Prieval

(TV film)
  • Slovensko Pasca v bani (viac)

Dokáže žena v čele velkého dolu zvládnout tragický zával, který v podzemí uvěznil i jejího manžela a syna?

Pat Bogenová se celý život pohybuje kolem dolů, horníků a jejich práce. Její otec byl dlouhá léta ředitelem velkých dolů, kde je její manžel štajgr a syn pracuje jako sbíječ. Je absolventkou vysoké báňské školy a mnohé z jejích kamarádek ztratily při různých důlních neštěstích otce, manžely nebo syny. Dalo by se tedy říci, že nikdo nezná nebezpečí, spojené s touto profesí, lépe než ona. Když jí vedení dolu nabídne, aby po otci, který odchází do důchodu, převzala jeho místo ředitele v Greymountu, Pat neváhá a nabídku přijme. Přes velké zkušenosti a kompetenci je však práce mnohem obtížnější, než si dokázala připustit. Stojí totiž v čele tvrdých chlapů, kteří jsou přesvědčeni, že doly nejsou tím pravým místem pro ženy, ženě ve svém čele nedůvěřují a více či méně skrytě jí dávají najevo své předsudky. Blíží se svátek 4. července a všichni už se těší na několik dnů volna. Jenže hodinu předtím, než měla vyfárat poslední skupina, se provalí tunel, který se za dvacet let, kdy nebyl v provozu, postupně naplnil vodou. Většině horníků se podaří uniknout, několik jich však zůstane uvězněno v jedné z chodeb, mezi nimi i Patin manžel a syn. V závalu stoupá voda, navíc se v šachtě zvyšuje koncentrace nebezpečného plynu. Šance na záchranu jsou minimální, Pat však odmítá propadnout panice a přemýšlet, zda se její muži dřív utopí, nebo udusí. Rozjíždí velkou záchrannou akci. (oficiálny text distribútora)

Pepinec

Ne, že by se ze mě měl stát vyložený fanoušek tohoto filmu (k tomu mám opravdu hodně daleko), ale rád bych se ho krapet zastal. V porovnání se zbytkem bahna, ve kterém se na ČSFD nachází, nepůsobí až tak odstrašujícím dojmem, jako veškeré ty smrtící návnady, vlaky, mobily, choroby a zvířata. Na novozélandský televziní film vcelku obstojná kamera a poměrně slušné herecké výkony. Jenže, co naplat; jedná se o jedno obrovské klišé za druhým a sami vidíte, že výrazy vcelku obstojný, poměrně slušný a ne až tak odstrašující, se snažím Past v dole vyšroubovat alespoň ke dvěma hvězdám. ()