Disco Boy

• Taliansko Disco Boy (viac)

Alexej je mladý Bielorus, ktorý uteká pred minulosťou, ktorú musí pochovať. Uzavrie akúsi faustovskú zmluvu a vstúpi do cudzineckej légie výmenou za prísľub francúzskeho občianstva. Ďaleko v delte Nigeru žije Jomo, revolučný aktivista zapojený do ozbrojeného boja na obranu svojej komunity. Alexej je vojak, Jomo partizánsky bojovník. Ich osudy sa pretnú kvôli ďalšej nezmyselnej vojne. Čo je to "inakosť" a ako ju vnímame vo vzťahu k tomu, kým sme, keď prechádzame životom, prekračujeme hranice a ocitáme sa v neustále sa meniacom fyzickom a mentálnom priestore? Giacomo Abbruzzese skúma tieto otázky s pozoruhodnou bezprostrednosťou a veľkou invenciou vo vizuálne pôsobivom diele, ktoré je plné poézie a napätia. Ľudia sa dostávajú do tranzu, vďaka ktorému sa o sebe dozvedajú nové veci a vďaka otvorenejšej komunikácii s ostatnými prestávajú myslieť len na seba. Toto magické snenie sprevádza silná hudba elektronického hudobníka Vitalica, ktorá mení nočný klub na transcendentálny priestor. Diskotéka sa stáva konečným cieľom pre všetkých, ktorí upierajú svoj zrak k posvätnému horizontu utópie. (Film Europe)

Marze

Stylisticke umelecke dilo s aurou tranzu a zajimavymi situacemi, ktere pracuje s kontrasty. Delta Nigeru oproti parizskemu nocnimu klubu. Je to kreativni, politicke s nedostatkem srozumitelnosti. S tematy identita, kolonialismus, nasili, vina, kmeny, moc. Film splni co od nej ocekavate a po odchodu z kina je o cem premyslet. ()

JitkaCardova

Průzračný a nádherně plnosmyslný příběh o propojenosti, prolínání, pokračování a přebírání osudů. O svobodě a neuniknutelnosti, o pokoře před silou bytí a prožívání vlastní existence v různých vrstvách reality, od špíny, chladu, izolovanosti a zabíjení po nesmrtelnost v neohraničení. O propojení krví zděděnou i krví prolitou - i to, co nás rozděluje, nás spojí. *** Jeden z nejsilnějších zážitků Be2Can, v Edisonu, s ORL. *~ ()

SeanLSD

Pestrá paleta tém sa ligoce ako v odrazoch rotujúcej diskogule a medzi všetkým tým odcudzením, vykorenením, pochybovaním, previnením, migráciou, kolonializmom a ekológiou tancuje svojskú kreáciu jeden režisér so svojou umeleckou víziou. Svojim filmom sa chce aspoň dotknúť všetkého, čo ho trápi a napratať tam formálne všetko, čo má rád, a ja vlastne neviem, či sa mi to ako celok páči alebo nie. Neónovo artový mnohojazyčný mix nejde totiž cez rozum, na to je príliš symbolický, ale nevnikol mi poriadne ani do srdca... zato však oči a uši naplní vrchovato, zvukový dizajn a obraz tu jednoznačne vládnu. Nie je to pritom vyprázdnená maniera ako u Refna ani psychedelická genialita Noého alebo koncepčná cieľavedomosť Sorrentina, je to od každého trochu a napokon "iba" filmový tróp o podobnosti v rozdielnom, spájaní protikladov a prelínaní realít. ()

TOMEK17

10/10. Je to skvělý film, který má tolik do sebe, že mám pocit, že ho musím vidět znovu. Je to fascinující a někdy až halucinační zážitek. Všichni herci jsou skvělí a i když tam není moc dialogů - film je hutný vrstvami významů. Pravděpodobně to není pro každého - zvláště pro ty, kteří očekávají hollywoodský nářez. Mnoho filmů se snaží být „uměleckými filmy“ a je těžké je snášet s předvídatelnými a okázalými art house tropes . Je to opravdu něco jiného a nového pocitu. Soundtrack je neuvěřitelný a vytváří zlověstné nálady. Každá scéna má svou vlastní sílu a hloubku. Je skvělé vidět takový film. [Be2Can2023] ()

m4xp4yn3

Ta metafyzická stylizace mě štvala. Film to myslí dobře a má point, ale na přesvědčivosti mu ubírá to, že je natočený lidmi, kteří nikdy žádnou válku nebo opravdovou nouzi nezažili. Maskovaní bojovníci za osvobození Nigeru nejsou romantičtí bojovníci, kteří si před spaním malují obličeje a u ohně tančí tradiční tanec. Jsou to tvrdé omlácené nelítostné guerilly, které v zájmu svých cílů páchají bez mrknutí oka to, čemu u nás říkáme zločiny proti lidskosti. Francouzské cizinecké legie jakbysmet. Transcendentální film pro mě funguje pouze pokud přizná bahno života. V Disco Boyovi je každá skvrna hned pryč, žádné říznutí nezanechá stopu. Pak po mě ale nemůže chtít hlubší emocionální investici. ()

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (viac)