Příběhy pro děti, o dětech a s dětmi mají v naší televizi dlouhou tradici. Zajímají obyčejně široké publikum, protože někteří z nás dětmi jsou a všichni jsme dětmi byli. Prostě víme o tom své. A moc dobře víme, že problémy, s nimiž se děti musí vyrovnávat, jsou veliké, ne-li dokonce v životě ty největší. Brněnské televizní studio natočilo jeden takový příběh. Veliký problém v něm má třináctiletý kluk Filip. Žije s matkou, která si našla nového druha, zatímco jeho skutečný otec se vrací z vězení. Běžný život - škola, parta - se začíná komplikovat. Jednoduché radikální názory, vedoucí k ničení německy popsaných náhrobků, se ukazují jako problematické, když zjistí, že jeho babička pocházela z Rakouska - takže i on sám je tak trošku Rakušan. Ani důvody otcova trestu nejsou tak průzračné, jak se zdály dřív. A parta se ke všemu v krizové situaci neprojevuje jako útočiště, jako bezpečné zázemí. Takže Filip musí rozplétat složitý uzel vztahů a souvislostí, který sám nezapletl, jenž ale bude určující pro další vývoj jeho vztahů k otci, matce, jejímu druhovi i ostatním klukům a holkám. (oficiálny text distribútora)

SeBig

Po 18 letech, jsem to konečně splašil a konečně jsem se na tohle veledílo podíval, protože si pamatuju, že mě to zaujalo, když jsem byl malej. Je to takový "rodinný drámo" s celkem fajn zápletkou, ale příšerným dětským hereckým obsazením a navíc to skončí uplně tak nějak nevyřešeně, což mě taky nasralo, ale nenudilo. Ta songa na konci, mám ji v hlavě celý život a přitom je složená ze scénáře toho filmu. ()

kingik

Mladému pakátlovi Filipovi se po pěti letech vrací z vězení fotřík předčasně propuštěný na podmínku. Poměry v jeho bývalé rodině se ale za tu dobu výrazně změnily a on se nemá kam vrátit. Jeho žena se mezitím znovu vdala, vychovává s novým nabíječem malou dceru, se kterým její bývalý překvapivě velmi dobře vychází. Tak co se tedy řeší? S pakátlem lomcuje puberta, chytl se dvou grázlíků, co ničí náhrobky a ještě by to chtěl osladit návdavkem bohatému podnikateli, jehož vinou skončil jeho fotřík v base. Televizní film z brněnské produkce se obratně vyhýbá stereotypům uhlazených rodinných filmů, nebojí se použít hovorovou mluvu, která vyznívá uvěřitelněji než spisovné dialogy, a zkrátka se tvůrci pokusili o novátorský přístup. Jenže ne vše jim vyšlo. Vinou amatérské režie film ve vypjatých a dramatických scénách budí nechtěně smích, mladí pakátli neumí moc přirozeně hrát, oproti zkušeným dospělým (Bareš, Slavíková nebo Veselý) a na jeden film se rozjelo až příliš mnoho dějových linií, které vzniklým přetlakem nebyly uspokojivě dotaženy. Unikátním vrcholem je, když hlavní grázlík Filipovi polije nohy kořalkou a následně mu je zapálí. Je zhola nemožné, aby zmítání se nebohého herce v ohni s nohama obalenýma ohněvzdornými kartony, nevyvolalo u diváka pobavený smích. I tak je film originálním pohledem na rodinou tématiku, a to není zrovna málo. Mé hodnocení: 60% ()

Slarque

Dobré téma si zasloužilo přinejmenším slušný scénář. Nevím, proč někdo natáčí látku, která je takhle klišovitá, polopatická a celkově nezajímavá. ()

• Film se natáčel v Mikulově. (rakovnik)