Sylvie

• Česko Sylvia (festivalový názov) (viac)

Píše se rok 1956. Sylvia Plathová studuje na prestižní anglické univerzitě v Cambridgi a píše své první literární pokusy. Potkává zde básníka Teda Hughese a zrodí se osudová láska, která Sylvii provází celý život. I Ted zprvu silně podléhá romantickému vztahu s ženou, která rozumí jeho práci a obdivuje ji, ale po sňatku se leccos změní. Sylvia chce odejít za matkou do Spojených států, Ted dává přednost životu v Anglii, a navíc se vrací ke svým staromládeneckým návykům. Psychicky nevyrovnaná Sylvia nedokáže nevěry milovaného muže přijmout, ale zároveň ho do nich vhání. Útěchu hledá v poezii a ve vlastní tvorbě, píše sbírku Ariel, která dnes patří ve Velké Británii k nejčtenějším, ale sen o štěstí se rozplývá... Filmový příběh na pomezí romance a tragédie poodhaluje mýtus o legendární americké spisovatelce a připomíná jednu z nejničivějších osudových lásek naší doby. Režisérka Christine Jeffsová vsadila na herecké výkony Gwyneth Paltrowové a Daniela Craiga. (oficiálny text distribútora)

Slarque

O básních ani Sylvii Plathové nevím nic. A obávám se, že se toho po tomto filmu příliš nezměnilo. V každém případě je to zajímavě natočené, dobře zahrané (ale tak nějak mi přišel lepší Daniel Craig, jakkoli Gwyneth Paltrow vypadá lépe), hraje k tomu krásná hudba a má to nádherný obraz. Jen ten příběh zůstal tuctově nanicovatý (70%). ()

genetique

Je to naozaj dosť zaujímavý počin. Mohlo by sa zdať, že je pomerne jednotvárny, keďže sa podstatou stále sa zameriava len na jednu vec. Súvislou hrou s inými odbočkami od deja vlastne nezaujme, pokiaľ si odmyslíme časové a priestorové kľučky. Hlavnými devízami sú herci a od nich sa odvíjajúci príbeh. Vzťahy, nevera, milenecké spory a básnická vsuvka, popri ktorej sa to celé ťahá v znamenitom poňatí. A určite sa film nezameriava len na ženské publikum. Btw, film som bral ako klasický scenáristický počin, nemal som ani tucha, že je to podľa skutočnosti. O to divnejšie (možno lepšie) sú moje reakcie naň a aj pocit po jeho prológu na konci. 75%. ()

NinadeL

Životopisný film o spisovatelce Sylvii Plath stojí na příběhu jejího manželství s Tedem Hughesem. Dobrý niterný prožitek stojí na párování Gwyneth Paltrow a Daniela Craiga. Ta disharmonie v relativním neúspěchu její práce za jejího života a jeho úspěchu, který zažíval, zatímco ona se propadala do rutiny mateřství, je velmi křehká a často v mnohém aktuální. Je dobré takové filmové projekty vnímat a následně zpozornět při výběru doplňující četby. Je jasné, že jeden plakát s Gwyneth udělá často větší službu, než celá polička překladů v knihovně, na které sedá prach. ()

Fiftis

Ako tak pozerám, tento film nieje veľmi známy a je len dobre, že naň mnohí nenatrafia. A to aj napriek tomu, že v ňom hrajú dve veľké hviezdy ako je Daniel Craig a Gwyneth Paltrow. Film je dosť depresívny a smutný, čo mal byť zámer, keďže sa jedná o skutočný príbeh, ale zámerom už nemalo byť to, že je film veľmi nudný. A pre mňa tomu nepomohlo ani prostredie päťdesiatych rokov minulého storočia, pretože tieto roky ma v Anglickom prostredí neberú. Neviem komu by som tento film odporučil. Ak by som musel, tak asi len ženskému publiku, ktoré má rado pomalé romantické drámy, ktoré až tak romantické nie sú. ()

dr.horrible

Dobré pre pochopenie, prečo si Plathová vzala život, filmovo je to ale nezáživné a televízne. Poteší pár odkazov (zelené šaty, sneh). A Paltrowová je vo svojej roli vynikajúca a dokonale obsadená. ()

mat.ilda

Jedním z největších kladů tohoto komorního snímku je bezesporu herecký výkon G. Paltrowové. Psychické utrpení, kterým její hrdinka prochází, se doslova odráží v každém jejím výrazu a pohybu, z jejích očí lze vyčíst zžíravou žárlivost, zoufalství i záblesky naděje. D. Craig svou odtažitou přítomností jen potvrzuje syrovou realitu neradostného manželství a ponuré interiéry nevěstí žádný happy end. Přesto tomuto příběhu něco chybí, leccos není vysvětleno a převládá v něm zvláštní neživost. ()

Sofia

Příběh nevyrovnané básnířky Sylvie Plathové (nepřesvědčivá Gwyneth Paltrow), která svojí chorobnou žárlivostí a depresemi soustavně ničí život svého manžela (na intelektuálního básníka až moc „vymakaný“ Daniel Craig). Na film jsem se těšila, protože jsem kdysi četla knížku Pod skleněným zvonem, kde Sylvia Plathová popisuje svoje zkušenosti z psychiatrické léčebny, kde byla umístěna po nepovedeném pokusu o sebevraždu, ale bohužel ve filmu nebylo toto téma vůbec zmíněno. Celý film mi přišel jen jako nepodařený pokus přiblížit nám Sylviin způsob myšlení, z čehož ale nakonec vyšla jako vysoce nesympatická osoba...dvě celkem otevřené sexuální scény byly naprosto zbytečné, spousta otázek zůstala nezodpovězených – proč se pořád stěhovali? Na jaké škole a co Sylvia učila? Jaký byl osud jejích dvou dětí? Velká škoda, téma mělo rozhodně na víc. ()

aniiicka

There are no windows, so I can't see what is in there. There is only a little grid, no exit. Na mě to poměrně dost silně zapůsobilo. Po shlédnutí filmu jsem se dívala na několik básní ze sbírky Ariel a myslím, že jsou vážně silné...oblzvláště báseň Daddy, jejíž úryvky ve filmu zazněly. Nevím, na kolik dobré bylo vykreslení skutečné podoby Sylvie Plath, ale Gwyneth se mi tu líbila. Možná ještě herecky zajímavější byl Daniel Craig v roli jejího manžela - úspěšného básníka Teda Hughese. Byla jsem doslova unešena hudbou Gabriela Yareda, pro tragická milostná dramata je jeho doprovod prostě dokonalý a dechberoucí (třeba - Anglický pacient), vždycky vykreslí tak zajímavou atmosféru a když se skladby místy mísí s úryvky básní, rozhodně to působí na mé emoce. :) Také vizuálně je film povedený. http://www.youtube.com/watch?v=DvCqhHWXYrA ()

Defaultovna

Gwyneth ako vždy krásna, Daniel presvedčivý, spoločný príbeh Plathovej a Hughesea pre mňa osobne zdrvujúco silný. Podobne ako pri Control, koniec vopred viem ale slzám sa jednoducho neubránim. ()

Cimr

Nenechte se mýlit, žádné otevřené sexuální scény ani nahá Gwyneth tam nejsou. Tenhle příběh je natočen komorně, klidně, civilně.. Až moc. Nějak se z toho vytratilo to hlavní - vášeň. Pěkné scény tam jsou, Sylviiny básně jsou silné samy od sebe, ale to zpracování je suché a bez náboje. V podstatě je to taková kvalitnější červená knihovna. Škoda, že povrchní telenovela se dá udělat i z takhle silného příběhu... ()

Dont

Herci sympatičtí a dobří, ale tu chemii mezi hlavním duem, tolik potřebnou pro tento typ snímku, jsem nějak postrádal. Vyšší ambice filmu pak „zabila“ režisérka Christine Jeffs, protože její chladná režie příběh osudové lásky literárně nadané dvojice s tragickým koncem vyložila v podstatě jako obyčejný nešťastný vztah vedoucí k nevyhnutelnému vyústění. Není to ještě vyloženě průšvih, ale s jiným režisérem a hereckou rošádou to mohl být o hodně lepší film. ()

Des2

Hm, ty 4 hvězdičky asi potřebují ospravedlnit. Film prostě není nijak zvlášť úchvatný a docela mě zklamal. Nestačí si jenom najít silné téma a kromě něj nabídnout pouhou omáčku. A vůbec, i to téma je zbytečně zredukované. Sylviin život se neodvíjel jen okolo Teda Hughese - "setkání s Tedem -> svatba s Tedem -> Tedovy nevěry -> sebevražda". Film nezachycuje Sylvii komplexně, spíš bych řekla, že se snaží v různých situacích vykreslit její povahu... ale i tady selhává a padá na průměr. Dělat z citlivé umělkyně paranoidní semetriku, to teda ne. Ale přes to všechno - hurá, konečně se někdo uráčil se touhle zajímavou dámou zabývat! Dávám tedy hvězdičku navíc za nedoceněnou geniální básnířku a budu doufat, že Pod skleněným zvonem se povede víc. ()

pakobylka

Nedokážu posoudit, zda film dokázal obsáhnout život básnířky Sylvie Plathové. Ale obstál jako drama dvou silných osobností, dvou lidí, pro které je těžké společně žít po odeznění počátečního okouzlení. Mají mnoho společného, ale zároveň se natolik liší, že jeden druhému víc a víc ubližují. Ona - žárlivá, toužící po úspěchu, ubíjená rolí "ženy v domácnosti" - a myslím, že i prací učitelky, kterou se ještě před narozením svých dvou dětí snažila vylepšit rodinný rozpočet. On - zvyklý na společnost žen a svých přátel, vytržený z bohémského způsobu života, který miloval. Jediným vážnějším nedostatkem se může zdát určitá zkratkovitost příběhu, ale možná šlo o způsob, jak se více přiblížit psychice hlavní hrdinky. ()

papaJA21

Jedno z nejlepších filmových milostných dramat. Úžasně napsané, úchvatně zahrané. Gwyneth + Daniel = Velká Láska, bohužel taky velmi Zničující ()

vesper001

Umělci to nemívají v životě snadné, ale to ani jejich blízcí. Mimoto dostává většinou člověk jako bonus k mimořádnému nadání i abonentku na deprese nebo alespoň nějaký zábavný druh duševní nevyrovnanosti. Snímek zachycuje ze života Sylvie Plath pouze osudový vztah z Tedem Hughesem, i tak je však zřejmé, že její labilita měla původ už v dětství, kdy ztratila otce. Po pokusu o sebevraždu a pobytu v psychiatrické léčebně ji drží při životě dvě věci: tvůrčí proces a milovaný manžel. Inspiraci se ale nedá poroučet a Teda od sebe Sylvie odhání svou žárlivostí a strachem, že jej také ztratí… Z celého filmu mi bylo smutno, zvlášť když jsem se dočetla, jaký byl osud ostatních členů rodiny, včetně Tedovy milenky Assie a jejich společného dítěte. Rozuměla jsem Sylviině dilematu mezi touhou položit své schopnosti na oltář lásky a intenzivní potřebou tvořit, cítila jsem ale i s Tedem, jehož chování se vzhledem k Sylviině duševní nevyrovnanosti kolísající mezi depresí a hysterií dá v zásadě pochopit. Byla ženou jeho života, stejně jako byl on pro ni osudovým mužem – u něj však zvítězil pud sebezáchovy. Gwyneth Paltrow v hlavní roli je Sylvii skutečně velmi podobná a díky Danielu Craigovi není z postavy Teda plochý filmový padouch, který nechá manželku napospas vnitřním démonům, ale člověk, kterého život postavil před neřešitelnou otázku co dělat, když se s tím, koho milujete, nedá žít? (více zde) ()