Slavná a oblíbená opera Bedřicha Smetany se dočkala filmové podoby velice pietní, doslovné a bez jakékoli vypravěčské invence. Režisér Václav Kašlík využil malebných jihočeských exteriérů a natáčel ve vesnici Holašovice. Zaznějí tu všechny oblíbené árie i sbory, ale také narazíme na pochybný inscenační postup, kdy postavy hráli činoherci, nadabovaní operními pěvci. Režisér si zjevně nedokázal představit, že by operní umělci dokázali překonat jevištní strnulost a spontánně se pohybovat v reálném prostředí. Film byl natočen též v německé verzi. (oficiálny text distribútora)

Asmodin

Rozhodně zajímavé. Jedná se o českou klasiku, kterou by měl vidět každý. Opera není a nebude populárním hudebním žánrem, ale přece jen je opeře nakloněna italština, díky Mozartovi i němčina a Smetana dokázal prodat publiku i češtinu. Nejvíc diváka zaujmou známé herecké tváře, známé árie a folklorní výjevy v poslední řadě samotný děj. Film degradují samotné zdlouhavé árie o ničem, které odradí každého, kdo není fanouškem opery a těch je velmi málo. ()

D.Moore

Úvodní titulky začínají dvěma citáty. Ten první, krátký a výstižný, je od Jana Nerudy. Druhý, sáhodlouhý a po Nerudových slovech naprosto zbytečný, zase pochází z úst (nebo odkud) proslulého fanatického smetanofila a mordýře české kulturní scény profesora Zdeňka Nejedlého. Takový šok ještě během předehry! Na zbytek ale naštěstí neměl vliv. Kouzlo "prodanky" zůstalo zachováno, moc se mi líbila režie Václava Kašlíka, kterou nelze nazvat jinak než jako akční (kamera je takřka neustále v pohybu, úvodních deset roztančených minut je perfektních, když postavy pějí duet, kamera je obkružuje stylem Michaela Baye...) a také představitelé všech rolí. Přepůvabná Vanda Švarcová jako Mařenka, vynikající Čestmír Řanda coby Kecal, principál Ladislav Pešek, indián Josef Kemr, dokonce Václav Sloup jako Vašek... Všichni bezvadní. Jen Jeník byl zase takový tupě vyhlížející panák. Zhruba od poloviny mi už vůbec nevadilo, že všichni zpívají na playback (on totiž playback v podání takové Gabriely Beňačkové, to není jen tak nějaký playback) a je to "jenom jako". Čtyři a kousek. ()

Vesecký

Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Jen malý povzdech - škoda, že se netočilo o dvacet let později, kdy Holašovice díky zařazení do památek UNESCO skutečně rozkvetly, ty potlučené špinavé fasády bohužel patřily těm 70. létům. Zprvu mi taky připadaly trochu neprofesionální vstupy sboristů a tanečníků z Jihočeského divadla,ale nakonec to u mě vyhrála nádherná hudba - tu operu melodicky znám skoro zpaměti a slova tak z 50 %, znovu jsem se zazpíval (byv doma sám) Kecalův part. Prodaná nevěsta dokáže vzít za srdíčko. Činoherci byli vybráni většinou velmi dobře, zvlášť Sloupův Vašek a Řandův Kecal - jako šité na míru. A mladí Vanda Švarcová a Petr Skarke. Propojení činoherních profesionálů s hlasy nejlepších tehdejších našich pěvců bylo skutečně dobrým tahem. Operní pěvci se často ke svým rolím v kamenném divadle nehodí věkem a nemají ani tak dobré pohybové a mimické návyky... Takže nakonec pět hvězdiček. ()

NinadeL

Jeden z nemnoha důkazů, že tradice jazykových verzí pokračovala i po roce 1938. Z českých Prodanek je sice tato pořád hrozná, ale v celkové bilanci alespoň částečně filmově zpracovaná. Bohužel činoherci dabovaní lidmi z opery, to není to (ačkoli v té době se tak dělaly i operety). A ten úvod? Nejprve citace Neruda, pak Nejedlý. Krása to věru není. ()

ostravak30

Nikdy jsem nebyl příznivcem opery. Hlavním důvodem je, že zpěvákům vůbec nerozumím. Ve skutečnosti dokážu vyrozumět každé desáté slovo, takže povětšinou absolutně netuším o čem spolu postavy konverzují. Chápu ale, že prodanka je klasika. Oceňuji také zapojení známých herců, nicméně zde bych se přikláněl k tomu, aby hráli spíše operní zpěváci, kteří by rovnou zpívali, ale dabování je mírně na škodu. Další výraznou vadou je, že se vše odehrává v nějakém šeru, moc toho není vidět. Upřímně na divadle to musí být velký zážitek, ale tenhle film byl pokusem o natočení opery velmi průměrným až podprůměrným. ()

• Filmovanie prebiehalo v dedinke Holašovice pri Českých Budejoviciach. (dyfur)