Říká se, že se člověk pod velkým tlakem mění. Na druhou stranu se ale tvrdí, že se jen ukáže jeho pravá povaha. Co z toho je pravda? Jak velký tlak to to musí být? Na 486 studentů, kterým se po sérii děsivých události, sabotáží a vraždění podaří uniknout z výcvikového střediska Liebe Delta na palubu tajemné lodi Ryvius, působí nejen tlak celého okolí, tedy galaxie, ale co je horší, že si vytvářejí vlastní napětí mezi sebou. Skupina lidí snad nemůže po delší dobu žít v klidu a vzájemné rovnocennosti. Vzniknou roztržky, bitvy a revoluce. Nechá se posádka tvořená z mladých horkokrevných studentů strhnout tlakem prostředí a lidskými emocemi láskou a nenávistí v jejich přírodních podobách k děsivým změnám? Dokážou se dostat ke svému cíli? Jak daleko lidé dojdou, aby si zachránili vlastní krk? Sobeckost je jen jakýsi podklad pro to všechno a není jediná z dlouhé řady špatných vlastností, které by se u člověka v krizi neobjevily. Kdo nezneužije situace a lidské ustrašené povahy ve vlastní prospěch, takový člověk má na to, aby zachránil sebe a všechny ostatní. (Tsukikage)

Jhershaw

Infinite Ryvius. Liebe Delta je výcviková orbitální stanice pro studenty (učí se tam nejen piloti, ale i obslužný personál). Jednou dojde k "selhání" a stanice začně padat do nebezpečného Geduldu, načež se zjistí, že uvnitř stanice je schovaná mocná vesmírná loď Ryvius. Problém je, že na její palubě jsou pouze studenti, žádní zkušení dospělí. Tady je paralela k Pánu much na místě, ovšem zatímco v Pánu much to byly děti mladší, navíc bez možností něco podniknout, a proto docházelo především k návratu k primitivismu a agresi, v Infinite Ryvius tomu tak není - studenti nejsou úplně neschopní, učí se loď ovládat, mají plány, i vůli po nějakém řídicím systému - i když samozřejmě takhle uvažuje pouze menšina a větší část studentů sklouzne právě k chaosu a brutalitě. Je velmi zajímavé sledovat, jak se v průběhu seriálu (tj. jak se postupně zhoršuje situace na Ryviusu) mění postavy, jejich charaktery, motivace, cíle... a přitom to stále působí "přirozeně", v každém jednání či následku se dá spatřit "tak nějak by to asi bylo"... ____ Kromě velmi zdařilé technické stránky stojí za zmínku hudba, která je dílem Hattori Katsuhisa a hip-hoppera M.I.D. - díky této spolupráci vznikl opravdu zajímavý mix klasické filmové hudby a růných hip-hopových kousků a d'n'b smyček, které se k dokreslení atmosféry na lodi vyloženě hodí. _____ Po PlanetEs (ovšem chronologicky před ní) se jedná o další vynikající seriál od Gora Taniguchiho, který opravdu doporučuji. ()

VanTom

Těch několik bitev vesmírných lodí, respektive v zastoupení jejich obřích bojových robotů - Vital Guarderů, nebylo ani z poloviny tak zajímavých, jako vývoj uzavřeného mikrosvěta na pronásledovaném experimentálním plavidle Ryvius, které zůstalo po zničeném výcvikovém středisku kosmonautů a jeho posádku tvoří více než 4 stovky přeživších kadetů a studentů (průměrný věk 16), nikdo dospělý. A stejně jako v 'Pánovi much' se toto společenství "dětí" náladově tvaruje podle momentální situace či nouze a udržet v něm pořádek stojí enormní síly a zacházení do extrémů. Zapletené a přelévající se vztahy, náklonnosti, lásky, formující se osobnosti i vedlejší záměry mnoha jedinečných postav nakonec nabírají takové intenzity, že se od nich nedalo odtrhnout, což potvrdilo téměř dojemné shledání v epilogu po 6 měsících. Byť by dramatické i charakterové linky občas unesly ještě důkladnější prozkoumání (třeba tajemná mimozemská dívčina, Sphix samotné lodi), jedná se o psychologicky velice propracované, vyspělé dílko. ()

Naslund

Nějak moc jsem se seriál to netěšil. Nakonec musím přiznat, že zcela neprávem. Bál jsem se hlavně, že námět nemůže moc nabídnout. Cca 480 dětí ve vesmírné lodi, která z nějakých důvodů nemůže nikde přistát a vrátit se domů na 26 dílů. V podstatě i dvouhodinovej film by mohl být nudnej. Jenže ona to není jen psychologie, ale i dobrá akce a děje je tam až překvapivě hodně. Řekl bych, že si to užijou i ti, kdo rádi oddech i ti, kdo se rádi zamyslí. Není to takovej seriál, kterej by nutil lidi, aby přemýšleli na 100%, ale je udělanej tak, že kdo chce, hezky si může přirovnávat různé druhy nadvlády nad lodí k reálné politice. Demokracie sice může být pěkná, ale osobně mi nejvíc v praxi vyhovovala vláda pevné ruky od Blue. Jediný problém jsem měl s psychologií postav. Není špatná, ale na všechny je vyvíjený takový tlak, že se začínají chovat tak, že se mi to až nelíbí. Proto jsem měl kromě Blue rád už jen Juli. Chtěl jsem dát 4*, ale ten trošku netradiční dovětkový díl byl na to příliš dobrej. Takové by mohly být ve všech vypjatých seriálech. ()

Vesman

No, nahypované komentáře bohužel zvětšily má očekávání, která nakonec nebyla splněna. Hlavní motiv mě sice dokázal zaujmout, a v podstatě i jeho zpracování, ovšem to co sráží mé hodnocení jsou některé drobnosti, kterých si v mém případě nešlo nevšimnout. Tak především neustálé myšlenkové pochody některých postav, zvláště hlavního hrdiny. Chápu, že seriál právě na psychice hlavních postav staví, ovšem v podobě a množství, v jakém to bylo podáno mě to začalo poměrně rychle nudit. Druhá věc byla celková nudnost, občasné vesmírné bitvy mě příliš nezaujaly, sám jsem před začátkem seriálu doufal, že se Ryvius bude osamoceně toulat vesmírem a vše se soutředí na spory na samotné palubě. No abych to zkrátil, slabé 4*. ()

Tsukikage

Ještě předtím než začnu, ti co to neviděli, nečtěte SPOILERY, tohle anime skrývá neskutečná překvapení a já bych moc nerad, abych neco omylem prozradil (kdyby se tak stalo omlouvám se). Naprosto senzační sci-fi. Asi prvních sedm dílů jsem si neustále říkal, hezké to je, ale žádné moc velké psycho tady nevidím, a co teprve změna charakterů, pche. Jak velké bylo mé ohromení, když jsem viděl, jak se všechny ty náznaky v prvních sedmi dílech logicky seskupili a skutečně děsivě a hlavně PRAVDIVĚ změnili postavy. Mugen no ryvius vyuívá krásy a štěství z prvních dílů, aby je děsivě proměnil. Z toho všeho mi naskakovala husí kůže. Víc a víc se to zhoršovalo. Lidé se chovali jako lide, ne jako banda superchytrých Budhů, kteří si vymyslí všichni dohromady systém a pravidla, která se budou dodržovat, a když je někdo poruší, ihned si to uvědomí, s pláčem se přizná a všichni mu rádi odpustí. Tady ne, tady nastupuje tvrdá realita lidí pod tlakem. Nechybí snad ani jedna ze základních emocí: žárlivost, nenávist, láska, STRACH (SPOILER nikde jsem neviděl, že by se hlavní hrdina rozbrečel strachy a to nemyslím jen pofňukávání, ale ryzou hrůzu o vlastní život. Mimochodem skvěle napsaný hlavní hrdina, ostatně jako všichni ostatní :) KONEC SPOILERU) a další. Nejvíce jsem měl rád asi Airsu Blua- SPOILER jediný se snad po celou dobu choval racionálně SPOILER KONEC. Dalo by se toho říct daleko víc. Jo a ještě zakončení bylo naprosto famózní. Tohle se mi přímo brutálně líbilo. CO NEJVŘELEJI DOPORUČUJI! ()