Ako do zlého sna sa prebudí zostatok britskej kráľovskej rodiny, keď jej posledný dedič trónu zahynie. Tejto vládnucej vetve nezostáva nič iné, ako nájsť ďalšieho žijúceho dediča anglického trónu. Rodokmeň ich privádza k Ralphovi Jonesovi (John Goodman), ktorý však pre nich rovnako môže znamenať koniec vlády. Ralph je totiž Američan a živí sa ako barový hudobník. V žiadnej práci nevydržal dlhšie ako rok a aj teraz prišiel o jedno miesto. Na ponuku stať sa anglickým kráľom reaguje po svojom. Nemá predsa čas byť kráľom. V prvom rade si potrebuje nájsť novú prácu. Na druhej strane, byť kráľom nemusí byť zlé, najmä ak máte pri sebe dobrý tím. Podarí sa kráľovskému aristokratovi lordovi Willinghamovi (Peter O´Toole) pretvoriť Ralpha povaľača na Ralpha kráľa alebo sa uvoľní cesta na trón inej súperiacej vetve? (TV Markíza)

Junglista

John Goodman se pro mě už asi nikdy nevymaní z role Waltera Sobchaka, ale tahle ztřeštěná role mu docela sedla. Má to všechny klady a zápory rodinný komedie, takže u závěrečnýho moralizování sem klasicky skřípal zubama, až mi málem huba chytla. Ale John Hurt to vytáh zpátky do průměru. A pár fórků je dokonalejch. "Nedáme pivko?" ()

Petulka88

Klasická pohádka o ňoumovi, který se dostane k bohatsvtví, v tomto případě dokonce usedne na britský trůn. Samozřejmě má problém se svým temperamentem. Samozřejmě se zamiluje do ženy, která nemá urozený původ. Samozřejmě, že zjistí, že být králem není zase taková výhra. Samozřejmě se najde padouch, který se snaží dostat na jeho místo a neštítí se ani těch nejpodlejších úskoků. Tato komedie je prostě přesně taková, jakou ji člověk očekává. A to nejen v dobrém slova smyslu. Některé scénky jsou ale vtipné a John Goodman a Peter OˇToole jsou okouzlující. ()

kingik

Je to hrůza. John Goodman to hraje na sympaticky sveřepou postavu amerického tlouštíka schodou okolností posledního dědice anglického trůnu, ale ten scénář je děs běs. Tak trapně mně u komedie už dlouho nebylo. Vtipy jak pro děti z mateřské školky. Někdy se dokonce film snažil tvářit jako velmi dobře natočená komedie. Přiznávám, nebyla natočena nejhůř, ale po scénáristické stránce to byl nesnesitelný výplod. 20% ()

brzozin

Tohle je typ komedií, na kterých jsem vyrůstal v těsně porevolučním období. A nutno říci, že ve srovnání s těmi prostoduchými amatérskými taškařicemi, které u nás na počátku 90. let vznikaly, byl tenhle film o několik příček výše. Dneska s odstupem času musím uznat, že se jedná jen o obyčejnou grotesku s triviální zápletkou, často neuvěřitelnými až absurdními situacemi a místy dost neskutečnými dialogy. Navíc kromě Goodmana a možná O´Toola se film hemží samými neherci. Nicméně nápad je to geniální, zpracování komické a celkové vyznění je víc než zábavné. Tady nejde o žádné velké umění, ale o grotesku. Možná mi tam trochu chybí klasický anglický suchý humor a možná je tam až moc amerického prvku ztřeštěnosti. ()

kyLuke

Výborný nápad, ze kterého šlo sice vytěžit mnohem více, ale i tak se jedná o velmi dobrou zábavu. Nechci sice nějak snižovat scénáristické kvality Davida S. Warda, ale myslím si, že s tak dobrým nápadem mohl vytvořit jednu z nejlépších komedií všech dob, bohužel. Přesto je to na nějakých 70%, a vzhledem k výbornému českému dabingu a faktu, že jsem se občas opravdu velmi dobře bavil, musím udělit čtyři hvězdičky... ()

• V tomto filmu se objeví sídlo Highclere Castle v Berkshire. Sídlo rodiny Crawleyů ze seriálu Downton Abbey (od r. 2010). (morgos)
  • Společnost Universal Pictures společně s uvedení filmu do kin zájila marketingovou kampaň, na které spolupracovala se společností Burger King. (morgos)
  • Natáčelo se od 17. dubna do 13. července 1990. (rafix)