MH370: Ztracené letadlo

• Veľká Británia MH370: The Plane That Disappeared
Veľká Británia, 2023, 4 h 30 min (Minutáž: 90 min)

Réžia:

Louise Malkinson

Kamera:

Owen Strock

V roce 2014 zmizelo beze stopy letadlo s 239 lidmi. Dokumentární seriál o jedné z největších novodobých záhad – letu MH370. (Netflix)

Pavlínka9

Jelikož se okolo mě již delší dobu objevovalo téma tohoto letadla - rozhodla jsem se, že se tedy na daný dokument podívám. Nicméně - vlastně mi to nic nedalo a dávám tomu jako maximum 3*. Po určité době mě to přestalo bavit a vlastně tomu celému incidentu nerozumím. Jakože autentické záběry z dané situace - ok, to jo - to je síla,nicméně poté různé teorie a jako vrchol týpek, který kam přijel, tak nacházel plastové části daného letadla? Vrchol blbosti - toho tam podle mě nasadili. Co mě ale mrzí, že jsme neviděli a to mě zajímá doteď - proč nezvedla ta holka telefon od svého táty, který byl v daném letu - a on jí údajně volal a ona to nezvedla. Protože by mě fakt zajímalo, co by se ozvalo na druhé straně. Protože pokud by spadl do vody, tak by jí asi těžko volal, že? ;) ()

bozka10

Parádne urobený dokument o najväčšej záhade v histórii letectva, ktorý bezproblémov funguje ako napínavá mysteriózna miniséria ktorá ma okamžite vcucla a na maximum zbystrila moju pozornosť.Tento prípad som poznal letmo z tv novín,ale v detailoch je záhada letu 370 vskutku šokujúca.Toto sa Netflixu podarilo na jednotku. ()

Arsenal83

Dokument plný konšpirácii, ktorý musíte dvakrát preprať, aby ste získali niečo užitočného. Najväčšia záhada letectva všetkých čias, človek sa pýta, čo sa v skutočnosti stalo, no po troch hodinách zistí, že odpovede ani návrhy neprišli žiadne. Minimálne dve hodiny bol dokument len stratou času, dávajúc priestor debilom, ktorí hovoria o zostrelení lietadla jednou či druhou mocnosťou, alebo rovno, že to mimozemšťania možno uniesli. Máme mobilné telefóny, radary, satelity, myslíme si o sebe, akí sme vyspelí, no jediné, čo takmer po dekáde od pádu lietadla vieme, je len to, že spadlo a my nevieme prečo. Nevieme ani kde leží. Tak trávime čas tvorbou dokumentov so senzácie chtivými ľuďmi, aby si tí mohli ukradnúť svoj priestor kdesi na sociálnej sieti a tvárili sa ako influenceri. ()

becki_tu

Poměrně slušně ucelené shrnutí toho, co je k případu ztraceného MH370 dosud známo. Ale jelikož jde stále o neobjasněný případ, dostávájí logicky více prostoru skupiny odborníku, samozvaných odborníků, renomovaných žurnalistů či nájemných pisálků, kteří zde prezentují své teorie. I z pohledu laika mají však všechny tři hlavní prezentované teorie poměrně dost logických nebo technických děr a je vlastně dost možné, že případ ztraceného MH370 nakonec zůstane bez jasných odpovědí a neprůstřelných důkazů. ()

dan4815

Mám pocit, jak kdybych čtyři hodiny projížděl Twitter. Tolik konspiračních nesmyslů lidí, kteří o letadlech vědí maximálně to, že při vzletu občas zalehnou uši a že alkohol není dobrým kamarádem. Jestli se něco stane a nevíte kdo to udělal, obviňte Rusko, Ameriku či Čínu. Ještě lépe, kydejte hnůj na opravdové odborníky, kteří s politikou nemají nic společného. Záhadu zmizení letu MH370 sleduji od prvního dne. Zúčastnil jsem se i hledání trosek na foto mapových podkladech, a pár fleků jsem i nahlásil. K tomuto tématu mám jednoduše vztah. Netflix dokument nahrává spíše konspiracím. Připodobnil bych to oficiální zprávě o 11. září, kdy americká vláda tlačila na její dokončení. Místy podivné a nepřesné či chybějící informace naznačují něco konspiračního, přitom je to jen o vyšetřovatelích a jejich schopnostech a možnostech. V tomto ohledu vnímám prvotní vyšetřování zmizení letu podobně. V novodobé historii se nestalo, aby zmizel obrovský Boeing s tolika lidmi na palubě, a nebylo jej možné najít… vůbec nemít nějakou stopu. Ostatně, problémem je i samotná skutečnost, že let Air France 447, který byl ukončen pádem do Atlantiku, byl vyřešen do dvou let (kdy se našla i druhá černá skříňka). Jednoduše proto, že byl známa letová trasa. To u MH370 neznáme, nevíme, kde se dalších několik hodin letadlo nacházelo. Dno oceánu na potenciálních místech dopadu je extrémně členité a hluboké více jak 4 kilometry. V této hloubce se také nachází Titanic, který byl nalezen po více jak 70 letech, a to jsme znali přibližnou polohu, kterou vysílali radisté před potopením lodi. Co se týče vlády, ta jednala pod tlakem a některé informace jednoduše chybí nebo se jim zdála nerelevantní pro uvedení ve zprávě. Také aerolinie, které na tom nebyly ekonomicky dobře, nespěchaly na ukončení pátrání, neboť chtěly oddálit vyplácení odškodného. V případě, že by se potvrdila teorie o sebevražedném kapitánovi, letecké společnosti by to jenom přitížilo. To nahrává hlupákům, kteří vymýšlejí nesmysly namísto toho, aby se zamysleli nad prostým faktem, že je to první případ takového zmizení. Neexistuje žádná předchozí zkušenost, jak postupovat. Autoři dokumentu zmíní, že lidé se mohli dovolat svým příbuzným ještě několik hodin po zmizení letu… ale už neuvádí informaci z vyjádření operátorů, že se lze dovolat na číslo ještě několik hodin po zmizení z jejich sítě. Jedná se, nebo se jednalo o běžnou vlastnost, kdy systém operátora na oko “prozváněl” číslo, se kterým se nedalo spojit, říká se tomu fantómové vyzvánění. Dokument dává prostor fantaskním teoriím, které neoznačí za neoficiální. Chybí zde i vyjádření odborníků, proč takové teorie jsou v základu nesmyslné. Čekal jsem, že se budou věnovat systémům, jak matematicky počítali možnou dráhu letu, či zmíní, že využili i podmořských mikrofonů. Je jasné, že je velikou záhadou, proč se systémy vyply v jedem okamžik, ale letadlo letělo ještě několik hodin. O to více je podivuhodné, že jeden ze sledovacích systémů se později znova “vzpamatoval”. Asi nejreálnější teorií je teorie dekomprese a výpadku systémů. Ráno osudového dne odletu technici nahlásili osm závad, z nichž jedna bylo systém přetlakování. Systém nouzového kyslíku byl opraven krátce před odletem. Je možné, že se pilot do posledních sil snažil najít letiště, kde mohl nouzově přistát, ale už se mu to nepodařilo. Z historie známe případy, kdy se poškodil panel avioniky vlivem tepla z požáru, čímž nebylo možné provádět komunikaci. I ta sebevražedná teorie není k zahození. Je ale otázkou, zdali si bulvár nepřikrášlil informace o sexuchtivém pilotovi, na jehož koníček mu přišla žena; je-li to vůbec vhodný motiv. I kdyby to bylo skutečností, chybějící dopis na rozloučenou snižuje teorii šanci. Někteří odborníci ale uvedli, že možná chtěl zemřít v poklidu a daleko od možnosti najití, což let na autopilotovi nad oceánem, a následné snížení tlaku a kyslíku podporuje. Po čase letu usnul a letadlo nechal spadnout. Na druhou stranu, neexistoval jediný náznak, že by někdy něco takového chtěl spáchat. V roce 2015 mladý pilot Andreas Lubitz navštívil přehršel psychiatrů, kterým svůj záměr naznačoval. Nikdo to však neřešil a leteckou společnost neupozornil o jeho špatném psychickém stavu. Jednoho dne se zamkl v kabině a letadlo nasměroval proti Alpám. Je to zcela odlišné jednání. Ale je to krajní teorie, kterou ještě uznávám. Jeden z pilotů blízkého letadla zase uvedl, že slyšel neidentifikovatelné volání z jiného letadla, ale hlas člověka byl velmi slabý a nesrozumitelný – což by zase odpovídalo teorii o dekompresi a následné hypoxii. Věřím, že další vlnu sraček vyvolá nález černých skříněk, kde bude audio posledních hodin nejspíše tiché, neboť se ta nejzajímavější část rozhovorů přepsala. Jestli se nemýlím, tak přepis probíhá po dvou hodinách nahrávání. Data o letu budou zajímavá, ale zase to bude podporovat jen spekulace. Dokument je zbytečně natahován. Kdyby řešili opravdovou vědu, díky které se snaží vypočítat umístění letadla, tak bych ty tři díly snesl mnohem lépe. Takto je to jen plýtvání divákovým časem, který sleduje, jak se amatérští pátrači/pisálci hádají, kdo je spojen s Rusy. Richard Godfrey provedl úžasnou práci, na základě jeho výpočtů, která studuje slabá přerušení rádiových vln, plánuje Ocean infinity znova hledat vrak letadla. Jeff Wise je jen kokot, který potřeboval téma, které ho dostane do podvědomí lidí... no jo, lepší být za kokota než být respektovaným malým reportérem. () (menej) (viac)

• V dokumentu se hovoří o tom, že bylo možné zavolat cestujícím ztraceného letu MH370 ještě v následujících čtyřech dnech po zmizení. Potvrdilo to 19 rodin. Jedná se o jev zvaný „fantomové vyzvánění“, při němž se zdá, že volané číslo je dostupné, byť v systému momentálně není k nalezení a nelze se s číslem spojit. Jedná se o psychologickou pomůcku, aby volající vyčkal u telefonu, zatímco se systém snaží najít konkrétní zařízení. (dan4815)