Mimozemšťania z hlbín 3D

• Česko Tajemné hlubiny 3D (viac)

V novém filmu Tajemné hlubiny 3D spojuje oscarový režisér James Cameron svůj filmařský talent s vášní pro průzkum fantastických prostředí. Cameron využívá základních konceptů astrobiologie (vědy, zkoumající život na jiných planetách), podle nichž by mohly bizarní živočišné druhy, žijící v extrémních podmínkách na dně našich oceánů, poskytovat představu o podobě života na jiných planetách. Režiséra na výpravě doprovází skupina mladých mořských biologů a výzkumníků z NASA, kteří sdílejí jeho zápal a nadšení pro průzkum možného vztahu mezi tvory v oceánských hlubinách a životem, který možná jednoho dne najdeme v okolním vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Isherwood

Slibný potenciál Cameronovy vášně pro filmařinu a potápění zároveň, sliboval hodně. Jenomže málokdy mě napadne myšlenka, že je některý film tak bohapustě o ničem. A přesně to je případ i tohoto IMAXového dobrodružství. Myšlenka, že pokud chceme prozkoumat vesmír, musíme první zkoumat vlastní planetu, je notoricky známá a tak Cameron nepřináší nic nového. Vizuální stránka 3D efektu taky silně zaostává, protože záběry z podmořského světa jsou často rozmazané. Všemu pak nasazuje korunu rádoby stylový dabing, jehož pražský dialekt se mi jako Moravákovi jevil snesitelný, dokud se nezačalo mluvit ve stylu: „Tak to je hustý.“ apod. Jediným kladem tak zůstává pouze výtečný hudební doprovod Jeehuna Hwanga, jehož syntenzátory dokáží oživit i ten nejnudnější kamerový záběr. Ale kvůli soundtracku přece nebudu sedět v kině, ne? A při posledním záběru mě neodbytně přepadla myšlenka, jestli by nebylo lepší, kdyby Cameron předělal do stejného formátu i Propast, poněvadž ()

JJ.Gibson

Neobyčejně zajímavá výprava do hlubin oceánu, která po informačně nabité stránce zaujme, troufám si tvrdit, že každého. Mám jenom dvě vítky, ale zato spíš může technické zázemí v Imaxu. Jelikož mohu Imax srovnávat s 3Dkinem v Americe, tak trošinku zaostáváme, ale to se určitě spraví. Za prvé: maximální 3D efekt byl ve filmu využit jenom párkrát (myslím tím, že třeba chobot slona byl těsně před Vámi) a za druhé: když už k Vám nějaká ta 3D akce směřovala, tak se hodně rozostřovala, což je veliká škoda. Ale jinak supr zážitek... ()

kOCOUR

Když vyšumí rozčarování z 3D efektu, nastupuje tradiční všeobjímající dokumentární nuda se všemi klasickými atributy - pomalou hudbou, pomalými záběry na pomalé medůzy a uspávacím komentářem evokujícím "poučná" videa na fyzice z dob střední školy. A nezachrání to ani jedna brutální lekačka, ani poměrně snaživý Jim. 50%. ()

Nuach

Tenhle film mne bavil. Vlastně bych měl dát asi spíš tři hvězdičky, kdybych to bral objektivně, jenže jsem tam viděl věci, které jsem ještě neviděl, třeba ty kolonie krevet a červů, co žijou z chemosyntézy unikajících sopečných dýmů v tříkilometrové hloubce Atlantiku v naprosté tmě. A ta paralela s hledáním života na jiných planetách, konkrétně s přpravovanou sondou (2008) na Evropu, zaledněný měsíc Jupitera, to mne dostalo. ... A přidám poznámku, že mi bylo za toho Jamese trochu trapně, jak tam těm odborníkům do toho pořád mluvil, dělal chytrýho a tvářil se, že to řídí, na lodi i v ponorkách, a když dělal vtipy, tak trapný. Tak jsem pochopil, že i necharismatický člověk může být úspěšný, a to velmi. - PŘÍKLAD: James před ponorem:: A dáme tam klece na kraby. - Spolupracovníci: ANO. - James: A kam dáme ty klece na kraby? - Odpověď: No asi tam, kde budou kraby. - Takže pokud je hodnota filmu, tak bohužel ne ve vstupech slovutného pana režiséra. ()

ABLABLABLA

Byl to můj první 3D film...takže nejprve úplně super..ale po 5 minutách mi to přišlo jako úplná nuda...všude samé šero, tma, semtam nějaký šedý živočich...podle mě tam na tom dně nic nebylo...akorát někdy jste mohli zahlédnout žlutou ponorku...telefonní drát před obličejem a leknutí, když se objevila jedna ryba (v celém filmu jich bylo asi tak 5). Takže pro mě nic moc. Viděla jsem mnohem lepší dokumenty i z podmořských hlubin. ()

• Kromě 47minutové původní verze snímku vznikla také prodloužená verze, jejíž délka je 99 minut. (kovalski)