Pohotovost: NYC

• USA Emergency: NYC
USA, 2023, 5 h 36 min (Minutáž: 40–45 min)

Strhující dokumentární seriál o doktorech a sestrách z New Yorku, kteří se snaží skloubit náročnou práci v první linii s osobním životem. (Netflix)

SAINTS

V oblasti NYC sa ročne uskutoční bribližne 2,7 miliona lekárskych tiesnových volaní., čo je takmer 300 volaní každú hodinu., to sú úvodne riadky serie. Vďaka tomu môžu diváci pochopiť o čom seriál bude. Ozývajú sa rôzne telefonické rozhovory, vidno zdravotníkov, ktorí riešia rôzne núdzové situácie a na presun ľudí sa používajú helikoptéry. Seriál rozhodne nie je pre ĺudí, ktorí chcú pozerať niečo len tak pre zábavu. Niektoré chirurgické scény nemusia byť vhodné pre každého. V seriáli je použitých tiež veľa odborných lekárskych výrazov, ktorým bežné publikum nemusí rozumieť.Seriál ukázal každodenný život traumatických lekárov a záchranárov. Táto séria má obmedzené publikum a to je jeho najväčšia nevýhoda. ()

dan4815

Samotná dokumentární minisérie z Lenox Hill byla lepší, intimnější, srdečnější. Pokud jste si oblíbili ústřední dvojku Davida Langera a Johna Boockvara, tak se objeví i v tomto dokumentárním seriálu. Přece jenom se neubráním porovnání těchto dvou pohledů na medicínu. Pohotovost spíše sleduje proces od přijetí prvotních informací, přes převoz až po pohotovosti a následné operaci. Výplní je "hlubší" sonda do života lidí, kteří tuto práci díky bohu dělají. Pozorné zkušené oko nemocničního turisty si také všimne rozdílů mezi českými lékaři a těmi americkými. Jsou rozdílní v komunikaci a v motivaci s lidmi být. Výjimečně napíši osobní vsuvku, kde porovnávám pocity z dokumentu vůči reálné zkušenosti z Česka. Měl jsem bohužel hned několik zkušeností. Jako dítě jsem byl na několika velikých operacích (konec 90. let), a asi jsem si odnesl trauma projevující se ve všem co dělám. Když vám jako pětiletému řeknou, že máte špatnou rakovinu a přitom se spletli, a to je jeden případ z dalších... A mám stále čerstvou zkušenost s již druhým úmrtím svého dítěte. Sice ve stresu málo lidí se mnou komunikovalo tak, abych se cítil lépe, ale po tom všem... mě nechali s dítětem, značná část personálu plakala, a doktoři se mnou slušně, chápavě a upřímně komunikovali. A ta upřímnost, to je to hlavní, co chcete v takovou chvíli. Lékaři se mnou prošli minutu po minutě, doporučili co dál a ať jim klidně zavoláme a sjednáme si schůzku někde na kávě. Má doktorka je také chápavý člověk, který mě ihned pošle na specializované testy, protože umí poznat, kdy je to potřeba. Já to z toho dokumentu moc necítím a spíše mi to potvrzuje povrchnost mnohých Američanů. I když ona dvojice Langer a ten s tím nezapamatovatelným příjmením jsou úžasní odborníci, tak jim odpustíte, že ve vás vidí jen zábavu a lačnost po vyřešení problému. Řemeslně je dokument zvládnutý, byť zdlouhavé scény létajícího vrtulníku bez pacienta, pohledů na parkující sanitky nebo prázdnými řečmi o Covidu (když, tak se měli o tomto tématu rozmluvit a nenaříkat, jak je unavil), možná bychom dostali ucelený pohled na celou problematiku zajištění pacienta a jeho léčby. Nechci být jen negativní, stejně se vám dostane pohled na první telefonát, na přijetí pacienta, na operaci... ale traumatologie není téma pro každého a mnozí diváci by spíše uvítali pohled do předem plánovaných zákroků a následný vývoj pacientů až po jejich uzdravení či smiřování s hroznou porážkou. Pomalejší tempo by také dovolilo nahlédnout do života těch stejných lékařů a důležitého personálu... tak třeba jindy. Jinak, překvapuje mě, jak jsou americké nemocnice v něčem podobné se seriálem Dr. House, ale ve zbytku úplně mimo. Prosklené pokoje jsou zajímavé, vytváří to jinou atmosféru... rozhodně lepší oproti českým nemocnicím, kde jsou pokoje malé, namalované nazeleno, obkládačky, některé mají vysoké stropy a jsou málo prosvětlené. Díky modernizaci se možná za padesát let dožiji lepšího prostředí. Tou druhou věcí je, jak jsou reálné nemocnice plné věcí, jak jsou malé. House disponoval krásnými prostorami s vysokým stropem, vše bylo schováno a pacienti byli na pár hadičkách. Tento dokument vám ukáže, jak seriálová nemocnice je daleko od skutečnosti. () (menej) (viac)

SidneyP

Je to občas lehké divadlo pro telku (aspoň mám ten pocit) - takové typické americké poplacávání po ramenech, dojemná hudba do pozadí, moc nemám rád tyhlety fake věci, obzvlášť tady fungují ty příběhy úplně samy od sebe, netřeba je ještě víc ždímat. Zajímavé sledovat tyhle příběhy v tak velkém městě, kde se furt něco děje. Hodně mi to připomíná ty americké seriály, kde jsou zdravotníci v jednom kuse v práci a nemají moc osobní život. Za mě super, klidně bych něco podobného rád viděl i s jinými profesemi. ()

Pavlínka9

Byla jsem velice překvapena z tohot seriálu, který zajímaě vypráví o situaci na pohovosti v New Yorku...Jako je to určitým způsobem divadlo, ale i tak vidíte - co se ta používá, jak se to používá a jaká je tam atmosféra. Co mě dostalo nejvíc - byla situace s doktorem, který tam byl převezen po pádu a byl to vlastně jejich "nadřízený", ale chtěl tam být odvezen, protože ví, že tam pracují ti nejlepší, protože je tam vede, ale zároveň tam bylo jeho určité "odhalení" k nim - protože toto není obvyklé...Budu ráda, když se podívám pak i na další - podobné dokumenty - protože vím, že existují o té nemocnici jako takové... ()

marek29

Jako jo, he to seriál, je z prostředí NYC 🗽 a je o zachránce. I té letecké, ale co Vás na první spoiler zarazí - tam se nespěchá! Všichni mají čas, v klidu si zacouvají s tou záchrankou a pak až jdou. Ledvina neledvina, pacient nepacient. Podle mě divný. Další věc, která mi vadila, přibližně od třetího dílu je to víc sonda do života záchranářů, než docu series o jejich práci. Záběrů z nemocnice je dost, ale takovou telenovelu z toho nemuseli dělat. Za mě moc málo akční. Doporučení bych asi nedal. Pokračování si asi nepustím. ()