Outlast

(relácia)
Reality-TV / Súťažný / Dobrodružný
USA, 2023

Šestnáct soutěžících bojuje v náročných podmínkách aljašské divočiny o šanci vyhrát velké peníze. Aby ale tihle vlci samotáři uspěli, musí umět táhnout za jeden provaz. (Netflix)

M.i.k.e

rozhodně zajímavá reality show, která když se trošku poladí, může s rukou v kapse konkurovat v posledních sezónách skomírajícímu Survivorovi. Stejně jako mnozí další, i já sem se trochu bál toho jak to bude vypadat bez vyhazování, soutěží a pravidel a ono se ukázalo, že žádné kmenové rady a soutěže nejsou potřeba ve chvíli kdy už jen samotná existence kdesi uprostřed Aljašky je výzva. Co by se nicméně hodilo by byl alespoň náznak pravidel aby se nedělo to co tam předváděly ty dvě čarodějnice, které jsem nenáviděl a celou dobu sem doufal že je sežere medvěd, nebo že si aspoň někde zlomí hnátu a budou muset vzdát, No, na druhou stranu ale Outlast hezky ukázalo jak relativně málo stačí k tomu aby se z lidí staly ty největší svině (i když ty dvě byly svině velmi pravděpodobně už předtím a zároveň tu bylo dost normálních a férových lidí). Vítězům sem to nakonec přál, i když - spoiler - ta Angie mi tam extrémně chyběla a její nedobrovolný odchod mě dost mrzel...80% ()

fixaman

Survivor byl po více než dvaceti letech konečně sesazen z pozice nejlepší reality show. Outlast je oproti němu opravdu o přežívání, ne jen o intrikování modelek a fotbalistů. Casting se povedl na jedničku a absence pravidel tomu hodně prospěla. U pátého dílu už to byla show jak vystřižená z Pána much. Dlouho jsem nezažíval u žádné soutěže tak silné emoce. Bylo to velmi intenzivních 35 dní na Alijašce a skončilo to velmi zaslouženým vítězstvím. Doufám, že bude další řada z nějaké další nehostinné krajiny. Netflix boduje! ()

misterz

Čakal som niečo horšie, nakoniec som to v pohode dopozeral, aj keď projekt zaujímavými situáciami príliš nehýril. Najviac mi išli na nervy tie dve suky. Možno si niekto povie, že je to len hra a že treba robiť všetko pre výhru, aj prasačiny. Ale ja sa skôr prikláňam k jednému súťažiacemu, ktorý povedal, že táto hra neukázala v človeku nič nové. Iba poukázala na krivý charakter, ktorý už v tých ľuďoch skrátka bol a že sa tak chovajú aj v reálnom živote. Záver celkom fajn, aj keď to bolo rýchle. Strata času to ale nebola. Lepší priemer. 65/100 ()

Tunri

Reality show, ve které soutěžící zvájemně nevyřazují, ale lidé musí odstoupit sami, je divácky rozhodně zajímavá. Nechci spoilerovat, kdo je pí*a a kdo ne. V drsném prostředí se rychle odhalí lidé bez morálních zásad (třeba crackhead, hysterky) a naopak charakterní člověk. Ale jeden drobný spoiler si přece jenom neodpustím: Tento pořad je nedotčený Netflixovskou politikou ohledně zastoupení různých ras, identity a sexuality. Což je "překvapivé", vzhledem k tomu, že se tam parta tvrdých lidí snaží o přežití v zimě a mokru :) ()

Trustme

Motto: Studená si ako zima na Aljaške, opýtať sa, kedy ťa smiem zohriať, je tak ťažké. ||| Celý život čekám na něco takového: Hra Survivor v zimě a přežít jen s tím, co by mohl mít k dispozici nějaký zbloudilý lovec na výpravě a ideálně se muset dostat z bodu A do bodu B. Zkrátka variace na přežití v nehostinné zimní krajině s castingem drsňáků, milovníků bushcraftu, lovců, dobrodruhů, šílenců. Outlast mně tyto požadavky téměř splnil. Další řádky budou obsahovat rozbor a tím pádem i !SPOILERY! Nějaké podobné dokumentární reality show se už kdysi objevily. Různé série o přežití výcviku elitních jednotek SAS vybraných z řad běžných smrtelníků či uchazečů o post. Ale nemělo to ten přesah, diváckou symbiózu a "děj". V prvé řadě tento Netflix Outlast není o prvcích a principech přežití v drsné přírodě, tedy není to nějaká učebnice bushcraftu, kde se přiučíte o lovení zvěře, stavění přístřešků či výroby dokonalé pasti na medvěda. Není ani o nějakém soupeření v předem připravených denních úkolech (i když jich tu pár je). Prostě produkce sem tam něco poskytne, ale je na vás zda tyto "power-ups" získáte. Outlast je totiž o přežití mezi různými jedinci, kde jedinou zbraní je psychologická strategie, kalkul, adaptace na ultra nekomfort, zachování rozvážnosti a bojem s lidskou podlostí. Tím nejnebezpečnějším nepřítelem zde není medvěd kodiak, ale... žena. Pokud by vás tohle všechno mělo odradit, vězte, že výše zmíněné bude mnohem napínavější, diváčtější, než souboj s třímetrovým medvědem a následné zahřívání se v jeho vnitřnostech. Celou sérii zhltnete takřka na jeden zátah, protože od půlky začne špinavá hra a vy si budete přát, aby bylo možné použít luky a šípy nejen na lovení zvěře. Výběr jedinců z řad všelijakých rádoby drsňáků a amerických tatíků, co rádi loví, přes frajírky, kteří odpadnou v prvních dnech, ženské amazonky co střílí z luku a nebo udělají hrdinský čin. Napětí, emoce, záchvaty zuřivosti pro diváka. Smutné, dojemné scény výstřelů světlic, znamenajících, že odešel ze hry další člen, který byl váš oblíbený hrdina, co měl sílu, zkušenosti, odvahu, ale tohle mu bylo na nic, protože tady se vyřazuje psychicky. Outlast je až nečekaně dobře pojaté drama až si chvílemi říkáte - je to ještě reality show a nebo filmový seriál, dokudrama. Vyvstává totiž docela zásadní otázka: není tohle vše jen dobře připravené a produkcí zrežírované, aby se nějaké to drama vůbec vytvořilo? Je pár prvků, které pozorný divák zaznamená - obličeje soutěžících jsou stále umyté, čisté, většina má velmi pěkné, zdravé herecké zuby / stále prší a cokoliv podpálit je velký problém, přesto jeden ze soutěžících zapálí v pomstě během chvíle celý přístřešek ze silných kmenů a ten hoří podivným digitálním ohněm / vytvoření jednoho zlého týmu, který škodí a zbytek jsou jen čestní hráči / typický filmový princip : zlo musí být potrestáno, čestní hrdinové vyhrají. Tohle vše mi vrtalo hlavou, jak moc vstupovala řízená režie do chodu reality. V závěru této série jsem však na to přišel. V současné době v americké filmové tvorbě prezentovat ženu/ženy jako podrazácké svině, falešné mrchy a odporné krysy by prostě (kór u Netflixu) absolutně neprošlo. Z toho soudím, že Outlast musí být opravdová reality show a ten poslední díl s velkým závodem, kdo bude první v cíli jsem asi jako každý divák křičel: "Ty mrchy to prostě nesmí vyhrát!!!" A nebo nám přece jen tvůrci dali přesně to, co jsme chtěli? () (menej) (viac)