Toho chladného dne v parku

• USA That Cold Day in the Park

V tomto dramatu z roku 1969 režiséra Roberta Altmana urazí stará panna mimořádně dlouhou cestu ve snaze zmírnit svou osamělost. Bohatá Frances Austenová se chová, jako by byla ještě starší, než je. Ale když spatří blonďatého mladíka, jak sedí na lavičce v dešti v parku ve Vancouveru, vezme ho k sobě domů. Chlapec je zřejmě němý, ovšem nadšeně přijímá Francesinu péči. Konec konců má svou vlastní postel, i když musí neustále poslouchat její tlachání a chodit dovnitř a ven oknem, když ho v ložnici zamkne. Jenže Frances se ho jedné noci rozhodne svést a najde jeho postel prázdnou. Chlapec brzy pozná, kdo má rozhodující slovo v jejich vztahu a jak daleko je Frances schopná zajít, aby to tak zůstalo. (oficiálny text distribútora)

dogma97

Nevadí mi psychologicky neodůvodněné jednání postav, pokud je spojené s budováním tajemné atmosféry. Tady mi jde tak akorát na nervy. Režisér si hraje se záběry kamery, mimikou představitelů dvou hlavních postav, a vesele točí podle chatrného scénáře. Na můj vkus měl Altman trochu delší období experimentování a osvojení řemesla. ()

slunicko2

Své osamění pociťujeme nejvíce, když jsme s druhými lidmi. 1) Spoiler. Málokterý film si udrží mou plnou pozornost po celou dobu tak, jak se to podařilo tomuto zajímavému snímku. Zvlášť oceňuji, jak se až hitchcockovské napětí postupně přesouvá a mění své parametry v čase. Příznačné je, že ve své době film propadl u diváků stejně jako u kritiků._____ 2) Americký spisovatel a herec Peter Miles napsal novelu That Cold Day in the Park s hlavní postavou psychicky narušeného izolovaného gaye, který jednoho dne z okna svého bytu uvidí venku prostituta a pozve ho k sobě. Zřejmě aby předešel problémům se zobrazováním homosexuálních erotických scén v 60. létech, změnil 44letý režisér Robert Altman pohlaví své hlavní postavy a tak vznikla Frances Austenová v podání 32leté Sandy Dennisové._____ 3) Postavu chlapce z parku ztvárnil 22letý hodně obsazovaný Michael Burns. Jistě tehdy netušil, že své úspěšné herecké řemeslo v budoucnosti pověsí na hřebíček a stane se profesorem moderní evropské historie na Mount Holyoke College v Massachusetts. Bývalou presidentku university si vezme za manželku a na důchod se přestěhuje do Kentucky, kde obnoví historickou koňskou farmu. Jo, jo, jsou to ale konce..._____ 4) If you feel that you want to make love to me, it´s all right. I want you to make love to me. Please. ()

Martin741

Reziser Robert Altmann /Hrac 1992, Zlodeji Jako my/ natocil len taku nudnu dramu, jak je starsia zenska osamela, najde lasku /chlap/ a vezme si chlapa domov. On je ale nemy, vobec nehovori - rezisersky len rutina, dialogy nic moc, hoci tie obycajne prevladaju - nezaujalo ma ani to ponimanie osamelosti a sexualny chtic : 50 % ()

majo25

Príbeh, herci i spracovanie mi pripomínali britskú filmovú školu. Vťahovanie sa do víru osamelosti a sexuálnej žiadostivosti, ktoré končia tragicky. Začiatok veľmi dobre navnadil a aj keď sa to v priebehu trochu zmenilo, dokázal si aj vďaka záverečnému eskalovaniu udržať moju pozornosť. Občas sa v ňom vyskytli i hluchšie, zbytočné (rozhovory okoloidúcich) či menej logické scény (napr. výjazd za štetkou), ale celkovo zaujímavý počin. ()