Nadia: Tajemství Modré vody

• Japonsko Fušigi no umi no Nadia (viac)

Epochální dobrodružství v době, kdy světu začínala vládnout technika. Verneovsky fantaskní japonský seriál podle námětu Hajaa Mijazakiho a v režii anime velikána Hideakiho Annoa. (Česká televize)

Gogo333

Jean, mladý vynálezce, se rozhodne jednou pomocí dívce Nadie a zachránit ji před pronásledovateli. Jean se do Nadii zamiluje a slíbí ji, že ji dopraví do Afriky, kde se pravděpodobně narodila. Jejich dobrodružná cesta nabere ale úplně jiný spád a kolikrát jde o život a nebo přímo o záchranu celé planety. Animace je moc pěkná i po tolika letech. Příběh má nádech dobrodružství od J. Verna, za což asi může hlavně Nemo a jeho Nautilus, a nechybí krásný příběh za kterým stojí Mijazaki, což už samo o sobě značí úžasný příběh, jak tento velikán v každém svém díle dokazuje. ()

throwaway

Konečně se Česká Televize rozhodla vysílat něco co aspoň trochu stojí za to. Český dabing tohoto seriálu sice ani zdaleka nedosahuje kvalit starých dabingů z předrevoluční éry (názorný příklad - Smolíkovi), ale i tak je ten dabing velmi slušný, minimálně na současné poměry. Příběh seriálu je dost zajímavý a najde se v něm i pár překvapivých zvratů. Ale co mi vadí jsou dvě věci - za prvé, seriál je podle mě moc krátký, protože 39 epizod mi na seriál s takovým potenciálem přijde fakt málo, a za druhé, dost mi vadí že se v seriálu často řeší rodinné a vztahové problémy - tak za to strhávám jednu hvězdu. Ale pořád hodnocení vyjde velmi slušně na čtyři hvězdy. ()

VokoVeVaku

Skvělé anime ve kterém je cítit jistá Miyazakiho esence, která ale skvěle doplňuje Annovo filosofování a pro něj typické propracované vztahy mezi postavami, kdy na jejich vzájemných interakcích doopravdy záleží a dochází zde k vývoji jak postav, tak vztahů. Shiro Sagisu zde odvedl slušnou práci. i když jeho skladby ještě nedosahují úrovně NGE. Sadamotovy designy postav jsou velice kvalitní a memorabilní, zároveň je na nich vidět značné ovlivnění 80. léty. Tak kde je problém, proč jen 3 hvězdy? Problém je v existenci epizod 23-34, které jsou oproti zbytku anime ukázkou hrozného psaní, rozbíjení vypilované charakterizace a animace, těmto 11 epizodám se vyhněte (snad vyjma 30. a 31.), nikdy tam neměly být, důkazem budiž fakt, že byly animovány v Koreji. Jenom škoda, že to Česká televize neuvedla o 14 let dříve, jsem si jist, že bych to zbožňoval a pak bych u vstupu do světa anime nemusel překonávat své vlastní předsudky. ()

mandelbrot

Fantastické dobrodružství takřka mijazakijovských parametrů (původní námět je přímo od Mijazakiho, takže to není až taková náhoda), dalo by se říci, že je to taková Laputa pod vodou. Seriál na pozadí objevování nových světů ukazuje konflikt technologického pokroku a ničivé síly, kterou s sebou ten pokrok může přinášet a tyhle dva pohledy, nikoliv však neotřesitelné, zosobňuje v postavách Jeana a Nadii. Zároveň je nechává dospívat a vyrovnávat se s nově probuzenými city, ale také s tíhou odpovědnosti, kterou s sebou vstup do světa dospělých přináší. Vše skvěle režíruje Hideaki Anno tříbící postupy a prvky, které použije v pozdějším Evangelionu, skladatel Širó Sagisu svůj rukopis také nezapře. Byl jsem dopředu srozuměn s tím, že díly v prostřední části za nic nestojí (televizní stanice je zařadila nad plán kvůli popularitě seriálu), takže mi zážitek nijak zvlášť nezkazily (ty z Afriky jsem vynechal úplně). Spíše mám trochu problém s úplným závěrem, který sice představuje po ovládnutí vzduchu a mořských hlubin logický krok, ale svou velkolepostí snad až moc kontrastuje s prvním dějstvím a vybízí k otázce, proč onu technologii nepoužíval někdo už od začátku, když je evidentně o dost lepší a byla k dispozici. Při sledování posledních minut posledního dílu (před doslovem) ale mám stejně chuť dát maximální hodnocení, Anno má na perfektní konce skoro patent a v kombinaci s hudbou nabízí závěr skvělou emocionální tečku. ()

Maerik

Výborný animovaný seriál, som rád, že som si našiel čas a chuť pozrieť si ho. Dej sa točí okolo mladého vynálezcu Jeana ktorý je vždy milý, nebojácny a siroty Nadie, ktorá je tvrdohlavá, panovačná vegetariánka.Príbeh je plný lásky, záhad a akcie, koniec seriálu bol dosť prekvapivý, nečakaný aspoň pre mňa, veď presvedčte sa samy :P . ()

• Seriál byl pro české vysílání cenzurován. (Wade)
  • Seriál mal mať pôvodne tridsať dielov, ale pretože bol v Japonsku taký úspešný, podporný distribútor NHK Enterprises požiadal spoločnosť GAINAX o produkciu ďalších epizód, čím sa ich počet zvýšil na 39. (priness)
  • V roku 2001 sa seriál umiestnil  na 72. mieste na zozname 100 najlepších anime, o ktorých rozhodla spoločnosť Animage. (priness)