Černý kotel

• USA The Black Cauldron

Klasické animované fantasy dobrodružství plné magie a soubojů s mečem je jubilejním pětadvacátým celovečerním filmem studia Disney. V dávných časech žil v tajuplné zemi jménem Prydain král, který byl tak zlý a krutý, že se ho báli i sami bohové. Nikdo jeho zlobu nemohl zastavit, žádné vězení ho nedokázalo spoutat. Nakonec byl proto svržen do nádoby s rozžhaveným železem a jeho síla tak zůstala spoutána ve velkém černém kotli. Nikdo neví, kde je tento mocný a děsivý talisman schován, pouze malé čarovné prasátko. Malý chlapec Taran byl legendou předurčen k tomu, aby ochránil nejenom prasátko, ale především černý kotel, po kterém pátrá další mocný král, bažící po zlé síle. (oficiálny text distribútora)

Disk

Po zhlédnutí Černého kotle jsem konečně pochopil, proč má tato na svou dobu hodně temná disneyovka přezdívku "film, který málem zabil studio Disney". Ve své době šlo o nejdražší animovaný film (44 milionů tehdejších dolarů), která ale tehdejší rodiče s dětmi do kin nepřilákala a ve výsledku tak šlo o největší studiový propadák (před Osamělým jezdcem). Není se co divit. Černý kotel totiž není klasickou animovanou pohádkou, ale adaptací slavných Kronik Prydainu od Lloyda Alexandra. Tomu odpovídá ponurost snímku, který v dnešní době díky unikátní animaci naopak působí svěžím dojmem. Absence písniček tomu jenom pomáhá. Jenže studio Disney si idealizovaně spojujeme s roztomilostí (co naplat, že ve Sněhurce jsou četné hororové scény), takže není divu, že se studio rozhodlo Černý kotel prakticky vymazat z paměti. Po téměř čtyřiceti letech od své premiéry si tenhle unikátní animák zaslouží druhou šanci. Je to výborné fantasy s klasickým archetypálním příběhem a nádhernou atmosférou, která sice cílí spíše na dospívající mládež než na mladší děti, ale o to více se vám odmění. ()

Terva

Začalo to krutě o kotli ve kterém vařili krále jehož se báli i Bohové. A nechybí upozornění, že kdo kotel najde ovládne celý svět. Pak přišlo prase. Ale ne tak obyčejné prase, to prase má moc. A já mám hlad. CITÁT - Já tě považoval za obyčejné prase........ Tak jsem čekal nějakou akční srandu, ale velkou část příběhu jsem celkem protrpěl. Strašný dialog, někdy až příšerná hudba a příběh je spíš pro mladší diváky. CITÁT - Hamáníčko, papáníčko......... Já si jdu udělat vepřovou kotletu. ()

Milano33

Predstavujem vám tú najtemnejšiu a pravdepodobne najviac nedocenenú Disneyovku pod celým šírym nebom. Ako som sa vlastne k tejto temnej rozprávke dostal? Bolo to len nedávno, čo som si pozeral rebríček najviac podceňovaných animovaných rozprávok z dielne štúdia Walta Disneyho. Takisto mierený zoznam som našiel aj na podhodnotené fantasy filmy. Jednú vec mali obe tieto zoznamy spoločnú a tou bol práve The Black Cauldron. A nie je sa ani čomu diviť, keďže rozprávka bola na tú dobu prinajlepšom nepochopená. Tomuto počinu bolo vyčítané mnohé, jeho temný tón, depresívny nádych, ponurosť, príliš desivý záporak, absenciu spevu, nejasné mierenie na diváctvo - na to, že malo ísť o detskú rozprávku, sa tam skrývalo nadmieru temných, dospelých témat a motívov, ktoré by deti asi ťažko pochopili. Takže vo family-friendly Amerike snímok jednoducho neobstál, a vo svete si neviedol o nič lepšie, dokonca do mnohých štátov sa rozprávka ani nedostala. Je nechcem tvrdiť, že The Black Cauldron je geniálna, nebodaj najlepšia Disney rozprávka, akú som kedy videl, ale minimálne za odvahu a nekonvenčnosť si odo mňa získava rešpekt. Kreslená animácia je na pohľad veľmi pekná a pôsobivo temne štylizovaná, kresby dokážu perfektne zachytiť jednotlivé temné výjavy. Inšpirácia Pánom Prsteňom je veľmi citeľná a podobnosť s týmto veľdielom mne osobne len pomohla sa ešte viac vžiť a oceniť tento fantazijný svet. Ale nájdeme tu aj mnohé iné prvky, či už z báji, legiend alebo povestí. Ja som si tu napríklad všimol výraznú inšpiráciu staroanglickými koreňmi a keltskou mytológiou. Stredoveké prostredie sa podarilo zachytiť až nadmieru realisticky, v tomto fikčnom svete panuje vskutku pochmúrna nálada, prízračná atmosféra hmiel a tieňov, a priam až mráz naháňajúca krutá autenticita vtedajšej doby. Pamätáte si ešte na tie desivé pasáže zo Snehulienky? Napríklad tá hororová sekvencia, kedy Snehulienka prechádzala strašidelným lesom, alebo scény z hradného podzemia so zlou kráľovnou. Predstavte si tieto pasáže natiahnuté na stopáž celého filmu, tak to by vám malo približne spraviť predstavu o The Black Cauldron. Len majte na pamäti, že stále ide o rozprávku, takže počítajte s tým, že nevhodný, detinský humor by vás mohol veľmi ľahko vytrhnúť z atmosféry alebo dokonca ju úplne skaziť. Každopádne, bez ohľadu na to sa rozhodne jedná (na Disneyho pomery) o veľmi drsnú a zlovestnú rozprávka, a všetkým fanúšikom neortodoxných animákov ju vrelo doporučujem - len musíte filmu odpustiť trošku hlúpučký scenár. ()

merigieren

Vykrádačka ? to by mě zajímalo v čem... Animací to hravě strčí do kapsy i Avatara, ale to osatatně libovolná klasicky animovaná pohádka. Jinak jde spíš o běžnou disneyovku, párek lidí, svítící mrňousové a pár vtipných postaviček provázející naše hrdiny. Dobře to dopadne, Jako pohádka je to hezký, ale na víc jak lepší 3* to nevidím. Ta barevná světélka vypadají stejně líp malovaná, než jen párek poloprůhledných textur a pronásobení několika matic 4x4. ()

Blackhand47

Vcelku zajímavá a zapomenutá Disneyovka. V hrané verzi by mohla být fajn, ale na dnešní děti by to byli asi moc temné a strašidelné. Postavy by to chtělo určitě dokreslit, charakterově nejsou moc výrazné a některé jsou v příběhu jakoby navíc. Také by to chtělo vysvětlit postavu princezny/služky, protože jsme se o ní pořádně nic nedozvěděli. Padouch ji lapil, ona nějakým způsobem unikla, ale její pravá identita nám zůstává skryta. Dávám tomu slabší 4* ()

• Černý kotel je poslední celovečerní animovaný film Walt Disneye z Burbanku v Kalifornii. V roce 1984 se studio přestěhovalo do Glendale ve stejném státě. (Terva)
  • První Disneyovka, která obdržela rating PG (některé sekvence nemusí být vhodné pro děti) – všechny předchozí obdržely rating G (vhodný pro všechny věkové kategorie). (fiLLthe3DD)