Na hoře Akina v provincii Gunma, tak jako všude jinde v Japonsku, existuje dlouhá, úzká trať plná zatáček, která je skoro bez provozu a na ní se pravidelně scházejí milovníci driftu, aby si ukázali své schopnosti a zlepšili se. A taky tam už pět let každé ráno ve 4 hodiny jezdí Takumi Fujiwara s rozvážkou tofu do vzdálené restaurace. Co na tom, že je mu čerstvě osmnáct a řidičák má měsíc. Nikdy ho ani nenapadlo, že je nějak výjimečný. To se ale změní ve chvíli, kdy se v otcově staré Toyotě Sprinter Trueno (AE86) při návratu z rozvážky potká s Keisukem Takahashim, slavným jezdcem z Akagi, ve žluté Mazdě RX7 (FD3S), kterého předjede. (Hulkee)

CarnTheNunya

Initial D: First Stage je velmi rozporuplné anime. Jeho manga předlohu jsem nezkoušel číst, takže nevím jaké je tempo v ní, ale tady se tempo táhne neskutečně pomalu a člověk jako já má z toho pocit, že některých prvků ve scénáři či charakterů by bylo lepší se zbavit, prostě je zrušit, vyškrtat. Anebo na nich zapracovat, protože jsou hlavně ze začátku toporné a unavující. Kdyby byl seriál třeba delší a autor předlohy na postavách fakt zapracoval, aby nebyly tupé, tak bych si ani nevšiml, že je na svou délku před samotnými závody roztahaný a to nemluvím o tom, že se před závěrečným závodem odehraje ještě jeden, který mi přišel dějově naprosto zbytečný. A když už jsme u závodů, tak ty samotné jsou od závodu s přilepenou rukou na volant docela zábavné, ale ty předtím + ten předposlední jsou absolutně o ničem. Animace je škatulka sama pro sebe, zastaralost či v některých scénách ohyzdně nakreslené ústa tomu trošku ubližují, + někomu mohou vadit 3D modely aut, ale řek bych, že ta auta jsou ještě v pohodě. Někdo může samozřejmě argumentovat, že animák není jen o animaci, jenže je to animovaný, takže na té animaci to prostě stojí. Hudba je řekněme fajn. Po poslední epizodě i váhám, že se někdy podívám na Second Stage, ale nevím za jak dlouho a zda na to někdy budu vůbec mít chuť. ()

Flipnic

Starý, ale dobrý ... furt to pomalu graduje, skvělej vývoj hlavního hrdiny a výborní oponenti ... Od tohoto jsem se nemohl odtrhnout prostě. Plus existuje i zfilmovaná verze ...Initial D 2005. (Posledních 10 min posledního dílu jsem plakal dojetím a nadšením jak malé dítě ...) :-D ()

yenn

Fajn sportovní anime s napínavými souboji a velmi dobrou eurobeatovou hudbou, jemuž k vyššímu hodnocení schází jedna ze tří věcí: 1) Větší propracovanost mimosportovních vztahů mezi postavami a více času jim věnovaného. 2) Zkrocení Takumiho nejlepšího idio... kamaráda, jehož snaha o vtip je zhruba ve dvou třetinách případů marná. 3) Menší Takumiho řidičská dokonalost; zvláště ve třetím a čtvrtém závodě mi přišla přehnaná. (Je to však naprosto nezasvěcený pohled.) Pozitivní dojmy přesto převažují (postupně jsem si zvykl i na jednoduché CGI modely vozů a na kokpity jako z videoher z poloviny 90. let) a časem se chystám na druhou sérii. 6+/10 ()

Melios

Initial D je niečo omnoho viac než len vtipné MEMES s pesničkami od Davea Rodgersa. Seriál pojednáva o veľmi mladom poslíčkovi s tofu menom Takumi Fujiwara, ktorý už od približne svojich pätnástich rokov jazdí na otcovom aute Toyota Corolla AE86 (alebo ak chcete Trueno) s modifikovaným športovým kupé nebezpečné zjazdy hory Akina a po čase začne aj porážať skúsených športových závodníkov, nie preto, že by mal nadupané fáro, ale kvôli tomu, že je len skrátka skúsený vodič. O tom je v skratke zabudnutý klenot, ktorý očividne nerobili len skúsení kresliči, dabéri či hudobníci, ale aj nadšenci do motorových vozidiel. I navzdory svojmu viac než pokročilému veku a zastaranému výzoru digitálnych efektov si seriál stále drží skvelé napätie nielen pri závodných scénach, čomu napomáhajú aj veľmi dobre napísané postavy, ktoré sa vám ihneď zaryjú pod kožu. Veľakrát sa bude zdať, že si seriál vyciciava triky, takpovediac, z prsta, no vzápätí je vám v príbehu vysvetlené ako sa daný efekt docielil, i keby sa jednalo o absolútnu sprostosť. Svojho času Anime najviac excelovalo v použití layoutov i v spojení 3D renderovanej a tradičnej animácie, čo sa už z dnešného pohľadu zdá úsmevné. Aby som to, ale len nechválil, môžem projektu vytknúť, že sa často príbeh neskutočne ťahá slimačím tempom hlavne medzi závodmi a miestami vám to bude liezť hore krkom. Vo výsledku je, pre mňa osobne, Initial D prvý stage s najväčšou pravdepodobnosťou najväčšie prekvapenie, aké som v Anime priemysle videl. Nebál by som sa tento projekt odporučiť aj divákom, ktorí nie sú autičkári, ale aj totálnym neprajníkom Anime. Jedná sa o výnimku ktorá s hrdosťou potvrdzuje fakt, že nie je všetko "wannabe Naruto" rozprávka pre deti a edgy pubertiakov, na čo sa pozriete. Povinne odporúčam... ()

Fordzy

Láska, přátelství a vůně spálených gum v atmosféře "devadesátek" za doprovodu božího retro soundtracku a spoustou technické "hatmatilky". Perfektní kamera a střídání různých záběrů z venku a zevnitř auta při závodech vytáčí otáčkoměr adrenalinu do závratných výšin a nenechá diváka ani spolknout slinu co mu teče po bradě. Správňák Takumi a jeho "osm šestka" tu předvádí nejlepší závody co jsem kdy viděl. 87% (V mé topce) ()

Echelon1

To, čo jazdí po zemi ma zaujíma každou skrutkou len ak to má pásy, kanón a 60 ton. O autá sa zaujímam len do tej miery, aby som sa vedel postarať o to svoje. Ako som ale začal pozerať Initial D, niečo je inak. Zrazu na mňa išla pri sledovaní abstinenčná chuť sadnúť za volant. A keď sa aj tak stane, v hlave mi namiesto mojich zádumčivých myšlienok bežia vymakané piesne z tohto (normálne takúto hudbu nepočúvam, ale Bože...To OST je výborné, má aspoň polovičný podiel na zážitku, jedna parádna skladba strieda druhú), moje nonšalantné radenie sa zmenilo na agresívnejšie, uši si pýtajú počuť zvuk motora, a namiesto stráženia si tachometru pred pokutou len trpím, že auto musím držať nakrátko...Konečne po dlhých mesiacoch niečo, čo som si naplno užíval. Dynamická kamera a ozvučenie je povinnosť pri dielach o automobilových závodoch, postupne sa zlepšovala aj kvalita CGI. Sympatické a vierohodné postavy (žiadne typické japonsky prepatetizované komické figúrky), trošku humoru. // Snáď jediné výrazné negatívum je hrozné vykreslenie úst niektorých postáv (ja chápem že 1998, ale také Ghost in the Shell je o tri roky staršie) a nepekné občasné vloženie 2D postáv do 3D prostredia (ale asi tu už má 1998 svoje opodstatnenie). Niekedy je to prehnané, ale nesledujeme dokument. 5*, nie je o čom. Konečne po dlhej dobe zážitok, na aký za nezabúda. ()

Eduardo

No po tretom (update 9.7.2016 - štvrtom :)) pozretí celej série by sa už aj patrilo napísať nejaké tie dojmy :) Stále neskutočne epické závody, ktoré svojou napínavosťou, strihom, výbornou hudbou, kamerovými preletami medzi autami a rôznymi vysvetľovačkami okolitých divákov, prečo sa tie auta pri každom manévre správajú tak ako sa správaju, z toho robia neomŕzajúcu záležitosť, ktorú baví pozerať stále dokola. Každý závod prináša niečo nové, každý ďalší vyzývateľ dostane kopec priestoru na to, aby nám dokázal, že ten blížiaci sa duel nebude iba ďalším ľahkým víťazstvom, ale poriadne ťažkou výzvou. Príbeh nie je zbytočne naťahovaný, stále pekne napreduje, vývoj ako hlavnej tak aj vedľajších postáv a vzťahov medzi nimi baví sledovať rovnako ako samotné preteky. Pre mňa určite naj seriál, ktorý práve v prvej sérií nastavil laťku kvality tak vysoko, že sa ju nepodarilo prekonať ani v ďalších, stále veľmi kvalitných stagoch (sériách). Na slabé CGI si stačí len zyknúť, aj tak veľmi skoro zistíťe, že to nijako neobmedzuje kvalitu seriálu. Práve naopak, ani tie nasledujúce stage s oveľa lepším CGI nedokázali priniesť až tak napínavé preteky ako práve prvý stage. PS: Pozerať jedine japonskú verziu. Anglický dabing je otrasný a zmenená hudba tak strašne tuctová, že to doslova zabíja celý seriál. ()

Brady

Celkem povedená anime se sportovní tématikou. Závodní pasáže jsou krásně akční a každý pohyb a trik, který hlavní hrdina provede, je vždy vysvětlen a okomentován ostatními závodníky či diváky. Prostě takové podrobnější Rychle a zběsile. :-) ()

Hulkee

Povedené anime. Záběry na auta, řazení a průjezdy zatáčkami jsou velmi dobře zvoleny. Na hudební podkres jsem si první dva díly zvykal (přeci jen jedná se o anime z roku 98), ale po půlce série jsem si už hudební podkres nedokázal ani jinak představit. Animace je velmi zvláštní, kombinace ručně kreslených postav (alespoň mi to tak připadlo) a počítačově modelovaných aut (znovu připomínám dobu, takže kvalita počítčové animace přeci jen zastaralá, ale u aut vůbec nevadící) a zavodů s různými typy pohledů kde se animace kombinovaly jsou zajímavé, ale sedí k sobě dobře. Děj je, slušně řečeno, minimalistický a slouží hlavně k propojení jednotlivých závodů, ale není špatný. Vedle hlavní dějové linky vidíme i ostatní postavy a zpracování závodů, kde vždy vidíme co se děje a k tomu dostáváme komentář od diváků nebo slyšíme myšlenky hlavního hrdiny nebo jeho rivala. Vůbec všechny záběry ze závodů nebo rozvážky tofu v první sérii patří k tomu lepšímu (ne li nejlepšímu) co jsem z automobilových závodů v seriálech a filmech viděl a rozhodně stojí za to. Aktuálně je pět hlavních "stage", z čehož 4 jsou seriály a místo třetí série je animovaný film + několik "extra stages", které vysvětlují různé vedlejší souvislosti nebo "jenom" převádějí předchozí závody do nové animace. První stage má asi největší jiskru ze všech. Děj ještě není zamotaný a i přes nejstarší animaci mají závody z těch čtyř sérií co jsem viděl největší šťávu a drive. Nakonec měním hodnocení na pět hvězd pro všechny série a filmy z initial D (až po pátou sérii která teď vychází) na pět hvězd. Je to sakra nejlepší seriál o závodění v autech co jsem viděl. P.S: yenn to svým komentářem velmi dobře vystihnul. ()

Leanov

Skvělá anime serie o driftu, trošku omrzi hlavně v prvních seriích špatná kresba a CGI, nicméně v době sledování jsem se do toho tak zažral, až jsem mírně naboural tátovo auto. ()