Vinyl

Scenár:

Pavel Jirásek

Kamera:

Jiří Strnad

Dokumentární film vypráví o historii gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost. Popisuje český hudební průmysl na základě historie a současnosti jednoho z největších výrobců vinylu ve světě – ve středočeské Loděnici. Příběh představuje osudy hudebních společností (soukromých a státních) a jejich producentský vztah k výrobě gramofonových desek, odhaluje zákulisí producentství, ukazuje vývoj studiového nahrávání hudby, vývoj marketingu a prodeje, fenomén sběratelství i designu alb jako svébytného výtvarného žánru. Film se zaměřuje na dvě výrazné hudební epochy minulosti – 30. a 60. léta – a na současnost. Pro období první republiky vedle představení vydavatelství jako Ultraphon, Esta je zásadní popsání činnosti hudebníka a vydavatele R. A. Dvorského. Prostřednictvím unikátních dobových archivů a výpovědi odborníků představuje historii z vydavatelství Supraphon a Panton. V té době začali spolupracovat se začínající gramofonkou v Loděnici. Ukážeme vývoj nahrávacích a záznamových technologií stereofonní desky i její cestu dál přes dobovou síť distribuce až k zákazníkovi. V 60. letech se rodí vinylová deska jako artefakt, jejíž přebal se stává plnoprávným uměleckým úkolem. Pamětníci vypráví o pro dobu komunismu typických alternativních cestách, jak se dostat k albu zahraničního interpreta – o vinylových burzách a dovozu ze zahraničí. V 70. až 80. letech představuje nejen vrchol „vinylu“, ale i nástup konkurence jiných hudebních médií, která vedla ke krizi „vinylu“ v 90. letech. Současnost, kdy CD a DVD jsou nahrazena online sdílením, je ve znamení renesance vinylu jako fyzického nosiče. Ukazujeme začátky tohoto zmrtvýchvstání v 90. letech spojené s taneční scénou a celkový návrat toho již světového fenoménu vydávání vinylových desek. Současnou praxi v produkci vinylové desky představuje ve filmu proces nahrávání, masteringu a listování nové desky slavné a dnes již etablované kapely Mydy. (Česká televize)

Kivis

O tohle téma jsem se zrovna docela zajímal, ale na dokument jsem narazil haluzově, když se rozjel po něčem, na co jsem se díval předtím. Inu, cílení reklamy a upoutávek asi není silnou stránkou ČT :o) Každopádně jsem za tu náhodu rád. Kvůli pracovním povinnostem jsem viděl jedním okem a slyšel jedním uchem, ale nedalo mi to a po čase jsem to zkouknul soustředěně. A můžu víceméně jen chválit. Obsahově velmi nabitá hodinka a naprosto skvěle namíchaný pelmel mluvících hlav, které k tématu přispívají různými úhly pohledů (výrobce, vydavatel, publicista, promotér, hudebník,...). Až na ty ústřední Mydy, tam bych se za nějakou sympatičtější bandičku nezlobil. ()

topi

O čem tohle měl být dokument? O kapele Mydy? Nepochopím proč v pořadu, který se má zabývat historií gramofonových desek, slouží spíše jako promo zmíněné kapely. Opravdu nepotřebuji vidět, jak zpěvačka nahrává zpěvy ve studiu a dělá přitom dramatická gesta. Co to má společného s vinylem krom toho, že tam kapela mele jak jsou rádi, že jim jejich nahrávky vycházejí na vinylu, mluví o své nové desce a jak se jim lisuje, nebo o tom, zda na obalu bude vidět bradavka, WTF? Co to má za přínos pro tento dokument? Když už, tak bych vybral nějakou kapelu, která si to zasloužila jak muzikou, tak i svým dlouholetým působením na hudební scéně. A ne nudnou kapelu, co hraje deset let. Odpad tohle! Ostatní informace v pohodě, mluví různí pamětníci, např. Ostrouchov, Dorůžka, Klusák nebo Ladislav Kuss, který pracuje ve vinylových závodech v Loděnicích přes padesát let. Zajímavostí určitě je, když v devadesátých letech vinyl nahradilo cédéčko, v 94. roce Loděnice vyrobily 350 000 kusů za rok a dnes stejné číslo lisují za den. Vinyl is back! Za přínosné informace čtyři, za Mydy odpad! ()

Greg25

Téma mě hodně lákalo, ale je to neucelené, nesestříhané, postrádá to koncepci... Nemluvě o soukromém PR hudební skupiny, které snad ani není myšleno jako PR, ale spíš to vypadá, že jiný materiál nebyli schopni tvůrci od stolu sehnat. Takhle snad televizní dokumenty vypadaly naposledy v 90. letech... Mnoho záběrů z archívů, které dokument obsahuje se neustále opakuje. Podivná práce s kamerou i s mluvčími. Mluvčí, kteří doopravdy sdělují nějaké informace, nebo mluví o sociálních fenoménech jsou vlastně v menšině, v mnoha záběrech se tu jen tak tlachá, nebo mluví vytrženě či jen přibližně k tématu. Nebo se jedna hovorová myšlenka opakuje do nekonečna (ano, cokoliv co se týká hudební skupiny). Rovněž přiblížit výrobu desek víceméně pouze slovně je snad doménou rádia a ne televizního dokumentu. Všechno je tady jen tak přibližně, jen tak halabala. Prostě když potřebujete vykázat činnost, ale zrovna se vám moc nechce. 40% ()

majo25

História vinylových platní v Česku, ktorá spracovaním nejak nevyniká, skôr ide o štandart, akých sú dnes stovky. Archívne zábery, rozhovory pamätníkov na kameru (po čase nudia) a hlavne chválenie si svojho peria, teda vinylu, ktoré mňa celkom obišlo. ()