Eurovision Song Contest 2023

(relácia)
  • Nemecko Eurovision Song Contest 2023 (viac)
všetky plagáty
Hudobný / Súťažný
Veľká Británia / Ukrajina, 2023, 2x130 + 210 min

Letošní 67. ročník největší a nejsledovanější hudební soutěže na světě se odehrává v britském Liverpoolu... Slogan "United By Music" demonstruje jedinečné partnerství mezi Spojeným královstvím, Ukrajinou a hostitelským městem Liverpoolem. Cílem je přiblížit soutěž Eurovision Song Contest divákům po celém světě. Dále heslo letošního ročníku poukazuje také na neuvěřitelnou sílu hudby, která spojuje komunity. Slogan odráží také samotný původ soutěže, která vznikla s cílem sblížit Evropu prostřednictvím společného televizního zážitku v různých zemích. BBC společně s Evropskou vysílací unií (EBU) bude soutěž organizovat po dohodě s ukrajinskou veřejnoprávní televizí UA:PBC. V loňském roce totiž zvítězila skupina Kalush Orchestra se svou písní "Stefania". Jejich rodná země Ukrajina ale stále čelí ruské vojenské invazi. Liverpool byl vybrán na základě důkladného výběrového řízení, v němž se zkoumalo zázemí v místě konání, schopnost ubytovat tisíce hostujících delegací, týmů, fanoušků a novinářů, ale také infrastruktura a kulturní rozmanitost hostitelského města. Hlasováním diváci rozhodnou o tom, které země postoupí ze dvou semifinálových kol až do finále 67. ročníku Eurovize. Soutěž proběhne v přímém přenosu z hostitelského města Liverpool, a i vy tak můžete být přímo u toho. Využijte možnosti svými hlasy určit, kdo se stane dalším vítězem této největší hudební soutěže na světě! Česko letos reprezentuje dívčí skupina Vesna s písní "My Sister's Crown", která se po vítězství v českém národním kole stala okamžitě mezinárodním hitem. Může to být tedy právě Vesna, kdo útočí na nejvyšší příčky ve finále Eurovision Song Contest 2023? (Česká televize)

William_

Eurovizi beru jak pohled na nové a většinou začínající interprety co mají světu co říct, i přes fakt že to letos vyhrála vítězka z minulých ročníků. Česká družina (Vesna) dosáhla 2. nejlepšího výsledku naší země, lepší už byl pouze Mikolas Josef. Co na této soutěži obdivuju je to, jak vás dokáže strhnout a ty úžasná provedení jednotlivých vystoupení mohou být dechberoucí. Osvětlení a vše okolo je na prvotřídní úrovni. Tento rok se potkalo spoustu úžasných vystoupení a i já jsem měl možnost poznat spoustu nových umělců, které jsem doposud neznal a budu je sledovat, protože mi přišli skvělí. Za pochvalu stojí letos i moderátoři, především Hannah si to náramně užívala. ()

angel74

Hodnotit vkus většinové společnosti mi asi úplně nepřísluší, i když teda potěš pánbůh, jaké příšernosti se dostaly do finále. Každopádně bych chtěla vyjádřit svůj názor na kvalitu pořadu. Ta byla velmi pochybná, místy až odstrašující, a to především kvůli neskutečně uječenému a afektovanému projevu blonďaté obryně, která se svou rozměrností a hlasitostí sama pasovala do role hlavní (= těžko přehlédnutelné) moderátorky. Po tom všem, co jsem viděla a slyšela, ani vlastně nevím, jestli mám mít radost, že česká skupina Vesna postoupila do sobotního závěrečného klání. (20%) ()

vydumnica

Nechce sa mi veriť, že toto je stále tá istá svetoznáma spevácka súťaž, kde sa kedysi preslávila ABBA alebo CELINE DION. Sledujem síce len niekoľko rokov a možno som nejaký ten ročník vynechala, ale každý si musel všimnúť, že úroveň Eurovision upadá a upadá hlbšie a hlbšie k samému dnu!!!! Prepánajána, kde je talent? Česť výnimkám samozrejme, ja neviem, možno nemám vkus, no máloktorá pesnička či umelec ma zaujali a dokonca veľa z nich sa mi nepáčilo! ESC mi skôr už pripadá ako nejaká prehliadka videoklipov a hlavne, aby bol každý zúčastnený čo najväčší exot. Niektorí ako keby svojim vzhľadom, choreografiou či outfitom chceli schválne odpútať pozornosť of samotného faktu, že spievať nevedia alebo že minimálne pesnička nie je vôbec dobrá. Aby som len nekritizovala, môžem povedať, že sa mi páčilo ako zaujímavo urobili predstavovanie každej krajiny vždy porovnaním s podobnou kultúrnou pamiatkou alebo prírodnou scenériou tej danej krajiny s UK a s Ukrajinou. Na vodopády v Islande som pozerala s väčším záujmom ako na dianie na pódiu. Zaujímavá bola aj väčšina pozvaných hostí (zaujímavejší ako súťažiaci, hoci Rita Ora ma až tak nebavila a Drag queens sa mi nepáčili). Moderátorky sa mi tiež až tak nepáčili, prečo až tri nechápem a tie ich outfity, ach jaj. V prvom semifinále som fandila Lotyšsku, Írsku, Švajčiarsku a Švédsku. Úbohú úroveň súťaže len potvrdilo trapné vystúpenie Chorvátska a hrozné bolo aj Fínsko! Čuduj sa svete, obidve krajiny postúpili, no ja to nechápem. Účasť Českej Republiky rešpektujem, Slováci to už dávno vzdali, no pesnička sa mi až tak nepáčila a tie dlhé vrkoče speváčok mi pripadali ako z nejakého hororu a to slovo korona, aj keď viem, že mali na mysli korunku, no hneď mi napadlo, že to nebola najšťastnejšia voľba pesničky. V druhom semifinále sa mi páčili Estónsko, Cyprus, Island a Gruzínsko a choreografiou ma zaujalo aj Rakúsko, no song celkovo ani nie. Nepáčilo sa mi Poľsko. Aby som to už zhrnula, ESC 2023 z Liverpoolu je pre mňa zatiaľ najslabšia Eurovízia. Recenziu píšem už počas a nie po, ako to zvyčajne robím, čo znamená, že som sa pri tom nudila!!!! A hlavne, je mi akosi už jedno kto vyhrá! Už dávno to nie je o talente. Finále: S výsledkom som spokojná, fakt bola najlepšia speváčka zo Švédska. 35%. ()

CinemaRanger

Další rok, další eurovize a já se pokaždý koukám, protože takhle hmatatelný cringe na světové úrovni jentak někde nenajdu. Ovšem, tradičně jsem také zklamán a naštván. (Čest ročníku 2021 - Maneskin zasloužená výhra.) Vítězem opět člověk s průměrným číslem, zatímco nejoriginálnější vystoupení boduje až na druhém místě. Rap metalové techno s Cha Cha Cha tancem. Klasická finská ujetost, co měla vyhrát, jako tenkrát v případě Lordů! ()

fabecc1222

U nás klasicky nenáviděná, ve světě milovaná Eurovize se dočkala dalšího ročníku. Vždycky musím obdivovat lidi, kteří stráví cca 10 hodin svého života tím, aby mohla vyplodit komentář o tom, jak je soutěž debilní a nikoho nezajímá. Opravdu respekt, že trávíte život tím, že děláte věci, které nesnášite :) Nebo, že by snad psali ty komentáře lidi, kteří ESC neviděli...Ale to snad ne, to přece nikdo nedělá :) Letošní ročník se už od začátku nesl na návratu Švédské dračice Loreen, která byla už od začátku velkou favoritkou a svou roli i potvrdila. A zaslouženě! Po letech máme zase vítěze, kterému jsem opravdu přál a svou výhru si bez výhrad zasloužil. Český účastník, kapela Vesna, si dozpívala pro celkové 10. místo, což je velmi solidní úspěch. Holky se trefily do současné nálady a jejich song pochopitelně narážel na současnou politickou situaci, což jim určitě přihrálo také pár bodů. Jsem rád, že ČT každý rok přihlášku do ESC pošle,i-když je to určitě tragicky nevratná investice. Těším se na příští rok ve Švédsku, kde to bude určitě obrovská show, bez moderátorských kyklopek (Hanba! Hanba!). Nejlepší vystoupení: Švédsko, Norsko, Moldavsko Odpady: Ázerbajdžán, Řecko, Rumunsko ()

• Oproti minulým rokom sa v tohtoročnom vydaní ESC zo semifinálových kôl kvalifikovali krajiny len na základe hlasov divákov. (Mandragor)
  • Britská komička a zároveň spolukomentátorka ESC 2023 Mel Giedroyc sa v jednom zábere priameho prenosu objavila ako poľská dojička mútiaca maslo, čo bola referencia na vystúpenie poľského zoskupenia z Eurovision Song Contest (2014). (Mandragor)
  • Po prvýkrát v histórii sa do hlasovania mohli zapojiť aj diváci z nezúčastnených krajín. Súčet hlasov zo všetkých nezúčastnených krajín mal v konečnom dôsledku váhu ako jedna zúčastnená krajina. (Mandragor)