Je konec tisíciletí a malá skupina exorcistů v New Yorku očekává další pokus Satana zmocnit se vlády nad světem. Věří, že tentokrát vstoupí Ďábel na Zem v těle mladého muže, tak jako před dvěma tisíci lety sestoupil na Zemi Bůh v osobě Ježíše Krista. Zápisky duševně nemocného pacienta je vedou k Petru Kelsonovi (Ben Chaplin - Birthday Girl), spisovateli, který sleduje jednání masových vrahů. Je to jeho tělo, které si Ďábel vybral pro svůj pozemský pobyt? Ani Petr, Ani mladá učitelka Maya (Winona Ryder - Podzim v New Yorku) v existenci Pána Zla nechtějí věřit. Jenomže podivná znamení přibývají a nikdo si nemůže být jist, jakou tvář na sebe Ďábel tentokrát vezme. (oficiálny text distribútora)

lennyd

Otec Lareaux se svým týmem - včetně své asistentky Mayi (Winona Ryder) se pokouší provést rituál vymítání ďábla u pacienta v ústavu pro duševně choré. Ale něco se zvrtne, a pacient zůstává v bezvědomí, stejně tak jako Otec Lareaux. Když si Maya prochází pacientovy zápisky psané tajnou šifrou, podaří se jí šifru rozlousknout - a zjišťuje, že se znovu chystá na Zemi sestoupit sám ďábel. Pro svoji lidskou podobu si měl vybrat spisovatele Petera Kelsona (Ben Chaplin). Peter tomu nechce uvěřit, dokud i jej různá znamení nepřesvědčí. Oběma pak zbývá jen několik málo hodin, aby Pánu zla zabránili v návratu na Zemi... Po relativně slibném začátku přichází hodně rychlé vystřízlivění. Pak už jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, do jakého nesmyslu se to Winona Ryder a Ben Chaplin nechali uvrtat. Sice film docela odsejpá, ale to rozhodně není poutavostí scénáře, ale spíš zajímavou kamerou a celkově docela příjemným hereckým obsazením (Winona, Ben, ale i Philip Baker Hall, Elias Koteas nebo John Hurt). Co se ale určitě nepovedlo byl zpackaný závěr, ale co už... ()

pornogrind

Dle názvu a hereckýho obsazení jsem usuzoval, že už jsem film viděl. Po dokoukání musím říct, že asi ne nebo jsem si z něho nic nepamatoval. Možná i proto, že nejde o nic co by stálo za větší pozornost. Radost mi udělala v té době ani né 30letá Winona Ryder a celkem překvapilo a zároveň i potěšilo cameo Jana Třísky. Jinak asi nejde opravdu o nic co by stálo za větší rozbor a delší komentář. Možná jen dodám, že na tento film jsem narazil po shlédnutí filmu American Dream(2021) za kterým stál Janusz Kamiński taky jako režisér když jsem pátral v jeho filmografii. A jedna věc je jistá. Za kamerou mu to jde rozhodně líp. ()

trollfjord

Vynikajici film k nemuz mam pouze dve pripominky. Prvni se tyka samotneho filmu. Stalo se uz klise vse kolem 666, takze zaverecna scena, kdy hlavni hrdinove sedi v aute a nervozne sleduji hodiny, na kterych nakonec naskoci cas 6:66 pusobi opravdu smesne. Proto davam jen 4 hvezdicky. Druha poznamka se tyka nazvu. Opravdu bych rad poznal toho osla, ktery vymyslel cesky preklad. Dabel prichazi. To je stejna uchylarna jako prelozit Omen jako prichazi Satan a svedci to o naproste nekompetentnosti distributoru ()

kingik

Nepovedený horor,který má slibné obsazení, které se ovšem po většinu filmu tváří jakoby sem zavítalo nedopatřením. Kaminski si prostě chtěl vyzkoušet režii a nedopadlo to dobře. Janusz Kaminski je sice dobrý kameraman, ale rozhodně není dobrý režisér a výsledek se mu rozpadl pod rukama. Výsledkem je trapný horor, který vyděsí ale jinak než původně chtěl. ()

honajz

Slabší 3,5, zaokrouhluju nahoru. V určitém období byly v Hollywoodu populární filmy o příchodu ďábla na zem. V tomhle hrají Winona Ryder a Ben Chaplin. Winona představuje dívku, "vyléčenou" z posedlosti exorcismem, a tak nyní pomáhá knězi a jeho pomocníkovi v dalším vymítání. Pak se objeví indicie, které neradno podceňovat - vedou k úspěšnému psychologovi a spisovateli, který samozřejmě odmítá, že by měl být vyvoleným ďábla, aby se do něho vtělil. Exorcisté se pokusí, i za cenu vlastních životů, příchodu ďábla zabránit. Lost Souls (neboli ztracené duše), tak zní původní název filmu a možná lépe vyjadřuje, oč v tomto zvláštním hororu jde. Tvůrci poněkud přecenili diváka, a místo lineárního příběhu mu nabízejí střípky mozaiky, ze které sami musejí postupně skládat další části obrazu - podobně jako postavy na plátně. Snímek se vyznačuje temnou atmosférou a žel i kamerou, která trpí mořskou nemocí, a ty podivné úhly záběru občas lezou na nervy. Právě kamera a celková střípkovitost filmu jsou velkou zátěží na pozornost diváka. Ale po druhém zkouknutí musím říct, že film není hloupý a myšlenka je sice trochu obehraná, ale zajímavě podaná. Hodně to připomíná Rosemary má děťátko, i když v opačném gardu. ()

• Natáčení probíhalo v Los Angeles a New Yorku. (Terva)
  • Film byl natočen již roku 1998. Vzhledem mnoha dalších filmů podobné tématiky byla však premiéra přesunuta až na rok 2000. [Zdroj: Cinema] (Terva)