Tajemství N.I.M.H.

• USA The Secret of NIMH

Paní Brisbyová je vdova po Jonathanovi Brisbym. Když její syn Timmy onemocní zápalem plic, vydává se paní Brisbyová pro pomoc za panem Agesem. Ten jí dá lék a také jí poradí, že Timmy nesmí minimálně měsíc z postele. Jenže den přesunu je již blízko a vzhledem k Timmyho zdravotnímu stavu nemůže paní Brisbyová riskovat a přesunout svou rodinu. Velká sova jí poradí, aby vyhledala krysy pod růžovým keřem. Krysy, stranící se ostatním tvorům, jí pomohou přesunout její domov a ona se dozví tajemství o NIMH. Paní Brisbyová potkává nové přátele a také v sobě objeví důležitou vlastnost - statečnost, která jí pomůže překonat všechny překážky. (ČSFD)

HellFire

Animák, který hravě přebije většinu tvorby Disneyho a všechny Disneyho pohádky generované počítačovou animací. Být tak pořád dítětem, tak jsem unešen a v sedmém nebi. Příběh začíná velmi prostě. Myš, paní Brisbyová, které nedávno zemřel manžel, potřebuje lék pro svého syna, který má zápal plic. A jelikož se blíží období stěhování, kdy lidé vyjedou obdělávat pole, je to záležitost nadmíru důležitá. Paní Brisbyová se tak musí vydat za moudrou myší, ale povahou mrzoutem, panem Agesem. Lék sice dostane, ale čas je neúprosný a jen s trochou štěstí se jí podaří zastavit farmáře před demolicí jejího domu. Myška se tak musí vydat na další výpravu, tentokrát za moudrou sovou, obávaným predátorem. Ta jí poradí, aby přestěhovala svůj domov a navede ji ke krysám, které žijí na nedaleké farmě. Zde se příběh více komplikuje. Dozvídáme se, že krysy žijí v zemi pod růžovým keřem, kde si vytvořili pohodlný domov, dokonce s přívodem elektřiny z nedalekého domu. Tohle totiž nejsou jen tak obyčejné krysy. Tyhle krysy uprchly z NIMH (National Institute of Mental Health), kde na nich bylo testováno sérum, jež jim prodloužilo život a staly se díky němu inteligentní. A tady se též paní Brisbyová dozvídá, že její manžel byl také součástí tohoto experimentu a pomohl utéci ostatním. Proto si jej každý váží. Krysí království je rozděleno názorem na odchod. Vůdce krys, Nicodemus, chce odejít do Thor Valley a stát se soběstačným, zatímco Jenner chce zůstat. A svůj plán chce obhájit za každou cenu. Při stěhování myšího domova tak Jenner zabije Nicodemuse a později sám zemře, matka zachrání své děti s pomocí kouzelného amuletu a vrána Jeremy se dočká družky :). Tenhle animák mě okouzlil perfektními postavami, svou dětskou fantazií, variací krásných a zasněných lokací a především příběhem, kde hrdina je neobvyklý - statečná žena. ()

farfalla

Zajímavý a milý film. Místy jsem měla dojem, že je pro děti, na jiných místech byl více pro dospělé. Můj výsledný dojem je, že film je pro všechny. Bude to i tím, že hlavní hrdina je dost netradiční - máma nemocného myšátka a vdova po myším hrdinovi. Mystika a postupné odhalování pravdy (návštěva u pana Agese, u Velké sovy, u potkanů a Nicodema) stupňují příběh až k uvolněnému happyendu. Paní Brisbyová je oddaná matka rodiny a i když má jen malé myší srdce, vždy v něm najde dost odvahy, aby se dostala ke svému cíli a pomohla s řešením drámy. Rozhodně žádná nuda. ()

Han22

Zvláštní kreslená pohádka. Pod tajemným názvem se skrývá tradiční příběh - statečná myší máma chce zachránit své děti, především nejmladší které je nemocné proti farmářovi, který plánuje přeorat půdu a vyhubit škůdce. Je tu krvažíznivá kočka, děsivá sova a dementní vrána obstarávající "humor". K tomu jsou tu ale i krysy, které v ústavu získali díky séru inteligenci (ovšem jsou stejně inteligentní jako ostatní zvířata), mají elektřinu a dokonce i pár magických artefaktů, které absolutně nedávají smysl. Chybí tomu lehkost, humor či dojetí které by měl Disney a přebývá ono sci-fi a fantsy. Za srdce mě to nevzalo, nicméně nakreslené je to úžasně, některé scény jsou přímo famózní. Takže s přivřením očí 4*. ()

Nin

Tenhle film mě absolutně minul. Příběh se tváří zajímavě a tajemně - NIMH je zkratka střediska, v němž dělají lidi pokusy na zvířatech, protože... jsou zlí, víceméně. To mi přijde jako sociální kritika dost povrchní, ale řekněme, že je to jenom prostředek pro dramatický děj. Díky těmto pokusům ale krysy získaly vyšší inteligenci, dokážou číst a... svítí jim oči. Tohle však považuju za nejhorší lapsus filmu - Protože jaksi VŠECHNA ZVÍŘATA VE FILMU PŮSOBÍ INTELIGENTNĚ. Mluví, logicky přemýšlí, prostě klasická polidštěná zvířata, jak je známe z animovaných filmů. Vedle nich krysy, které měly nabýt lidskou inteligenci, vypadají prostě jen jako další druh zvířat, co se jen berou moc vážně. A pak je do toho ještě naroubovaná magie, kde hlavní hrdinka má amulet, který prostě sem tam udělá něco kouzelného.... Celý film je jedno velké drama. Hlavní hrdinka je střídmá paní, která je vdova, což je nám neustále různě připomínáno. Všem poté hrozí vyhubení kvůli tomu, že zlí lidé si dovolují nemít na své půdě havěť... ehm... však víte, zlí lidé a tak. Nějak na mě to drama ale absolutně nefungovalo, necítil jsem napětí, natož strach. O komediální vložku se pak má postarat nešikovný havran, který si chce najít družku. Pokud na mě nefungovalo drama, tak ta humorná část už vůbec ne. Pokud bych měl něco pochválit, tak film má kouzelnou animaci, příjemnou hudbu a úctyhodnou snahu o to odlišovat se od běžných animáčů. Bohužel mě ale příliš nebavil. (5/10) ()

JFL

Vrcholný snímek Dona Blutha představuje zcela výjimečné dílo v rámci americké animované tvorby pro děti. Bluth a jeho spolupracovníci sice učinili několik změn oproti předloze (ta postrádá fantaskní elementy a okázale burleskní momenty), ovšem skvěle vystihli její zásadní přednost, jež spočívá v hlavní postavě. Tentokrát se totiž vstříc velkým dobrodružstvím a mnohým nebezpečím nevydává nějaký typický mužský či chlapecký hrdina, který by prokazoval svou odvahu a nebojácnost, potažmo si osvojoval tradiční hodnoty či se vydával na cestu k dospělosti. Autor výchozího románu Robert C. O'Brien jako centrální figuru ustanovil matku, jejíž stabilní motivaci představuje snaha zachránit vlastní děti. Je až s podivem, nebo spíše prostě smutným důsledkem patriarchátu, že takto silný a nosný motiv se v pohádkách či dobrodružných vyprávěních objevuje spíše sporadicky. Tvůrci filmu, i přes snahu výchozí příběh skrze přímočaré atrakce zpřístupnit dětem, skvěle využili potenciál postavy a podřídili mu dokonce i výtvarné ztvárnění. Vyprávění permanentně zdůrazňuje fakt, že paní Brisbyová se ocitá mimo důvěrně známé prostředí a potlačuje svůj strach právě proto, že ji pohání starost o děti. Jakýkoli její čin není projevem bezhlavé odvahy či vzdoru tradičních hrdinů, ale vždy vychází z viditelného sváru strachu a odhodlání. Ostatně právě fantaskní prvky začleněné do filmu oproti předloze nepůsobí v díle nemístně díky tomu, že slouží především k doslovnějšímu zpřítomnění těchto atributů hlavní postavy. Stejně tak i výtvarná stránka důmyslně vyvažuje přízračnou ponurost světa, do něhož se paní Brisbyová vydává, s teplými a jasnými barvami asociujícími bezpečí domova - viz záběry, kde její figura obklopená ponurým prostředím hrozícím nebezpečími doslova představuje světélko vzdorující temnotě. Připočtěme k tomu komplexní paralelní linii o bezohledném vztahu člověka ke zvířatům, potažmo k přírodě a okolí, která je rozvíjena přes motiv společenstva uprchlých laboratorních krys, jež vlivem pokusů nabyly inteligenci, a výsledkem je uhrančivý, ale současně i zásadně poučný a k debatě s rodiči provokující velký film o dobrodružství jedné malé myšky. ()

• V době vzniku se jednalo o nejdelší animovaný film, který nedělalo studio Disney. (ČSFD)
  • Autoři scénáře Don Bluth, John Pomeroy a Gary Goldman opustili společnost Disney, aby mohli na tomto filmu pracovat. U Disneyho neuspěli s tím, že je film příliš temný na to, aby uspěl. Následovalo je dalších dvacet animátorů. (HellFire)
  • Ve filmu je k vdění celkem 1 078 různých pozadí. (HellFire)