Kimi wa hókago Insomnia

• Japonsko Kimi wa Houkago Insomnia (viac)

Nakami je chytrý, ale poměrně výstřední a nespolečenský student, kterému se většina spolužáků vyhýbá. Jeho chování však do velké míry ovlivňuje spánková porucha, díky které v noci prakticky nezamhouří oka. Během příprav školního festivalu pošlou Nakamiho spolužáci do opuštěné školní observatoře, která nyní slouží jako sklad a o které se říká, že v ní straší, pro nějaké ty papírové krabice na výrobu kulis. Nakami najde v této opuštěné observatoři ideální klidné místo, kde by si mohl na chvíli zdřímnout. Není však prvním, koho to napadlo a Nakami zde narazí na svou spolužačku Isaki a dozví se, že tato energická a ve třídě populární dívka trpí stejným problémem se spaním. Navíc to byla Isaki kdo rozhlásil, že v observatoři straší. Dvojice se nakonec rozhodne, že se o toto místo ke spaní bude dělit, časem jsou však objeveni jednou z učitelek, které vše vysvětlí. Jediným řešením, jak nepřijít o své nové úžasné místo ke spaní, na které si oba zvykly, je obnovení astronomického klubu… (Jeoffrey)

WaraiOtoko

Další adaptace, která dle mého v manze funguje mnohem lépe, manga mě zaujala díky charakteristické kresbě, která se sice relativně dobře povedla převést do anime, ale hlavním zádrhelem je, že autorka mangy podle mě umí velice dobře žánr slice of life, právě díky tomu, že se snaží, aby stejně jako skutečný život příběh plynul pomalu a dává prostor obyčejným všedním činnostem, které však v manze prolistujete za pár vteřin, ale v anime trvají ubíjející minuty.  Stejně tak jsem si uvědomil, jak některé emoce postav v anime působí přehnaně a nepřirozeně, zejména hysterický smích obou hlavních postav na sebemenší maličkost, působil, jako by byly oba snad na drogách. Anime se zabývá tématem insomnie a tam mi také přijde, že vysvětlení zejména u Gena, proč jí trpí, působilo celkem zvláštně. Sám se považuji docela za citlivku, ale hlavní postava mi ukázala , že to se mnou ještě asi není tak hrozné. Jo a přidejte si hvězdičku, pokud ve focení vidíte umění. ()

Hees

Kimi wa Houkago Insomnia mi pripadá ako anime predurčené na úspech. Pri pozeraní som si viac krát povedal to je proste dobré, ale nie najlepšie a hovorím si presne to isté aj po dopozeraní celého anime, ale zároveň som si uvedomil, že je hriech tomu nedať plné hodnotenie, lebo toto anime má všade potrebnú kvalitu, ktorú divák potrebuje a aj ja. Ak si to rozoberieme na drobné máme tu nejakú romantickú linku, ktorá spĺňa všetky charakteristiky úspešnej romantiky, kedy sa hlavné charaktery k sebe postupne posúvajú a spoznávajú sa a tu má proste anime obrovskú kvalitu. Obrovskú kvalitu má aj v tom, že vyberá správne chvíle, kedy tu máme dramatické chvíľky, alebo informácie o hlavných hrdinoch z minulosti, ktoré nám krásne ukazujú tú "nahotu" charakterov, ktoré vôbec nie sú perfektné. Správne dávkovať divákovi romantiku, dramatické časti a zároveň bezstarostnosť to je veľmi ťažké dosiahnuť v anime a tu to je dotiahnuté do maximálneho perfekcionizmu. Z anime Kimi wa Houkago Insomnia je cítiť, aj nejakú vyspelosť hlavných charakterov, ktoré sa nechovajú pobláznene vo veciach lásky a to napriek tomu, že Isaki je naozaj hodne bláznivá, tak anime vynikajúco vystihuje chovanie mladších dospelých. U Gantu dochádza aj k nejakému prirodzenému vývoju jeho postavy, kedy sa stáva ja by som povedal viac zodpovedným a neškatuľkoval by som to hneď, že viac dospelým. Čoho som sa bál bola Haya, čo bola sestra Isaki, ale musím povedať, že ona nakoniec je pre príbeh najdôležitejší vedľajší charakter a ona vysvetlí to čo sa dialo Isaki v minulosti, čo dodáva teda nášmu hlavnému ženskému charakteru neuveriteľnú hĺbku. ()

Katakimiku

Co se romantických seriálů týče bylo by to minulý rok rozhodně solidním kandidátem na nejlepší anime, vztah hlavních postav se buduje hezky posupně a realisticky a kolem jednotlivých událostí se vůbec nedělá taková věda, jako v jiných anime, působí to vlastně hodně přirozeně a příjemně. Kde se to za mě ale zkazilo, byla ta část mimo romantiku. Možná, že mě jenom dostatečně nezaujalo pozorování hvězd a tak mě nebavila ani příprava nebo dozvídání se informací o tomhle oboru, tak jako tak mi to občas přišlo šíleně zdlouhavé. Ani animace se mi nelíbila, jasně, romantické anime jí ani tolik nepotřebuje a minimálně alespoň oceňuju, že noční obloha vypadala někdy vážně pěkně. 6.4/10 ()

Jeoffrey

Přemýšlím, co závažného bych chtěl „Nespavcům“ vytknout a regulérně mě nic nenapadá. Animačně je to velmi povedené, hudba je krásná. Romantická linie působí hodně civilně, uvěřitelně, ale zároveň je strašně milá, netlačí se tu na pilu, všechno to prostě tak nějak hezky vyplyne. Do toho umí seriál naznačovat různá dramata (že si chvíli říkáte, že by to celé klidně mohlo skončit třeba i jako Your Lie in April), umí je však i ukazovat a přirozeně řešit. Postavy se chovají naprosto normálně, úměrně svému věku, ale zároveň strašně sympaticky. No a co je nejlepší je ta celková atmosféra, kterou „Nespavci“ mají. Ono se není moc čemu divit, studio Lindenfilms poměrně nedávno jasně ukázalo, že prodat divákovi kouzlo noci umí na jedničku a tady v tom opět pokračují. A není to jen ta noc, ale i různá kouzelná místa v Japonsku, kam nás seriál zavede. K tomu všemu mám i potvrzené, že vyobrazení práce s fotoaparátem tak jak jí zde ukazují, je poměrně přesné. No a o tom, že tu jsou ty nejlépe vypadající a nejrealističtěji se chovající kreslené kočky, co jsem zatím měl za ty roky sledování anime možnost vidět, jsem se už jednou zmínil. Na co jsem byl tedy už jen zvědavý, před tím než se rozhodnu, byl samotný konec, a i ten mě velice potěšil. Na jednu stranu se některé linky ideálně uzavřely, a tedy mám ten správný pocit uspokojení, na druhou stranu si ale uvědomuji, že prostor pro pokračování tu pořád je a já bych se mu vůbec nebránil. Zkrátka „Nespavci“ mě i svým finále přesvědčili, že tohle je 5* seriál, a i když mi přišli v prostřední části občas trošku utahaní (tak přeci jim dokážu něco vytknout), stejně si myslím, že míň jak 9/10 si nezaslouží. ()