy vie prekvapiť plejádou zaujímavých cameo úloh. 11.séria prišla možno o trošku skôr ako mala, ale stále sa vie pochváliť časťami, ktoré sú perfektné. To, že Irma Kostroski bola neznesiteľná postava bolo jasné od prvého momentu. To, že sa zdržala 4 posledné diely bolo trošku kvalitatívnym posunom späť. Hoci chápem prečo tam bola. V zásade je to ale stále vtipné. Larry David nesklamal. 11.séria - 80% () (menej) (viac)

Fanucci

Člověk si musí k tomuto seriálu najít cestu. S každým dílem jsem si Larryho Davida a jeho příhod užíval čím dál více. Některé díly jsou přímo geniální (Crazy Eyez Killah). Velmi originální sit-com. Tvůrcům v čele s Davidem tleskám. ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (1) - 60. ročník (za rok) 2002 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál) + nominace (4) - 60. ročník 2002, 62. ročník 2004 - Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Larry David, 63. ročník 2005 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Larry David ()

SG_ever

Úplně jinak pojatý sitcom, při jeho sledování se vám vybaví vaše trapasy (i když jsou třeba z úplně jiné oblasti života) a prostě se úchvatně pobavíte. Zvedám palec nahoru, zatím dávám čtyři hvězdy s tím, že jsem seriál viděl pouze s dabingem a další série shlédnu v originálním znění, tak se to třeba ještě hejbne nahoru. UP: Po shlédnutí celého maratonu na HBO zvedám na velmi slušných 5 hvězd. Opravdu vyjímečná show ! UP: Po shlédnutí dalších dílů z předchozích sérií snižuji na stálé velice slušné 4 hvězdičky. Jediná nevýhoda seriálu je to, že v některých dílech najdeme jen jednu opravdu vtipnou pointu, ke které se kráčí celých 30 minut a místy může i nudit. (80%) ()

haluska11

Délka seriálu může odradit, ale Larry David si ji absolutně zaslouží. Dokonalé zobrazení jak člověka, který bez bariér říká to, co nás všechny napadá v těch nejobyčejnějších momentech, tak bojovníka za sociální spravedlnost v nejabsurdnějších maličkostech. Ztotožnitelné momenty každodenní trapnosti v životě úspěšného charismatického staříka (a občas vcelku kreténa) mi přirostly k srdci obzvlášť po shlédnutí jeho sitcomu Seinfeld (bez něj jedna série pozbývá na kouzlu). Roztřesená kamera, improvizované dialogy a perfektní hudba navíc dokonale umocňují atmosféru právě oné každodenní trapnosti a trapné každodennosti. Ze soundtracku se dokonce stal prvek ve skvostných memech - pokud je znáte a líbí se vám, určitě dejte seriálu šanci. ()

Sygi

O tomhle seriálu se dá říct, že je to jedna velká blbost, složená z náhodných vstupů Larryho do světa společenských konvencí. Ale právě proto si u mě našel své místo, jelikož dokonale poukazuje na jejich nesmyslnost (např. díl s narozeninovou oslavou Bena Stillera, který předem řekne "No gifts". Larry tedy nepřinese žádný dárek, a je za toho špatného, jelikož "No gifts" se jen tak říká, a každý i přesto dárek přece donést má - copak to celé dává nějaký smysl?). Navíc ten humor, který vyplývá z Larryho konfliktů, je k nezaplacení. ()

Callas

7/10 Tomuhle říkám originální přístup k sitcomu. Jsem rád, že se stále najde někdo, kdo vystoupí ze zajetých kolejí. CYE je postavený na nenuceném předkládání všedních situací, se kterými se potýká hlavní aktér Larry. Komedie tady není postavena na nucených vtipech, které jsou klíněny pokud možno do každé scény (jak jsme zvyklí u Friends, HIMYM apod.), ale plyne přirozeně. Samozřejmě, že si autor pomáhá mírnou deformací hlavního hrdiny, který svým sociopatickým chováním vpodstatě zápletky tvoří, ale stále je zachována velmi obstojná iluze v podstatě dokumentu o běžném životě Larry Davida :) Tohle ovšem nemůže dobře fungovat, pokud nepřijdete na chuť Larryho svéráznému výrazu, mimice... prostě pokud vás bude bavit se na ten jeho ksicht dívat, tak je to hold "pretty, pretty, pretty, pretty good". ()

Oralfabet

V průběhu třetí série jsem si uvědomil, že nemá smysl hodnotit každou sérii zvlášť, protože je mi už celkem jasný, že bych všem dal plnej počet (edit: možná kromě páté) Tohle je moje krevní skupina. Z nástrah sociálních interakcí asi těží většina sitcomů, ale žádný takovým způsobem jako Curb. Takhle kreativní proplétání dějových linek jsem viděl naposledy v Arrested Development, ale tady je to skoro v každé epizodě. Larry David je génius a pokud se někdy kouknu na Seinfelda, bude tomu tak nejspíš kvůli tomuhle seriálu. Btw... Odpad od LIVINGDEADa byl jako vždy skvělým doporučením. ()

Paul_cz

Larry David, mozek stojící za jedním z nejúspěšnějších amerických sitcomů všech dob (Seinfeld) zde hraje "twisted" verzi sám sebe, snaží se přežít společenské konvence a etikety a nezbláznit se z toho. Žánrově se jedná o sitcom, ale díky absenci předtočeného smíchu a klasického sitcomového humoru to působí mnohem reálněji. A přestože se jedná v podstatě o sitcom "o ničem" (stejně jako Seinfeld), tak má každá sezóna kromě té první nějaký příběhový oblouk - aby se z toho vyklubalo, že místo o ničem je tahle show o všem. Season Finale třetí, čtvrté a páté řady jsou tak úžasná, že nenalézají konkurenci.Obrovská spousta slavných lidí, jež hrají sami sebe (Stiller, Heffner, Brooks, Scorsese....) jsou jen vrcholkem neuvěřitelně zábavného ledovce.EDIT - ignorovat prosím ten duševní zvratek od LIVINGDEAD, neví o čem bleje.EDIT po dokoukání sedmé sezóny - Prostě dokonalost.Propojení se Seinfeldem byl prostě skvělý nápad a zpracovali to brilantně : ). ()

KKain odpad!

nemohu si pomoct, ale těch pár dílů, které jsem viděl, mi nepřišlo ani vtipných, ani inteligentních, ani hodných sledování. prozatím odpad, třeba někdy budu "osvícen". ()

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006