Jugoslávie byla napadena Německem, kterému během několika dnů podlehla. Zemí se šíří strach a panika. Spousta lidí opouští své domovy a utíká před postupující německou armádou. To je ideální čas pro partu podvodníků, kteří se vydávají za hudební kapelu Balkan Ekspres. Podnikají turné po zemi a snaží se ze vzniklého chaosu vytěžit co nejvíce pro sebe. Vykrádají opuštěné domy a plánují si svou skvělou budoucnost.
V tom, co učinit dále, nejsou členové kapely jednotní. Jejich cesty se rozcházejí, aby se později znovu setkali za těžko řešitelné situace. Do jejich zpěvačky se zamiluje německý velitel a oni jej chtějí využít k získání dokumentů, které jim umožní opustit zemi. Zároveň jsou kontaktováni partyzány. Musí jim přislíbit spolupráci na atentátu na místní německé velení. K tomu má dojít při slavnosti, na které jsou přinuceni vystupovat jako kapela. Aby těch problémů nebylo málo, ukrývají před Němci desetiletou židovskou holčičku.
Černá komedie Branka Baletiće plyne v odlehčeném a místy velmi humorném duchu. Nejednoznačnost hlavních postav, jejichž prvotní motivace sice není čestná, v průběhu filmu u nich ale víckrát zvítězí dobrá vůle, zavdává podnět k úvahám, jak by se v jejich situaci zachoval každý z nás. Scénář Gordana Mihiće přesně balancuje na hraně korektnosti a nelze říci, že by si dělal nemístnou legraci z vážných věcí. To ostatně dokazuje i mrazivým závěrem. (dzira)

kiwing

Je to o partě zlodějíčků, kterým přišla (ne)vhod válka. Prožijí různá dobrdružství od rabování, vtírání se fašistickým vojákům až po ukrývání malé holčičky.Kromě nepovedeného konce, kde se rozhodl režisér všechny hlavní hrdiny postřílet, film celkem ušel;-) ()

dzira

Jugoslávská kinematografie po Titově smrti je strašně zajímavá.... Toto je jeden z příkladů, který je důkazem mého tvrzení..... ()

Martin741

Neskutocne iritujuci film. Pozeram, ze hlavne po smrti Tita vznikali v Juhoslavii fakt genialne filmy. Najma tie exteriery stoja za to : 84 % ()

YURAyura

5/10 Oproti Maratoncum nebo Kdo to tam zpiva slabsi ale stale divatelne kvuli velmi specifickemu jugoskemu humoru a parte sympatickych typu na cele s charismatickym Pepkem Draganem a Batou "hral jsem v kazdem balkanskem filmu" Zivojonovicem nebo "matkou" Umy Thurmanove Katici, ktera je fakt dobra i oblecena. Snaha byt se vsemi za dobre a jeste profitovat neni tedy jenom cechackovske specifikum ;]] ()