Hladoví po úspěchu

• Thajsko Hunger (viac)

Šikovná mladá kuchařka se rozhodne vyzkoušet, jaké to je pracovat pod vedením slavného, ale nemilosrdného šéfkuchaře. A sáhne si přitom až na úplné dno. (Netflix)

MikO_NR_1909

Nepodceňoval by som viacúrovňovú optiku tohto filmu. Ide o ukážku fascinácie remesla až do špiku kostí. Mentálne, fyzicky aj sociálne veľmi intenzívny zážitok so širokospektrálnosťou detailných podnetov na vnímanie. Vizuálne a strihovo bohatý, s troška klišoidnosťou (v rámci normy). Výborný zápas medzi majstrom a jeho žiačkou, ktorý sa prelína ďaleko za bežnou konkurenciou v rámci hierarchie kuchyne. Keď sa jej (žiačke) po čase podarí šliapať ďalej, nastavia sa jej nové prekážky, ktoré musí prekonať v čase a priestore. A do veľkej miery jej šéfkuchár robí neustále peklo (pôsobí troška ako Nortonov Iluzionista). Príde na katarziu, ktorá je intenzívna. Nehovorím ale, že najoriginálnejšia, ale v kontraste thajskej réžie a zaujímavých podnetov na zamyslenie, vskutku magická skúsenosť na strávenie. ()

Marze

Temna pohadka. Film se bude libit zvlaste tem, kteri maji radi drama ve stylu Whiplash s exotickymi kulisami a psychologicky kulinarsky thriller. Vypraveni mohlo byt vice vypointovane, ale film jako celek funguje perfektne. Rezie, herectvi a vizualni stranka jsou vynikajici. Odlisni lide zde zapasi s tezkostmi pri uspokojovani neuspokojitelnych potreb ostatnich , ale mezi tim neni moc jasne, co chce jeste film rict. Ukazuje jak nas jidlo definuje. Jidlo ma socialni vyznam pri konzumaci. Lide jsou rozdeleni socialnim statusem. ()

Anet21

⚪Asi spoilery⚪V podstate veľmi klasická dráma o človeku, ktorý túži dostať sa do iného, lepšieho sveta, aby následne pochopil, že daný svet nie je preňho a vrátil sa poučený tam, kde bol. Toť vlastne film v jednej vete.⚪Problematických je tu niekoľko bodov: obrovská stopáž, ktorá nie je potrebná a ktorá dáva priestor často nepotrebným scénam, ktoré len opakujú to, čo už divák vie. Neúmerné množstvo času je venované postave šéfkuchára, ktorý je sociopat (možno skôr až psychopat), manipulátor, neváži si ľudí a zaobchádza s nimi ako s odpadom len pre vlastné komplexy a pocit menejcennosti (drísty typu, že v kuchyni sa nedá pracovať bez disciplíny na úrovni najhoršej armádnej buzerácie sú naozaj drísty)⚪Niektoré scény, hlavne v úvode majú zaujímavú dynamiku (smaženie steaku) a skoro až naháňajú hrôzu, no zbytok je už sťažka rovnaký (scéna s krevetami, scéna s pichnutím nožom??). Nepodporuje to ani logický fakt, že takým tempom, akým daný šéf vyhadzuje ľudí zo svojej kuchyne by tak do konca daného mesiaca bol v kuchyni sám. Samotná postava je napísaná prazvláštne, keďže tento uzlík komplexov v jednej scéne sociopaticky nechápe city druhých, aby neskôr v ďalšej reflektoval svoje pocity z detstva a v závere hrdinke rozdával rady ako jej starý otec.⚪Tam sa napája ďalší bod, skratkovitosť a účelovosť. Stojí za povšimnutie, že často pozitívna scéna strieda negatívnu, aby sa vytvorilo akési citové vydieranie, plus, veľa sa toho stane len pre účel, aby sa mohlo stať/zobraziť niečo iné (napr. v kuchyni šéfa pichne niekto nožom, skoro bezvýznamne, ten má v nemocnici svoju izbu a nadštandardný servis, následne na to skolabuje hrdinkin chudobný otec, ktorého nechajú pre nedostatok postelí ležať s infarktom na nemocničnej chodbe, no aký krásny protiklad života bohatých a chudobných, však?)⚪Áno, divák už na začiatku pochopil, že film je kritikou na triedny systém, chudobných, ktorí jesť musia a bohatých, ktorí môžu a v parafráze aj kritikou thajskej (nielen) sociálnej politiky, zanedbávania finančného docenenie ťažko pracujúcich, pozlátka zlatej mládeže atď. To všetko je fajn, len je to divákovi zobrazované toľkokrát, až ho má scenár za idiota (vidíš? znova sa pozri, vidíš?chápeš to? určite?) Možno sa to stalo scenáru neúmyselne, ale je to problematické, zdržuje to a stráca sa dynamika.⚪Hlavná hrdinka sa v podstate nikam ako osoba nevyvinie, ak, tak len nepatrne, dokonca sa tu pracuje s motívom, že sa ,,zmení na tyrana, ktorý ju stvoril," pričom divácky príjemnejšie (možno aj katarzickejšie) by určite bolo aj to opozerané klišé, že sa bude snažiť byť jeho pravým opakom. Hlúpo je vyriešený aj samotný záver, kedy sa film o kulinárstve a kulinárskom prvenstve nekončí ,,variacim zápasením" dvoch lídrov, pričom vyhrá iba jeden, ale sa lenivo ,,záporák" zdiskredituje nahrávkou nelegálnej činnosti. Zase, uspokojivejšie by bolo aj to, keby predsa len nad hrdinkou záporák vyhral a to by spustilo jej prebudenie, že v danej branži nechce ostávať.⚪Nad logikou sa netreba pozastavovať, pretože ak by sa na príbeh nazeralo logicky, rozpadol by sa (to, že no name kuchárku z pouličného bufetu zavolajú na kasting, keďže má schopnosti je možné, ale to, že táto očividne nekvalifikovaná osoba potom začne pracovať v high society zariadení bez toho, aby vedela čokoľvek o vysokom kulinárstve, drahých receptoch, ich príprave atď. je už slušný bizár. Rovnako ako to, že sa táto osoba zakrátko sama stane šéfkuchárom, aj keď nedáva zmysel, ako by vedela odborne zhodnotiť jedlá, keď nemá dostatočnú prax a všetko sa učila ,,za pochodu." Niekto ukradne mäso z kuchyne, ale prizná sa k tomu niekto iný? Prečo? Niekto pripraví polievku s krevetami, aj keď nemal, pričom ale vie, že dôkazy budú hneď smerovať naňho? Prečo? Tá romantická linka je čo a prečo sa jej venuje spočiatku toľko pozornosti? Prečo tak premúdrený šéf, ktorý si dáva pozor na všetko by prijímal ponuku variť zviera, ktoré zabiť je trestným činom? A ešte k hlavnej herečke, ten neustále utrápený výraz, aj keď mala napr. pôsobiť sebavedomo pred svojím súperom bol sám utrpenie.⚪Jediné, čo sa podarilo zobraziť vcelku pekne je spôsob jedenia (života, vnímania) chudákov a boháčov. V scénach, kde jedia chudáci jedia slušne, čistotne, bežne. V scénach jedenia boháčov títo ľudia jedia ako zvieratá, majú špinavé ústa, kvapká im omáčka na bradu, dolizujú taniere prstom, k tomu všetkému sú tieto scény nasnímané a nazvučené ako scény z hororu. Na druhej strane, je otázka, či takéto zobrazenie boháčov ako oblúd s divokým slniečkovým životom a chudákov ako správnych ľudí s hodnotami nie je od scenára trochu alibistické a účelovo čiernobiele.⚪Thajská reč je na počúvanie neskutočne bolestivá, film ako taký neponúkne nič, čo už množstvo žánrových, resp. tematicky podobných filmov pred ním. Žáner thriller nedáva k filmu ani zmysel.⚪ () (menej) (viac)

EvilPhoEniX

Skvěle uvařené Thajské Drama/Thriller s těmi správnými ingrediencemi. Mám rád filmy o vaření, se kterými se poslední dobou sice roztrhl pytel, ale každý film je něčím jedinečný a poutavý. Hunger je taková kombinace Whiplashe a the Menu, což mi dost sedlo. Nesrovnával bych to tedy s Boiling Pointem ani the Bear, které spíš ukázaly hekticky rušné směny, tohle je regulérní zero to hero žánrovka zasazená do kuchyňského prostředí. Hlavní hrdinka je sympatická mladá kuchařka, která vaří v rodinném podniku a dostane nabídku práce v luxusním moderním prostředí, kterému vládne nemilosrdný a slavný kuchař, jelikož chce být výjimečná, tak na nabídku kývne, jenže netuší, že tam si sáhne na vlastní dno. Úvod mi přišel celkem intenzivní. Kuchař je zkrátka nemilosrdný hajzl, jehož psychický tlak je zkrátka neúnosný a kdokoliv jiný by se už dávno psychicky sesypal, zhroutil, odpadnul. Hlavní hrdinka tu zažívá nepěkné chvíle a veškeré tyhle konfrontace s kuchařem, který tu hraje záporáka jsou parádní a mohou se opřít i o skvělé herecké výkony. Hodně filmu přidává Thajské prostředí, kultura, i thajská jídla, čímž je film trochu jiný než ty Americké a to se mi opět líbilo. Po řemeslné stránce je film velmi dobře zvládnutý, na Thajské poměry vysoký nadstandard a překvapil zvrat v druhé půlce, kde hlavní hrdinka vykoná zajímavé rozhodnutí. Povedlo se i finále, kde máme Protege vs Sensei v zajímavém kulinářském duelu, které se mohlo opřít i o atraktivní vizuální pojetí a s hezkým poselstvím, kde láska a rodina je silnější než sláva,pýcha, mánie a posedlost. Za mne slušné. 8/10. ()

coscarelli

Trocha z iného siamského súdku, ktorý vytáča klišé do twisteru, ale keďže majú všetci šikmejšie oči, varechu držia pevne, a ňou to klišé miešajú proti smeru hodinových ručičiek. Mňa osobne ich kuchyňa nebrala ale fackovať sa inokedy a v iných uličkách vedia dosť boleestivo. A už to ani vlastne neochutnám. Chápem, je to v ich okrese, takže ok. ()