Matka roku

• Poľsko Dzień Matki

Bývalá zvláštní agentka Nina opráší svoje vražedné schopnosti, aby osvobodila uneseného syna, kterého nikdy nepoznala. A nenechá si v tom nikým zabránit. (Netflix)

rublik05

Poláci mě neustále překvapují, a sice že se například oproti nám nebojí natočit i něco jiného než dramata nebo slaďárny. Na Netflixu je již několik polských akčních filmů různých kvalit, na nový přírůstek Matka roku jsem byl tedy obzvláště zvědavý. Jak lze vyvodit ze zdejšího hodnocení, a já s tím víceméně souhlasím, Matku roku patří spíše k těm průměrnějším (akčním) filmům. Mé výhrady směřují především k příběhu, který je místy plný nelogičností, najdou se i scény, které vyloženě nedávají smysl. Na Agnieszku Grochowskou jsem si sice musel chvíli zvykat, role mstitelky jí ale podle mě šla velmi dobře, líbily se mi její drsné akční scény, které jsou celkově velmi dobře natočené a provedené. Záporáci se rovněž vcelku povedli, většina z nich působí nepříjemně, hlavní záporák je vyloženě šílený. Nečekal jsem žádný zázrak, dostal jsem příjemnou akční jednohubku, která rychle uteče, ani moc nenudí, fanoušci akčního žánru by pohoršeni být neměli. 6/10. ()

papadoce

Pri tých poľských bombách, ktoré som videl, Matka roku rozhodne nie je filmom roku, ale dalo sa na to pozerať. V zásade už prvá scéna, keď natĺkla huby poľským náckom bola dobrou reklamou. Ono príbeh je pomerne dosť jednoduchý a Agnieszka nie je zrovna sex symbol, ale podozrievam ju, že to bol zámer, lebo fotku na csfd má sympatickú. Film mal šťavu najmä v prvej polovici, no postráda trochu profesionality možno skúseností zo strany režiséra, takže ak sa na to dívate ako na zhluk pohyblivých obrázkov s originálnou akciou, užijete si popcorn. Pravda, musíte ignorovať otrasné strihy, neočakávať, že sa niečo dozviete aspoň o hlavných postavách a zmieriť sa s tým, že Poliak chcel byť proste iba moderný v súbojoch a to mu vyšlo. Zo začiatku som bol skeptický, ale keď prišla bitka v kuchyni, ktorá bola proste svižná, zabavila, dokonca ma dvakrát rozosmiala (mrkvy v ušiach, čo ti pere 😁😁🥕👂🥕), rozhodol som sa, že nebudem hejtiť. Navyše ten hlavný poľský pošuk Volt bol bohovský. Som rád, že môj vzťah s otcom po jeho odchode má inú úroveň ako ten jeho. Ale plameniak bol cool. Opäť tu máme jednohubku, ktorá vôbec neublíži a pritom je zbytočne ponižovaná vašim hodnotenim. Choďte do prdele a pozerajte iný druh filmov, keď sa neviete povzniesť nad nadsázku a proste si užívať dobrú akciu s pokročilým násilím. A Ninu radšej neserte, môže to strašne bolieť. Na tú mrkvu asi nezabudnem. 60% v pohode. ()

ANTYCHRYST

Šílený skoro nekoukatelny! Hromada nesympatickych nehercu v čele a hlavní hrdinkou..ta se na tu roli totálně nehodí..mám rád revenge filmy o pomstě tady to ale nefunguje..scény na hovno ona věčně nepripravena sejme všechny..celou tu bandu dementnich polských plešek ..tvl ty jsou z devadesatych let..sustaky..atd..hlavně jich je hromada a nic ..no úplně přehnaný hloupoucky scénář..hvězdička za hudbu..jinak maximální utrpení to dokoukat..strašná sracka..10% ()

Morholt

Svižné akční béčko, ve kterém banda kriminálníků nakrkne bývalou agentku s krycím jménem Kikimora. I když je to v základní ose dost šablonovité, Rakowicz přidává spoustu motivů, které jsou fakt hodně ustřelené. Zejména plešoun vyžívající se v blbnutí s elektrickým proudem je hodně ujetý, stejně jako celé jeho impérium. Totéž se dá říct o velvyslankyni, jejíž svět je prozměnu stylizován do světa 70. a 80.le a ona sama nejvíc ze všho připomíná Alenu Schillerovou, což pro poslední scénu platí takřka stoprocentně. Mezi tím vším se motá uštvaná Agnieszka Grochowska, která to krosí pěstmi, noži, samopaly i mrkví s moukou. Film s jedinou ambicí a totiž svérázně pobavit a to se mu daří. 75% ()

johnsnow

Tisíckrát lepšie ako Lopezkin počin, akcia krvavejšia, dlhšia a má dobré nápady i zabitia, síce je choreograficky horšia oproti Lopezkinmu filmu ale inak fajn. Zvrat poteší a aj vtipná vsuvka je plusom, navyše záporák ktorý bojuje za pomoci bateriek s taserom, to som ešte nevidel. Hold kebyže aj my dačo také natočíme, ale to môžem snívať. ()

• Obdobie natáčania trvalo od 6. mája do 1. júna 2022. (Arsenal83)