Spiknutí

• Veľká Británia The Wilby Conspiracy

Jižní Afrika, Kapské Město roku 1974. Krátce po propuštění z vězení, kde byl zadržen z politických důvodů, je intelektuál černé pleti Shark Twala policisty opět trýzněn. S pomocí přítele Keougha a advokátky Riny Van Nierkirkové se mu podaří uprchnout. Zatímco Thala je v bezpečí, poznává apolitický stavební inženýr Keough na vlastní kůži brutální stránku politiky apartheidu... (oficiálny text distribútora)

DaViD´82

Jakožto snímek brojící proti apartheidu je to pravda poněkud naivní. Ovšem ona to není nic více než kulisa (jakkoli okatě naroubovaná kam se dá) pro hitchcockovský thriller držící se všech pravidel i klišé žánru; máme tu tedy muže z davu, který nemá o ničem ani páru a kterého mají všichni jako pěšáka na své šachovnici zájmů. A v této rovině to již přeci jen funguje o poznání lépe především díky tomu, že to umí být napínavé (bohužel spíše v první polovině), dynamika "nevěřím ti, ale potřebuji tě" dua Caine/Poitier nepostrádá grády a hlavní záporák má náležité charisma i respekt, aniž by se uchyloval k prvoplánově "zlounským" krokům. Ve výsledku solidní, ale právem časem zapomenutá žánrovka, ve které namísto obvyklé motivace nevinna/pomsta/peníze jde o ideály. ()

Padme_Anakin

Dnes večer je mi těžko hodnotit, herecký trojlístek Michael Caine - Prunella Gee - Sidney Poitier výborný, k tomu má tento film několik velice povedených scén a silných momentů (zajímavě natočených i vtipných).. S politováním však musím konstatovat, že má i pár dokonale hluchých míst a uchopení tématu či lépe řečeno ztvárnění příběhu mi na první dobrou příliš nesedlo.. Takže dávám za tři, s pomyšlením na čtyři.. ()

Matty

-Mám na výběr? -Ano. Buď ti dnes uřežeme pouta, nebo zítra ruce. Tvůrci zvolili velice laciný způsob, jak nám sdělit, že apartheid nebyl dobrým nápadem. Dobří černoši jsou tvrdě utlačováni zlými bělochy z vlády. Zlý běloši jsou skutečně zlí, bezdůvodně mlátí a urážejí své spoluobčany černé barvy pleti i ty, kteří se jim snaží pomáhat. Sice mi nebylo zcela jasné, proč Michael Caine pomáhal arogantnímu Sidneymu Poitierovi, ale nač to řešit, jde stejně jenom o to, že jeden je černý, druhý bílý a postupně se stanou kámoši. Ach, kéž by svět byl tak černobílý. Je to hrozně nevěrohodné a příliš tomu nepomáhá ani pár drsnějších scén. Poměrně velká část filmu se odehrává během jízdy autem, kdy možno vidět nepříliš vydařenou zadní projekci a řidiče věnujícího pozornost všemu možnému, jen ne cestě před sebou (nemluvě o rádoby-točení volantem). Ačkoliv se natáčelo „někde v Africe“, rozpočet asi nebyl až tolik vysoký, což usuzuji dle roztomilé improvizace při scéně vybourání auta: Nejdříve vidíme klimbajícího se Cainea, pak strhnutí volantu na stranu, auto následně vyjede mimo záběr, ozve se nějaký rachot a kamera sebou trochu otřese. Milé. Pokud Spiknutí není ještě horším filmem, než jakým jej činí režie a naivita scénáře, pak především zásluhou obou hlavních hereckých představitelů, jejichž vzájemné popichování je občas i docela vtipné (–Takže jsi komunista? – Protože jsem četl Marxe a Lenina? Taky jsem četl Mein Kampf, Magna Chartu a Medvídka Pú). 55% ()

genetique

Zaujímavá, ale naivná zápletka. Hlavní hrdinovia a ich dostávajú až príliš veľa miesta, dialógy po čase prídu nezáživné. Na druhej strane zas musím vyzdvihnúť zábavné hlášky, ktoré v kontraste s dosť vážnym dejom prídu ako príjemné odľahčenie. Úvod a záver má film skvelo rozohraný, škoda, že tá výplň nebola zaujímavejšia a celistvejšia. 70%. ()

majo25

Ide skôr o taký nadľahčený triler so slabšou atmosférou a okorenený o drsno-komické hlášky. Hlavne Caine sa snaží o komický nadhľad, v trileri mi to však nepríde príliš vhodné. Rovnako záporaci (tajní v apartheidom systéme) tasia viac hlášky, než zbrane. Inak nemôžno filmu vyčítať originalitu, tiež zaujímavý road-movie začiatok a fungujúcu zápletku, vďaka ktorej film vôbec nenudí. Chýba mu síce drsnosť a atmosféra, nahrádza ju však inými kvalitami. Inak, ide o Hauerovu prvotinu v anglosaskej kinematografii. ()

• Jihoafričtí vojáci v závěru filmu používají československé samopaly vz. 23 (JohnSmith)