Rím: Armáda staviteľov

(TV film)
  • Česko Římské legie - armáda stavitelů (viac)
Francúzsko, 2020, 53 min

Réžia:

Raphaël Rouyer

V priebehu galskych vojen sa Cézarovej armáde darilo úspešne využiť svoje prednosti v boji s galskými kmeňmi. Keď sa Rimanom podarilo obsadiť nejaké územie, tak ihneď využili technické zručnosti legionárov - aby tam vybudovaili monumentálnu infraštruktúru - napríklad za účelom ochrany hraníc ríše. Rímske légie sa ukázali byť účinným nástrojom pri dobýjaní územia i pri realizácii teritorálnych plánov. (RTVS)

Marze

Dokument je troufám si tvrdit o málo známých věcech stavitelství,zbraně a vojenská taktika úspěšných římských legiích. ()

Arsenal83

Niečo k skvelej technickej vyspelosti Rimanov, ktorú hlavne v boji, no zanechali nám aj stavby, ktoré obdivujeme dodnes. Francúzsky dokument, takže všetko komplet z Galie, z dnešného Francúzska. Rím sa predstavuje ako armáda staviteľov, hoci to bola aj armáda krvilačných hrdlorezov a otrokárov. Nad tým sa ale pri pohľade na pamiatky staré dve tisícky rokov nejak nezamýšľame. ()

sportovec

Není náhodou, že dodneška existuje i římská Evropa; patří do ní etnicky Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Rumunsko a poměrně značné části východního Švýcarska (Rétorománi). Kulturně celá - i ruská - Evropa včetně vazeb na dědictví Východořímské (Byzantské) říše. Mimořádná organizovanost římské veřejné správy a stavebnictví postihuje ještě podstatně větší území i v mimoevropské části světa. Včetně obou Amerik. Dokument s náležitou důkladností dokazuje proč. A dokumentuje přechody v pomyslných stupních i historicky se vyvíjející civilizovanosti. ()