Pěkně daleko

• Nemecko Faraway

Máma od rodiny vyrazí na jeden z chorvatských ostrovů, kde zdědila dům. Na téhle spontánní výpravě pak znovu najde radost ze života a možná i novou lásku. (Netflix)

BOURQUE

Vanessa Jopp pracuje s klasickým scenárom a režíruje to podľa známeho a osvedčeného postupu. Istá pani zdedila dom (po matke) v Chorvátsku. Odcestuje do Chorvátska, aby zistila detaily a objavila svet, ktorú ešte nepozná. Znovu sa naučí mať rád sám seba (ako bonus k tomu sa znovu zamiluje). Príbeh so známymi prvkami, ale krásne more a chorvátske prostredie to „kompenzujú“.  Naomi Krauss vo veľmi dobrej forme – svižná a pekná. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

mira007

Neškodná oddechovka pro milovníky Chorvatska a zejména pro milovníky 50+. Německá mamina jejíž život stojí za starou bačkoru se odstěhuje do chorvatské chajdy u moře, kterou zdědila, ale bydlí tam jeden domorodec, takže se hraje hra protiklady se přitahují. Jednohubka na kterou je dobré koukat s mámou a bude to smysluplnější. ()

dopitak

Jedna hvězda za lokace, protože tohle místo u moře se povedlo. Jinak ale není o čem, sledovat turecké Němce není pro našince nic exotického. Scénář klasicky nevěrohodný, jak už to v romantických komediích bývá. Viděno částečně v dabingu (šílené) a částečně v originále (je to tak padesát na padesát němčina a angličtina) s řeckými a později českými titulky. Kdyby někdo napsal opravdu zajímavý scénář, dalo se z toho vytěžit třeba víc, vztah manželů je ale klasicky zjednodušen do formátu "už mě starej chrápal nebaví, a jelikož si našel mladou nabíječku, tak se seberu a bez rozmýšlení jedu přes půl Evropy autem, abych pak nesmyslně nechala káru zaparkovanou kdesi v háji a režisér mohl ukázat strastiplnou cestu autobusem a pěškobusem. Na místě potom obsadím domek, kde bývalý majitel žije bez nájemného, a místo abychom válčili protože nemá důvod starou tlustou brécu nenenávidět, rozjdede se stanová romantika a série gentlemanských gest (odtah ožralé matrony, nabídka na nezištné přenechání části pozemku). Sedíte u toho a je vám smutno, že v tak krátkých kulisách vám tvůrci věší na nos tak tupý bulíky. Netflix a jeho tvorba, to je ostuda. Naomi Krauss o sobě ve filmu tvrdí, že jí je 49, ale vy prostě vidíte, že má šedesátku na krku. ()

Aljak

Uznávam, že to spočiatku pôsobilo ako klasická romantická schéma, ktorá mala svoje vopred určené črty. A v podstate to napokon aj tak bolo. Akurát, že to celé malo skutočne veľmi príjemnú atmosféru, vďaka ktorej to bolo veľmi príjemné sledovanie. Veľkú zásluhu má na tom aj samotná hlavná postava zrelej a sklamanej 50-ročnej Zeynep, ktorá si na chorvátskom ostrove môže konečne poriadne usporiadať myšlienky. Naomi Krauss ma v tejto úlohe proste bavila. Potešilo ma, že film mal príjemný feeling aj vďaka relatívne vtipným dialógom, aj keď sem tam sa aj tu zbytočne tlačilo na pílu. Finálne posolstvo skvelé (Šťastný človek nepotrebuje hľadať šťastie inde). Ako celok určite lepší z tejto kategórie rom-com filmov (takmer 4*) ()

Arsenal83

Pekné prostredie je najväčšou a jednou z mála devíz filmu. Stredomorie, teplúčko, more, výhľady, všetko krásna a potom jedna matróna hľadajúca niečo, niekoho, sama nevie čo, čo by ešte naplnilo jej štrbinu. Romantika pred 50+ a milovníkov Chorvátska až kým nepríde záver a povinná buzerantská vložka, ktorá pôsobí ako päsť na oko a vôbec tam nemá čo hľadať. Už len dialóg hovorí za všetko o úrovni danej komunity. "Ty si lesba?" Odpoveď: "Som bisexuálka, ty kokot!" Fíha, koľkáto slušnosť. ()

• Natáčanie prebiehalo na ostrove Šolta v Chorvátsku a v Mníchove v Nemecku. (dako77)