Když doráží major Foster (Gene Hackman) v listopadu roku 1918 se svými muži na jedno pařížské nádraží, z 8000 legionářů, kteří s ním šli do boje, zbývá 200 mužů. Už na nádraží probíhá nábor nových vojáků. Jedním z nich je i Marco Segrain (Terence Hill), zatčený zloděj šperků, kterému se podařilo utéci svým strážcům. Sám Foster je Američanem. Po krvavém nasazení na frontě první světové války je jeho jednotka poslána do Maroka, kde má bránit vykopávky proti nepřátelským beduínským kmenům. (Pohrobek)

Enšpígl

Když jsem si po skončení filmu zkoušel v hlavě odůvodnit s řím přesně na mě film udělal tak silný dojem, dospěl jsem k názoru, že to není v příběhu jako takovým, ale v postavách . Tady kraluje postava majora Fostera, kterej po drsňáckou slupkou tvrdý discipliny dokázal vždy ve správný čas, těm správným lidem říct fantastický slova a celej film tak během několika sekund změnil v nesmírně silnou protiválečnou retoriku. Postava Terence Hilla toho v průběhu filmu zase až tak přílši nenamluví, ale rovněž se jedná o mistrovsky napsanou postavu, hlavně v závěru. Na první pohled herecky hodně odlišný mezinárodní obsazení filmu, tady předvedlo mistrovský výkony. To, že film ani na chvíli neťape na místě je především jejich zásluha. I když o tom teď přemýšlím, tak bych asi měl zmínti i režiséra, protože dát takovouhle hereckou bandičku do kupy a vytěžit z ní maximum je hodně dobrá práce a spousty scén bylo natočeno dokázal natočit s mimořádným citem pro emočno a napětí. Hold komu čest, tomu čest. ()

Malarkey

Občas mě něco takového potká, že vrazím něčemu takovému pět, ale zde k tomu přispívá ještě pár docela zásadních věcí. Mimo to, že se to odehrává za první světové války ( a to si vážím každého filmu, z tohoto období, viz. Šťastné a veselé), ale hlavně to, že v něm jednu z hlavních rolí hraje Terence Hill, a to bych tuplem nečekal. Plus ještě fakt, že na konci je monstrózní bitva, na kterou jsem čekal od samotného začátku, takže abych pravdu řekl, ten film do sebe určitě něco má, ale hlavně tomu pomáhá fakt, že ty herce v něm mám hodně rád. Pochoduj nebo zemři je pecka. Sice ze začátku ubíhá vcelku pomale, ale pochvíli se rozeběhne, vystřídá pár vtipných scén, pár romantických scén, pár zásadně dramatických scén a výsledně z toho udělá válečnou mašinerii, kterou divák prostě nezastaví, a chce vůbec? ()

majo25

Priemerné spracovanie príbehu z vojnového prostredia tesne po skončení 1. sv. vojny. Nebojuje sa však kvôli zisku územia, ale kvôli ceneným archeologickým vykopávkam. Bohužiaľ, ani kvalitné multinárodnostné herecké obsadenie nedokáže ovplyvniť (alebo iba slabo) nemastný-neslaný príbeh, ktorý podľa mňa zlyháva už na papieri. Režisér mu napriek tomuto "handikepu" nevtesnal žiadnu silnejšiu myšlienku, scénu či moment, ktorý by ostal zapamätaniahodný. Záverečná bitka, ktorá je celkom dobre zvládnutá, síce diváka pookreje, ale musí sa na ňu čakať príliš dlho. ()

Han22

Terence Hill se pokusil v roce 1977 prosadit v anglosaských zemích. Natočil jednu komedii a pak tenhle válečný film, na hony vzdálený veškeré jeho tvorbě. Je to pomalý, trošku depresivní film o skupině legionářů po konci 1. světové války, která se v Maroku vydává chránit jedny vykopávky před arabskými kmeny; takový trošku obrácený Lawrence z Arábie. Přes pomalost je to výborný film, který táhnou především postavy. Zaslepený archeolog, kterému jsou přednější památky než lidské životy. Arabský náčelník, který po právu brání kulturní dědictví své země. A jeho přítel, americký major zdeptaný z umírání svých lidí a znechucený nesmyslnou misí. Fungují tu i mikropříběhy vojáků, stejně jako zdeptaná žena která odmítá lásku bez šance na budoucnost. Hill tu na začátku hraje frajírka, co předvede pár kravin a akrobatických kousků, ale v průběhu filmu se mění na odpovědného a obětavého legionáře. Rozhodně se mezi dalšími skvělými herci (Hackman, Deneuve, von Sydow, Holm) neztratil. Na konci přijde navíc naprosto fantastická (a beznadějná) bitva s krásným dovětkem, která je odměnou pro ty co vydrželi pomalý děj. Silné 4* a mám pocit, že jsem to kdysi dávno viděl. ()

Pierre

Zpočátku jsem čekal, že půjde o nudný neplastický film plný mluvícíh hlav. Och, jak jsem se mylíl. Tohle bylo dost drsné pokoukaníčko. V legii můžete skutečně jenom pochodovat nebo zemřít. Postupem času mi to začalo připadat působivé natolik, že všechny mé vyhrady vzal čert. Přiznám se že místy jsem se už těšil až to skončí a ta atmosféra hrůzy bude za mnou. Závěrečnou velkou bojovou scénu už jsem zvládal velmi obtížně a musel jsem si ji trochu zrychlit aby mi úplně nehráblo. Ta působivost byla ohromná. Navíc jsem se konečně seznámil s Hackmanem a viděl Terrenceho v takové vážné roli, kterou zahrál geniálně a mnohdy mu stačil jenom jeden ozbrojující pohled. Ale vracet se k tady tomu snímku už nikdy nebudu a konec jsem nějak nepochopil. ()

• Výzbroj legionárov vo filme sa skladá z nasledujúcich zbraní: revolvery Mle 1892, opakovacie pušky Lebel Mle 1886, opakovacie pušky Berthier Fusil Modèle 1907-15, ľahké guľomety Lewis Gun, guľomety Hotchkiss M1914 a ťažké guľomety Maxim MG08. Delo, ktoré legionári používajú pri záverečnej bitke, je 75 mm horský pechotný kanón Škoda. Naproti tomu berberskí povstalci používajú nemecké opakovačky Mauser Gewehr 1898 a zastaralé muškety Jezail. (Jello Biafra)
  • Oficiálním heslem legie je „Honneur et Fidélité“ (Čest a věrnost). Nikoliv často zmiňované „Pochoduj nebo zemři“. To se stalo pouze nepsanou pravdou, vycházející ze zkušenosti. (sator)
  • Postava El Krima byla napsána podle skutečné osoby, revolucionáře Abd el-Krima (1882 - 1963), vůdce ozbrojeného revolučního povstání na severovýchodě Maroka. (Snorlax)