Rozprávka rozprávok

• Česko Pohádka pohádek (viac)
Animovaný / Krátkometrážny
Sovietsky zväz, 1979, 29 min

Zatiaľ najrozsiahlejší realizovaný projekt stál Norštejna tri roky tvrdej práce. Vzniklo jedno z najnápaditejších a najoriginálnejších diel svetovej animovanej kinematografie. Film sa neozvyčajne odpútanou formou zamýšľa nad osudom človeka, hrôzami vojny a obyčajným ľudských šťastím. Jadrom snímky je známa ruská uspávanka, ktorej hrdinom je malý šedý vĺčik a pieseň Unavení slnkom, ktorá bola veľmi populárna v tridsiatych rokoch minulého storočia. Rozprávku rozprávok na Festivale olympijských umení v Los Angeles 1984 vyhlásili za najlepší animovaný film všetkých čias. (oficiálny text distribútora)

JohnMiller

Veľmi sa mi páčila štylizácia. Metafory a personifikácie na spoločnosť boli tiež perfektné ale rozhodne ho nepovažujem za najlepší animovaný film všetkých čias. Má to svoje muchy a svojou poetickosťou je to až "zahuhňané" a neprehľadné, niektoré myšlienky som si iba domýšľal, po preštudovaní síce boli správne, ale aj tak. Páčilo sa mi to, ale čakal som trocha viac. ()

pm

Výtvarně niterné, technicky krásné a to tango tradičně bezchybné. Ale. Melancholii nepodléham ráda, kresleným filmům se bráním, takže po třetím a zřejmě posledním zhlédnutí jsem nucena přiznat, že během promítání jsem myslela na spoustu jiných věcí a že nejlepší animovaný film všech dob se se mnou s klidem míjí. ()

nunka

Jednoduché a prekombinované zároveň.... Neskutočne pôsobivá rozprávka, ktorá asi nie je moc vhodná pre detského diváka. Podobne ako ani Exuperyho Maly princ nie je moc pre deti. Skazka skazok skýva strašne veľa a vdaka originalite, zvolenej technike a vypovednej hodnote mi tak ľahko z hlavy nevyfučí. ()

fragre

Asi nejsem zcela schopen pochopit tento film, protože uspávanku o šedém vlčku ani píseň Unaveni sluncem nemám z dětství zažity, nevyvolávají ve mně vzpomínky, emoce, asociace.... Ale nálada těchto útržkovitých příběhů je tak rmutně krásná, dojímavá a přesto kouzelná, že jednoho pohltí a ten zjistí, že logický děj není podstatný, že z těch emocí, obrazů, hudby se mu nakonec sestaví obraz jak ze střípků v krasohledu. ()

Flego

Netradičný sovietsky animovaný film, ale tradičná Norštejnova práca. Tvorca na malom priestore vytvoril zaujímavé dielo striedaním obrazových sekvencií z rôznych časových období. Hlavnou postavou príbehu je objavujúci sa vlk z ruskej uspávanky, ktorý sleduje ponurý a temný svet okolo seba. Tento emotívny stret je emotívnym hlavne pre hrôzy vojen... ()