Eureka

V tomto spletitém, uměleckém dramatu režiséra Nicolase Roega najde samotářský a nešťastný zlatokopecký magnát svůj ráj na odlehlém tropickém ostrově, který ale začnou ohrožovat chapadla organizovaného zločinu. Gene Hackman zde ztvárnil postavu Jacka McCanna, prospektora, který proměnil svůj objev bohatého ložiska zlata uprostřed kanadské divočiny v neskutečně obrovské jmění. Místo uspokojení mu ale jeho bohatství přináší jen depresi a paranoiu, a proto se rozhodne izolovat se od světa a odstěhuje se daleko od civilizace na jeden tropický ostrov. Hlavní část filmu se zabývá osobou McCanna zhruba o třicet let později, v době, kdy se musí pokusit řešit problémy se svou dcerou (Theresa Russel) a také se postavit na odpor mafii, která mu v jeho tropickém domově chce postavit nové kasino. Tlak na něj narůstá a jeho snaha ochránit svůj majetek a udržet svou rodinu pohromadě je čím dál zoufalejší. Vyvrcholením jeho trápení je pak velký veřejný proces. Snímek Heuréka sice patří v řadě Roegových filmů díky záměrně nadsazenému přístupu a složitějšímu stylu vyprávění spíše k těm divácky náročnějším, ale otevřený a vnímavý divák bude odměněn nejen skvělou vizuální stránkou tohoto neobvyklého snímku. (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Emocionální atomová bomba, jejíž spad bude ještě dlouho přetrvávat. Občas výbušně přímočarý, reprezentantem může být scéna vystřelení mozku, občas si hrající s obrazy, kdy se po orgiích s hady objevuje ten pletený plný barev, občas vizuálně balancující na hraně při opalování obličeje figuríny a občas až démonicky úchvatný svými odkazy, třeba na Zlaté opojení. ()

misterz

Uznávam, dejová linka nebola poskladaná jednoducho, no na druhú stranu ale práve o to tu išlo. Tiež sa mi páčilo, že tu hrali niektorí moji obľúbení herci a v takto mladom vydaní.... zaujímavé. Na druhú stranu škoda, že príbeh sám o sebe ma moc neoslovil - je to taký kráľ Midas skrížený s Kmotrom, ktorý miestami trochu nudil. Ten záver sa mi tiež zdalo, ako keby niečo dôležité len tak vyšumelo do prázdna. Remeselná stránka je ale bravúrna. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

dr.horrible

Výborný film. Jediné, čo mu v mojich očiach škodí, je neopodstatnené brutálne násilie, ktoré mainstreamovému divákovi v tej dobe muselo spôsobiť šoky. V úvodnej scéne pôsobí sebaparodicky, neskôr len samoúčelne, každopádne pre rozprávanie exploitácia nemala význam. Súdny proces moc patetický, ale mne sa páčil. Casting super, Theresa Russell krásna. ()

Padme_Anakin

Příjemného překvapení se mi dostalo od pánů Hackmana, Hauera a Rourkea, jinak mě příběh muže, který po patnáctiletém hledání zlata oslavil úspěch, příliš neoslovil, na mě hodně velká bizarnost. Nosná myšlenka je samozřejmě zajímavá a hodná probádání, ovšem já bych prosila bez hadů, krvavých orgií a letlampy... ()

TD

Konvenční scény zlatokopova dobrodružství, případně zahnilého života člověka, který už nemá o co se ucházet a propadá se do pozlacené prázdnoty jsou proloženy horečnatými obrazovými konstrukcemi a excesy. Uprostřed hledání zlata si někdo vystřelí mozek (detailní záběr, jednou zopakovaný), hrdina se rozpadá ve svých představách, aby po zbytek života byl mučen absencí představivosti. Alespoň záchvěv života ucítí až ve chvílích smrti, kdy je s rozbitou hlavou opékán plamenometem. V rámci tohoto metafyzického běsnění se nachází například Russella připomínající voodoo orgie a řada hysterických výstupů. Pro hrdinu je legitimní jít na dceřina snoubence se sekáčkem na maso a pak ji prosit, aby se k němu vrátila domů. Chování postav se tu vymyká věrohodnosti, jde o film založený na symbolech, kdy je symbolem i celá postava, dějiště filmu, zápletka. Film přeskakuje v čase, má zdánlivě rozbitý styl vyprávění, vrství symboly od očividných po skryté, postavy neustále dokresluje a zkresluje, takže některé jsou až nepochopitelné. Zejména se nedrží zavedených kategorií: střídá doslovnost a kýč s překvapivými a netradičními nápady, přehnanost na hranici trapnosti s chladným odstupem. Svým způspbem je velmi poctivý. Snaží se otázky když ne zodpovídat, tak alespoň klást pokud možno co nejzodpovědněji. Eurece by velmi slušel rozumný režisérský sestřih, místy se opravdu skoro rozpadá a přetéká myšlenkami a emocemi, až se stává bizarně směšnou (závěrečný soud je už opravdu jen hysterický a víceméně zbytečný), nicméně je rozhodně výjimečná, minimálně díky autorově odhodlání vypustit takový sebezničující projekt. Zpetně se totiž nelze vůbec divit, že to byl takový průšvih, naopak je s podivem, že od toho Hackman neutekl. // Poznámka na okraj: původně poměrně drahý film s řadou tehdejších hvězd distribuční společnost po zkušebním promítání nechala na dva roky zavřít do trezoru a poté jej pustila do distribuce v minimálním počtu kopií a bez propagace. ()