Slasher

Výtečné nahlédnutí do pozapomenutého světa tzv. 'horror hosts' - bavičů a průvodců světem hororu. Tento čistě americký fenomén sestává výhradně z uvádění hororů, budování patřičné atmosféry, nadílky různých morbidních srandiček a humorných skitů (případně i vsuvek do přehrávaných filmů), atd., plus samozřejmě vybudování a se štěstím i zavedení charakteru samotného. Dokument obsahuje (a většinou i zpovídá) legendy jako je Vampira, Zacherley 'The Cool Ghoul' (tip z databáze: ZACHERLEY ARCHIVES a HORRIBLE HORROR), Elvira, Ghoulardi, Svengoolie, Dr. Creep, Count Gore de Vol, Baron von Wolfstein, Professor Anton Griffin, Son of Ghoul, ale i mnohé další, včetně řady mladých tváří - i když pro ty už to dnes není, co to bývalo pro jejich předchůdce. "Bad make-up, cheap costume, cheap set, bad movies - that's a horror host!" Teatrálnost, kýčovitost, béčková esence, šaškovství, 'břímě' éry klasických monster, nenáročná zábava na prvním místě... Horror hosts doprovázeli převážně špatné B snímky, ze kterých si mnozí z nich tropili žerty a většinou zářili nad ně samé - čímž ale současně lákali lidi k jejich sledování, jelikož oni byli tím tahákem. Kořeny těchto osobitých charakterů sahají do rádiových šou, komiksů, všemožných 'spookshows' a 'creature features', ale také do působení raných televizních moderátorů (převážně dětských pořadů). Obdobím vrcholné slávy byla léta 50. a 60. (počátky TV) a úpadek zapříčinila komerce, VHS a nástup celostátního rázu televizních kanálů. Dnes to sice přežívá, ale spíše na vyloženě fanouškovské úrovni. Pro nás Evropu to byla, je a zřejmě navždy zůstane velká neznámá. Což je škoda, je asi jasné na čem bych místo Dády a její žížaly býval byl radši vyrůstal:) Není nad takové to milé strašidelno a kouzlo z období černobílých klasik. "It's great to have people wanting to do Halloween thing all year long." P.S. jako bonus jsem naskenoval HorrorHoundovský článek s velkým obrázkovým přehledem na toto téma, najdete ho zde. ()