Ve službách Alžběty II.

• Veľká Británia Secrets of the Royal Servants
Veľká Británia, 2019, 45 min

Réžia:

Andre Holzinger

Tajemství, důvěra a prestiž aneb příběhy mnohdy neviditelných a zároveň nejbližších lidí legendární panovnice... Na královské rodině milujeme tradici, okázalost a nádheru, ale bez jejich personálu bychom nic z toho neměli. To královští sloužící vědí až příliš dobře, a proto se za životem v královské službě ohlížejí s potěšením a hrdostí. V dnešním dokumentu poznáme životní příběhy některých z nich. Budou mezi nimi kuchaři, tělesní strážci, komorníci, sloužící i tiskoví tajemníci. Většinu z nich veřejnost ani nezaznamenala, jiní o sobě dali vědět různými způsoby. Mezi nejoblíbenější podřízené Alžběty II. patřil Paul Whybrew přezdívaný Dlouhán Paul, komorník, jenž ji doprovázel prakticky do konce jejího života a jako odměnu dostal nejen několik nemovitostí, ale třeba také obrovskou poctu v podobě účinkování ve slavném královnině „bondovském“ olympijském výstupu. (Česká televize)

Marze

Britskou mentalitu nemám rád, ale jde o opravdu originální vhled do této práce služebného. Jeden služebník by u mě na pár hodin denně práci měl, ale co by jich dělalo 150 jako u prince Charlese? ()